Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2015-08-27; 10:59:58 | Motoryzacja
Kierowcy samochodów TIR – zagrożenie czy ofiary?
Jaki jest udział kierowców TIR-ów w ogólnej liczbie wypadków? Czy w wypadkach z ich udziałem częściej są sprawcami, czy może częściej są ich ofiarami? Na te pytania postaramy się dzisiaj odpowiedzieć, a jest ku temu dość ważny powód, ponieważ dzisiaj, tj. 27 sierpnia obchodzimy dzień TIR-a.

W roku 2014 na drogach objętych nadzorem mazowieckiego garnizonu Policji doszło do 2355 wypadków, w następstwie których śmierć poniosło 323 osoby a 2890 zostało rannych.

Sprawcą wypadku, w rozumieniu prawnym, zawsze jest człowiek, który albo zbagatelizuje ciążące na nim, jako uczestniku ruchu drogowego, obowiązki albo popełni zwykły, ludzki błąd polegający na złej ocenie sytuacji drogowej lub chwilowym rozkojarzeniu i braku należytej koncentracji.

Śledząc statystyki wypadków spowodowanych przez kierujących w roku 2014, na ogólną liczbę 1948 wypadków spowodowanych przez kierujących, kierowcy samochodów ciężarowych z przyczepą spowodowali 63 (3,2%).

Wypadków z udziałem samochodów ciężarowych z przyczepą zaistniało w tym czasie 171 (8,8%) i chociażby z tego tylko porównania wynika, że o wiele częściej uczestniczą w wypadkach w roli poszkodowanych (63 – sprawcy; 108 – poszkodowani).

Skąd się zatem bierze tak powszechna opinia, że to kierowcy TIR-ów stanowią wielkie zagrożenie na drogach? Odpowiedź tkwi chyba w ich rozmiarach i masie. Strach, jaki może wywoływać wyprzedzający TIR u rowerzystów, pieszych i podróżujących samochodami osobowymi robi swoje. Tu z całą pewnością można powiedzieć, że rozmiar ma znaczenie. Nagłośnienie medialne wypadków spowodowanych przez kierowców tak dużych pojazdów i ich konsekwencji wzbudza duże emocje. I rzeczywiście zagrożenie jest, ale biorąc pod uwagę liczbę tych pojazdów poruszających się po naszych drogach jego rozmiary są często wyolbrzymiane.

Trzeba w tym miejscu wspomnieć, że kierowcy wykonujący krajowy lub międzynarodowy przewóz towarów to w znakomitej większości ludzie bardzo dobrze przygotowani do swojego zawodu, który wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, mierzoną w setkach tysięcy i milionach bezpiecznie przejechanych kilometrów. To także ludzie, których odporność psychiczna jest wystawiana na ogromną próbę przez godziny spędzane na przejazdach granicznych i kontrolach podejmowanych przez różne służby, a także długie rozstania z bliskimi.

W dniu święta TIR-a które przypada dzisiaj 27 sierpnia chcemy wszystkim kierowcom wykonującym ten ciężki zawód życzyć wielu bezpiecznie przejechanych kilometrów poprzedzonych solidnym wypoczynkiem, wspaniałych dróg, jednym słowem „szerokości”.

Poniżej przedstawiamy wyniki mini sondażu, jaki policjanci mazowieckiej drogówki wraz z dziennikarzami przeprowadzili wśród kierowców TIR-ów i kierowców samochodów osobowych.

Jeżeli jesteś kierowcą TIRA:
1. Jak postrzegasz zachowania innych uczestników ruchu drogowego (kierowców samochodów osobowych, pieszych, rowerzystów, motocyklistów), co dla kierowcy TIRA jest najgroźniejsze?

Jeżeli jesteś kierowcą samochodu osobowego, pieszym, rowerzystą, motocyklistą:
2. Jak oceniasz kierowców TIR-ów, jakie zachowania kierowców TIR-ów są w twojej ocenie najgroźniejsze?

Przeprowadzony wczoraj sondaż wśród kierowców TIR-ów, którzy odpowiadali nam i dziennikarzom na pytanie, którego treść przytoczyliśmy nieco nas zaskoczył. Otóż okazało się, że grupą, która najbardziej daje się we znaki kierowcom tych wielkich samochodów są... rowerzyści!!!

Do najczęstszych zastrzeżeń wobec rowerzystów zaliczają: niesygnalizowane wykonywanie manewrów (np. skrętu w lewo), jazda kilku rowerzystów obok siebie na wąskich drogach (wyprzedzenie ich wielkim TIR-em jest wtedy dość niebezpieczne), przejeżdżanie po przejściach dla pieszych (często zbyt blisko zbliżających się pojazdów) i wreszcie jazda nieoświetlonym rowerem po zmierzchu, określana jako najbardziej niebezpieczne z niewłaściwych zachowań rowerzystów, ale odnoszone też do pieszych, którzy dodatkowo poruszają się często nieprawidłową stroną drogi (przypomnijmy, że pieszy ma obowiązek poruszania się po lewej stronie drogi).

W odniesieniu do kierowców samochodów najpoważniejszym zastrzeżeniem jest wyprzedzanie TIR-a bezpośrednio przed skrzyżowaniem i gwałtowne hamowanie. To zachowanie jest też częstą przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dużych i ciężkich samochodów. Ogromna różnica mas pomiędzy samochodem osobowym i ważącym blisko 40 ton TIR-em uniemożliwia zachowanie takiej samej drogi zatrzymania. To jest niewykonalne! Po zatrzymaniu osobówki samochód ciężarowy przejedzie jeszcze od kilku do kilkudziesięciu metrów (w zależności od prędkości) zanim wytraci swoją energię i stanie.

A jakie zdanie na temat kierowców TIR-ów mają inni użytkownicy dróg?
Przeważają oceny pozytywne, że widać zmiany na lepsze w ich zachowaniach. Jest więcej poszanowania dla „mniejszych” i zwykłej, ludzkiej życzliwości. Wśród zastrzeżeń znalazły się: utrzymywanie zbyt małego dystansu od pojazdu poprzedzającego i nadmierna prędkość - informuje Jan Borowski.

MAD

Poleć artykuł swoim znajomymJeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft