Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2017-02-07; 14:58:33 | Polityka
Nowoczesna krytycznie o reformie oświaty
Przedstawiciele radomskich struktur Nowoczesnej krytycznie odnieśli się do wdrażanej reformy oświaty. - Ta reforma cofa nas do czasów PRL-u, nie posuwa nas naprzód - uważa Katarzyna Kalinowska, przewodnicząca Nowoczesnej.

Przedstawiciele radomskich struktur Nowoczesnej przedstawili swoje stanowisko dotyczące zmian, które proponuje Prawo i Sprawiedliwość w systemie oświaty. Ugrupowanie krytycznie ocenia brak konsultacji, które powinny odbyć się przed wprowadzeniem reformy oświaty. - Mnie jako matkę dwóch córek najbardziej martwi to, że w całej tej dyskusji, w całej tej otoczce, która towarzyszyła wprowadzaniu tzw. ustawy edukacyjnej nikt nie zadał pytania czego powinniśmy uczyć nasze dzieci w szkołach, tak żeby odnalazły się w życiu i na rynku pracy - tłumaczy Katarzyna Kalinowska, przewodniczący Nowoczesnej - Zupełnie nie zajęto się tą zawartością, czyli treściami programowymi, jakie kompetencje powinny posiąść nasze dzieci, żeby potem jak najlepiej poradzić sobie w bardzo zmieniającym się otoczeniu gospodarczym - dodaje.

Natomiast Ewa Zarychta zwraca uwagę na to, że reformy edukacji nie da się przeprowadzić "bez poniesienia ogromnych strat i ofiar". - Wyliczono, że bardzo dużo nauczycieli straci pracę. Będzie to dramat dla tych rodzin. Zwłaszcza, że wiele jest takich, gdzie oboje rodzice pracują jako nauczyciele. Nie da się bezkosztowo przeprowadzić tej reformy. Te koszty poniesiemy wszyscy, my podatnicy - wyjaśnia - Dlatego wzywamy wszystkie środowiska, aby włączyły się aktywnie, współuczestniczyły i w podpisywaniu tego postulatu o przeprowadzenie referendum i potem w minimalizowaniu tych wszystkich strat, które poniesiemy w związku z tą bezsensownie wprowadzaną reformą.

Tomasz Trela, który jest dyrektorem Publicznego Gimnazjum nr 1 w Kozienicach uważa, że reforma wpłynie również na prestiż zawodu nauczyciela, który do tej pory był uznawany jako "cieszący się dużym zaufaniem społecznym, stabilny i przewidywalny". - Nie wiem jak można zachęcić świetnie wykształconego młodego człowieka do tego, żeby podjął pracę w niepewnych warunkach za pensję niewiele wyższą niż pensja minimalna. Przez lata ten zawód był nie traktowany może jako najlepiej płatny, ale cieszący się dużym zaufaniem społecznym, stabilny i przewidywalny. W tej chwili nie jest ani dobrze płatny, ani stabilny, a przewidywalność schodzi do zera - wyjaśnia.

Katarzyna Kalinowska zaapelowała do radomskich parlamentarzystów z ramienia PiS o to, aby "wywalczyli dla Radomia specjalną dotację", która przyczyni się do zminimalizowania kosztów reformy oświaty w naszym mieście. - Gorący apel do parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości, żeby zaprezentowali swoją siłę polityczną, żeby pokazali jakimi lobbystami są dla naszego miasta i jego mieszkańców, i wywalczyli jakąś specjalną dotację, która wsparłaby samorząd. Wtedy te koszty związane z wprowadzeniem reformy edukacyjnej będą mniejsze - mówi - Pokażcie swoją siłę polityczną, pokażcie co tak naprawdę potraficie zrobić dla swojego miasta i jego mieszkańców. Pokażcie wymierne efekty swojej racy i przywieźcie po prostu pieniądze - apeluje.

DK

Poleć artykuł swoim znajomymJeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas terazpowróć do strony głównej
 Zdjęcie tygodnia

Tak długo wyczekiwaliśmy na wiosnę, że rzeczywiście, nie warto jej deptać...

Cytat tygodnia
Lech Mosiołek (autor, działacz): Klub bez legendy jest jak człowiek bez duszy. Tą ostatnią dla Radomiaka są bracia Czachorowie!
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft