Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2017-02-06; 15:36:31 | Polityka
Dwukadencyjność w samorządach. Co na to Nowoczesna i SLD?
Szefowie radomskich struktur Nowoczesnej i Sojuszu Lewicy Demokratycznej ustosunkowali się do poruszonego podczas konferencji polityków PO i PSL tematu dotyczącego wprowadzenia zmian w ordynacji wyborczej do samorządów lokalnych.

Poniżej publikujemy przesłane stanowiska przedstawicieli Nowoczesnej i SLD w sprawie dwukadencyjności w samorządach.

Katarzyna Kalinowska, Nowoczesna:

Nowoczesna jest na stanowisku, że wszelkie zmiany ordynacji powinny być poprzedzone szeroko zakrojonymi konsultacjami. Ugrupowanie Ryszarda Petru jest zwolennikiem dwukadencyjności w samorządach, jednak takie rozwiązanie nie może działać wstecz. Ponadto przedstawiciele Nowoczesnej uważają, że wszystkie funkcje pochodzące z wyborów powinny mieć ograniczenia. Dlatego postulują wprowadzanie takiego ograniczenia w postaci dwukadencyjności również dla posłów i senatorów.

Zdaniem Katarzyny Kalinowskiej: „przedstawiciele PISu w kampanii wyborczej mówili, że będą słuchać obywateli, a tymczasem bez żadnych konsultacji próbują przepchnąć projekt poselski dotyczący metropolii warszawskiej. Tak daleko idące zmiany, których skutki będą miały wpływ na życie mieszkańców Warszawy i gmin podwarszawskich powinny być szeroko konsultowane. Dlatego Nowoczesna domaga się wycofania projektu posła Sasina z sejmu i przeprowadzenie referendum w tej sprawie.”


Marcin Dąbrowski, Sojusz Lewicy Demokratycznej:

Sojusz Lewicy w Radomiu nie będzie w ciemno zbierał podpisów pod kolejnym referendum, zwłaszcza, że nieznane są w pełni zapisy projektu ustawy przygotowywanej przez Prawo i Sprawiedliwość. W polityce nie należy podchodzić emocjonalnie, stąd wzywanie dziś do zbiórki podpisów pod zorganizowaniem referendum, gdzie nie zna się nawet pytań referendalnych, jest kolejnym polaryzowaniem sceny politycznej na: my, dobrzy obrońcy demokracji - oni, łamiący praworządność. Prezes PiS zapowiadał na razie zmiany związane z dwukadencyjnością burmistrzów, wójtów i prezydentów miast. Może należałoby wzywać do dwukadencyjności na wszystkich szczeblach - przecież dwukadencyjność obowiązuje choćby Prezydenta Polski. Posłowie, Senatorowie, radni. dlaczego nie? Natomiast w kwestii samorządów PiS nie ma kontroli nad nimi i to jest słaba strona tej partii. W związku z tym, środkami administracyjnymi PiS może chcieć wpływać na to, co się będzie działo na lokalnych szczeblach władzy.

Poleć artykuł swoim znajomymJeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 Zdjęcie tygodnia

Tak długo wyczekiwaliśmy na wiosnę, że rzeczywiście, nie warto jej deptać...

Cytat tygodnia
Lech Mosiołek (autor, działacz): Klub bez legendy jest jak człowiek bez duszy. Tą ostatnią dla Radomiaka są bracia Czachorowie!
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft