Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2016-07-18; 12:28:13 | Przysuski
Powiat przysuski jednym z najzamożniejszych w Polsce
Na łamach tygodnika "Wspólnota" ukazał się coroczny ranking dotyczący zamożności samorządów. Wynika z niego, że powiat przysuski zajmuje drugie miejsce w zestawieniu najbogatszych powiatów.

Ranking "Bogactwo Samorządów" autorstwa Pawła Swianiewicza ukazał się w czternastym numerze tygodnika "Wspólnota". Dotyczy on zamożności jednostek samorządowych w 2015 roku.

Podczas tworzenia rankingu autor pominął wpływy z dotacji celowej, natomiast uwzględnił dochody własne i otrzymywane subwencje. Wpływające go budżetu dochody zostały podwójnie skorygowane: odjęto składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (podatek janosikowy), a także do faktycznie zebranych dochodów dodano skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych. Zmodyfikowane w ten sposób dochody zostały podzielone przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej.

Ranking podzielony został na kilka kategorii. Wśród nich znalazły się: województwa, miasta wojewódzkie, miasta na prawach powiatu, powiaty, miasta powiatowe, miasta inne oraz gminy wiejskie.

W kategorii "powiaty" na drugim miejscu znalazł się powiat przysuski (na jedną osobę zamieszkującą tą jednostkę samorządową przypada 1253,69 zł). Pierwsze miejsce zdobył powiat człuchowski (woj. pomorskie), natomiast trzecie - powiat świdwiński (woj. zachodniopomorskie).

Miasto Kozienice uplasowało się na czwartym miejscu w kategorii "miast powiatowych". Z rankingu wynika, że na jednego mieszkańca przypada 3871,60 zł. W tym zestawieniu podium należało kolejno do: Polkowic (woj. dolnośląskie), Piaseczna (woj. mazowieckie) oraz Zakopanego (woj. małopolskie).

W kategorii "miast na prawach powiatu" Radom zajął 30. miejsce (3639,89 zł na mieszkańca jednostki samorządowej). W pierwszej "trójce" znalazły się: Sopot, Płock i Gliwice.

Źródło: wspolnota.org.pl

Fot.: freeimages.com

Daria Kurys

Poleć artykuł swoim znajomymJeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas terazpowróć do strony głównej
 


Zdjęcie tygodnia

Radomskie lekkoatletki przygotowujące się do sezonu w Zakopanem, wykorzystały sprzyjające warunki i ulepiły pierwszego bałwana (fot. Facebook)

Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft