Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2016-07-18; 12:28:13 | Przysuski
Powiat przysuski jednym z najzamożniejszych w Polsce
Na łamach tygodnika "Wspólnota" ukazał się coroczny ranking dotyczący zamożności samorządów. Wynika z niego, że powiat przysuski zajmuje drugie miejsce w zestawieniu najbogatszych powiatów.

Ranking "Bogactwo Samorządów" autorstwa Pawła Swianiewicza ukazał się w czternastym numerze tygodnika "Wspólnota". Dotyczy on zamożności jednostek samorządowych w 2015 roku.

Podczas tworzenia rankingu autor pominął wpływy z dotacji celowej, natomiast uwzględnił dochody własne i otrzymywane subwencje. Wpływające go budżetu dochody zostały podwójnie skorygowane: odjęto składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (podatek janosikowy), a także do faktycznie zebranych dochodów dodano skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych. Zmodyfikowane w ten sposób dochody zostały podzielone przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej.

Ranking podzielony został na kilka kategorii. Wśród nich znalazły się: województwa, miasta wojewódzkie, miasta na prawach powiatu, powiaty, miasta powiatowe, miasta inne oraz gminy wiejskie.

W kategorii "powiaty" na drugim miejscu znalazł się powiat przysuski (na jedną osobę zamieszkującą tą jednostkę samorządową przypada 1253,69 zł). Pierwsze miejsce zdobył powiat człuchowski (woj. pomorskie), natomiast trzecie - powiat świdwiński (woj. zachodniopomorskie).

Miasto Kozienice uplasowało się na czwartym miejscu w kategorii "miast powiatowych". Z rankingu wynika, że na jednego mieszkańca przypada 3871,60 zł. W tym zestawieniu podium należało kolejno do: Polkowic (woj. dolnośląskie), Piaseczna (woj. mazowieckie) oraz Zakopanego (woj. małopolskie).

W kategorii "miast na prawach powiatu" Radom zajął 30. miejsce (3639,89 zł na mieszkańca jednostki samorządowej). W pierwszej "trójce" znalazły się: Sopot, Płock i Gliwice.

Źródło: wspolnota.org.pl

Fot.: freeimages.com

Daria Kurys

Poleć artykuł swoim znajomymJeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas terazpowróć do strony głównej
 
Zdjęcie tygodnia

Tak długo wyczekiwaliśmy na wiosnę, że rzeczywiście, nie warto jej deptać...

Cytat tygodnia
Lech Mosiołek (autor, działacz): Klub bez legendy jest jak człowiek bez duszy. Tą ostatnią dla Radomiaka są bracia Czachorowie!
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft