Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 
Aktualności
2015-01-13; 11:57:44 | Radom
Radomianie nagrodzeni za Village Bus GPS
Klaudia Świątkowska, Artur Gomuła, Zbigniew Korcz i Tomasz Rychlik zostali laureatami w organizowanym przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży konkursie „Na innowacje techniczne dotyczące rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich”.

Projekt, realizowany przez uczniów Zespołu Szkół Technicznych pod nazwą „Village Bus GPS”, polegał na zastosowaniu urządzenia GPS do śledzenia w czasie rzeczywistym autobusu lini L (PKS z końcowym w Lewaszówce) umożliwiajacego mieszkańcom wsi i osad na drodze busa uniknięcie zbędnego oczekiwania na przystankach przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Projekt ten powstał przy współpracy z firmami Tekom i PKS. Urządzenie nadal jest zamontowane w autobusie. Aby skorzystać z projektu należy wejść na stronę vbg.tekom.pl, która zawiera mapę i aktualną pozycję busa.

Celem konkursu, skierowanego do uczniów mazowieckich szkół kształcenia zawodowego, było umożliwienie młodzieży realizacji własnych pomysłów w zakresie innowacyjnych rozwiązań technicznych powiązanych z szeroko pojętym rolnictwem oraz rozwojem obszarów wiejskich. Pomysły na innowacje techniczne mogły dotyczyć zarówno kwalifikacji zawodowych zdobywanych w danej szkole jak również pozaszkolnych zainteresowań uczniów. Przy ocenie innowacji brane były pod uwagę następujące racjonalność pomysłu (odpowiada na rzeczywiste zapotrzebowanie), możliwość upowszechnienia proponowanego pomysłu innowacyjnego, przystępność i atrakcyjność sposobu opisu i prezentacji projektu, możliwość zastosowania proponowanej innowacji w rolnictwie i rozwoju obszarów wiejskich.

Jury, doceniając niezwykle wysoki poziom prezentacji finałowych, podjęło decyzję o tym, by przyznać cztery (a nie jak zakładano pierwotnie, trzy) równorzędne nagrody. Symboliczny czek przedstawiciele Polskiej Fundacji Dzieici i Młodzieży chcą przekazać osobiście w szkołach, których przedstawiciele są laureatami. Spotkanie obejmować bedzie prezentację przebiegu konkursu, zaprezentację filmu dokumentującego finał I edycji konkursu oraz wręczenie nagród i dyplomów.

Paweł Wolski, fot. sxc.hu

Poleć artykuł swoim znajomymJeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 


Zdjęcie tygodnia

Popisy zespołu Frecce Tricolori jeszcze długo pozostaną w pamięci lokalnych fanów lotnictwa

Cytat tygodnia
Lech Mosiołek (autor, działacz): Klub bez legendy jest jak człowiek bez duszy. Tą ostatnią dla Radomiaka są bracia Czachorowie!
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft