Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2016-01-07; 10:51:06 | Zdrowie i uroda
Kampania Cała Polska Myje Ręce - robisz to prawidłowo?
Podczas codziennej higieny najbardziej bagatelizowaną czynnością jest mycie rąk. Często nie jesteśmy świadomi, jak duża ilość bakterii może przenosić się przez zwykły dotyk i jakie zagrożenia z tego wynikają. Podczas każdego dnia witamy się z przynajmniej kilkoma osobami, otwieramy kilkadziesiąt drzwi, używamy telefonów i pilotów. Narażamy się przez to na kontakt z niezliczoną ilością zarazków. Aż 80% infekcji przenoszonych jest przez ręce, na których mycie poświęcamy średnio tylko 5 sekund.

Kiedy i w jaki sposób powinniśmy myć nasze dłonie?
Większość z nas, tak naprawdę nie wie, jak poprawnie umyć ręce. Sądzimy, że kilkusekundowe umycie rąk z pomocą mydła wystarcza. W ten sposób nie wyeliminujemy nawet połowy bakterii z naszych dłoni, a nadamy im jedynie ładny zapach. Aby pozbyć się większości zarazków powinniśmy bardziej przyłożyć się do tej czynności i myć ręce przez około 30 sekund. Należy również pamiętać, aby robić to starannie i nie pomijać żadnego skrawka naszej dłoni, łącznie z kciukami i przestrzenią między palcami. W ten sposób jesteśmy w stanie pozbyć się ponad 90% nieprzyjaznych nam mikroorganizmów. Aby czuć się w pełni bezpiecznym czynność tą powinniśmy powtarzać kilkanaście razy dziennie.

Gdzie spotkamy najwięcej bakterii?
Wbrew pozorom najwięcej niebezpiecznych dla nas zarazków nie znajdziemy tylko w toalecie. Na naszym biurku znajduje się średnio aż 300 razy więcej bakterii niż w toalecie publicznej. Spodziewać się ich możemy również na przedmiotach dotykanych przez wiele osób, a więc np. na banknotach, telefonach komórkowych, klamkach, poręczach czy klawiaturach komputerowych. O myciu rąk powinniśmy także pamiętać między innymi po wizytach w centrach handlowych czy jeździe komunikacją miejską.

Cała Polska Myje Ręce
Do mycia rąk już od ponad roku zachęca kampania społeczna Cała Polska Myje Ręce, prowadzona przez studentów Dziennikarstwa na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Głównym celem kampanii jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na to, jak ważne jest częste i prawidłowe mycie rąk. CPMR organizuje lekcje pokazowe w szkołach i przedszkolach, obecna jest również w mediach społecznościowych między innymi na Facebook’u, Instagramie czy YouTube.

Zachęcamy do dołączenia do akcji. Nie zapominajmy o myciu rąk! - przypomina Bartłomiej Głogowski.

MAD

Poleć artykuł swoim znajomymJeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 


Zdjęcie tygodnia

Radomskie lekkoatletki przygotowujące się do sezonu w Zakopanem, wykorzystały sprzyjające warunki i ulepiły pierwszego bałwana (fot. Facebook)

Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft