Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2015-01-13; 11:57:44 | Radom
Radomianie nagrodzeni za Village Bus GPS
Klaudia Świątkowska, Artur Gomuła, Zbigniew Korcz i Tomasz Rychlik zostali laureatami w organizowanym przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży konkursie „Na innowacje techniczne dotyczące rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich”.

Projekt, realizowany przez uczniów Zespołu Szkół Technicznych pod nazwą „Village Bus GPS”, polegał na zastosowaniu urządzenia GPS do śledzenia w czasie rzeczywistym autobusu lini L (PKS z końcowym w Lewaszówce) umożliwiajacego mieszkańcom wsi i osad na drodze busa uniknięcie zbędnego oczekiwania na przystankach przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Projekt ten powstał przy współpracy z firmami Tekom i PKS. Urządzenie nadal jest zamontowane w autobusie. Aby skorzystać z projektu należy wejść na stronę vbg.tekom.pl, która zawiera mapę i aktualną pozycję busa.

Celem konkursu, skierowanego do uczniów mazowieckich szkół kształcenia zawodowego, było umożliwienie młodzieży realizacji własnych pomysłów w zakresie innowacyjnych rozwiązań technicznych powiązanych z szeroko pojętym rolnictwem oraz rozwojem obszarów wiejskich. Pomysły na innowacje techniczne mogły dotyczyć zarówno kwalifikacji zawodowych zdobywanych w danej szkole jak również pozaszkolnych zainteresowań uczniów. Przy ocenie innowacji brane były pod uwagę następujące racjonalność pomysłu (odpowiada na rzeczywiste zapotrzebowanie), możliwość upowszechnienia proponowanego pomysłu innowacyjnego, przystępność i atrakcyjność sposobu opisu i prezentacji projektu, możliwość zastosowania proponowanej innowacji w rolnictwie i rozwoju obszarów wiejskich.

Jury, doceniając niezwykle wysoki poziom prezentacji finałowych, podjęło decyzję o tym, by przyznać cztery (a nie jak zakładano pierwotnie, trzy) równorzędne nagrody. Symboliczny czek przedstawiciele Polskiej Fundacji Dzieici i Młodzieży chcą przekazać osobiście w szkołach, których przedstawiciele są laureatami. Spotkanie obejmować bedzie prezentację przebiegu konkursu, zaprezentację filmu dokumentującego finał I edycji konkursu oraz wręczenie nagród i dyplomów.

Paweł Wolski, fot. sxc.hu

Poleć artykuł swoim znajomymJeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 
Zdjęcie tygodnia

Tak długo wyczekiwaliśmy na wiosnę, że rzeczywiście, nie warto jej deptać...

Cytat tygodnia
Lech Mosiołek (autor, działacz): Klub bez legendy jest jak człowiek bez duszy. Tą ostatnią dla Radomiaka są bracia Czachorowie!
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft