Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2015-09-15; 16:19:44 | Radom
Ojciec Hubert Czuma przyjął tytuł Honorowego Obywatela Miasta Radomia
Ojciec Hubert Czuma otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Radomia. Podczas wtorkowej sesji odebrał stosowny dokument, mnóstwo odznaczeń, pamiątek oraz morze kwiatów.

O. Hubert Czuma pełni posługę duszpasterską w Radomiu od 1979 r., pomagając mieszkańcom w najtrudniejszych czasach po 25 czerwca 1976 i 13 grudnia 1981 r. Jest niezłomnym propagatorem i orędownikiem ks. Romana Kotlarza, legendarnego duszpasterza "Solidarność". Jest także honorowym obywatelem miasta Szczecina, opiekunem duchowym młodzieży akademickiej w Radomiu.

Ks. Czuma był po 1989 roku opiekunem bezrobotnych i potrzebujących pracy oraz duszpasterzem świata pracy diecezji radomskiej. Był też organizatorem comiesięcznych wykładów dla ludzi pracy w domu parafialnym jezuitów przy ul. Tybla w Radomiu. Wspierał strajkujących. Jest honorowym członkiem NSZZ "Solidarność". Odznaczony został przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Orderem Odrodzenia Polski. Niezwykle skromny, prawy człowiek, ksiądz i zakonnik.

Hubert Czuma był też działaczem opozycji w okresie PRL. Studiował przez rok na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Pracował jako duszpasterz akademicki w Łodzi, Lublinie, Gdańsku, Bydgoszczy i Szczecinie. Wspólnie z braćmi działał w niejawnej organizacji RUCH. Po jej dekonspiracji został w 1970 tymczasowo aresztowany, zwolniono go po ponad sześciu miesiącach m.in. na skutek zabiegów ze strony prymasa Stefana Wyszyńskiego.

O. Hubert Czuma został też uhonorowany medalem "Bene Merenti Civitas Radomiensis".

Poleć artykuł swoim znajomymJeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft