Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2017-04-10; 19:22:51 | Edukacja
Mazowsze przy tablicy. Radomski scenariusz zajęć wyróżniony
Nauczyciele z Mazowsza mają wiele ciekawych pomysłów na to, jak przeprowadzić lekcje o Mazowszu. Taki wniosek można wyciągnąć po pierwszej edycji konkursu na scenariusz lekcji szkolnej poświęconej naszemu województwu. Najlepszych 20 scenariuszy już niebawem znajdzie się w specjalnej publikacji, która trafi do mazowieckich szkół.

- Uczyć o Mazowszu nie jest łatwo. To region nie tylko duży w sensie geograficznym, ale też niezwykle różnorodny w zasadzie w każdym aspekcie i historycznym, i kulturalnym, i społecznym - zauważa marszałek Adam Struzik. - Jak się jednak okazuje, nasi nauczyciele mają wiele fantastycznych pomysłów, jak taką lekcję można poprowadzić - dodaje. - Najlepsze scenariusze lekcji będą udostępnione wszystkim szkołom i mam nadzieję, że będą inspiracją do poprowadzenia ciekawych i niebanalnych lekcji.

Skąd pomysł na konkurs "Lekcje o Mazowszu"? - Edukacja regionalna to ważny aspekt pracy szkoły. Jeśli jest ona dobrze prowadzona, to z jednej strony buduje tożsamość regionalną młodych ludzi, a z drugiej poszerza wiedzę o miejscu, w którym żyją i to w różnych kontekstach. Chcemy zaproponować mazowieckim szkołom gotowy materiał dydaktyczny, który posłużyłby nauczycielom do prowadzenia takich lekcji - podkreśla Teresa Makulska, zastępca dyrektora Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie.

"Lekcje o Mazowszu" to kolejny etap działań prowadzonych przez samorząd województwa mazowieckiego, których celem jest budowanie więzi regionalnych i lokalnych, a także poczucia przynależności do regionu m.in. wśród młodych Mazowszan. Pierwszym krokiem było wydanie "Kompendium wiedzy o Mazowszu" pod redakcją uznanych autorów, m.in. prof. Michała Kuleszy. - Jesteśmy przekonani, że wybrane przez nas lekcje będą doskonałą pomocą dydaktyczną w przygotowaniu i prowadzeniu zajęć o naszym regionie, a uczniowie będą aktywnie i chętnie w nich uczestniczyć - podkreśla Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w urzędzie marszałkowskim.

Konkurs został zorganizowany wspólnie przez samorząd województwa i Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli - instytucję, która od lat wspiera nauczycieli w ich rozwoju zawodowym. Zgłoszenia można było przesyłać do końca lutego.

Przewodnicząca komisji konkursowej Iwona Moczydłowska nie kryje zadowolenia z frekwencji. - Myślę, że jak na pierwszą edycję, wpłynęło sporo zgłoszeń. Jednak to, co najbardziej cieszy to fakt, że wiele prac naprawdę zasługuje na wyróżnienie. Nauczyciele wykazali się nie tylko kreatywnością, ale i znajomością wielu innowacyjnych metod - zauważa. Do konkursu w sumie zgłoszono 68 prac. W kategorii 7-9 lat wpłynęło 27 scenariuszy. W kategorii 10-14 lat - 23 scenariusze, a 15-18 lat - 14. Wśród autorów największą grupę stanowili nauczyciele. Pojawiło się jednak kilka prac autorstwa np. bibliotekarzy czy muzealników. Zdecydowanie najwięcej zgłoszeń wpłynęło z Warszawy - 32 i Płocka - 18. 6 prac nadesłali autorzy z Ostrołęki, 3 z Ciechanowa, a po 2 z Radomia i Siedlec.

Po wieloetapowej ocenie scenariuszy uznano, że 20 prac znajdzie się w specjalnej publikacji, która trafi do mazowieckich szkół przed nowym rokiem szkolnym. Ponadto dostrzeżonych zostało jeszcze 19 scenariuszy. Te zostaną również opublikowane na stronach MSCDN i urzędu marszałkowskiego.

Komisja wyróżniła scenariusz "Magiczne miejsce w sercu Puszczy Kozienickiej - tajemnice Królewskich Źródeł", autorstwa Aldony Gębki z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 24 w Radomiu.

Źródło: mazovia.pl

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas terazpowróć do strony głównej
 


Zdjęcie tygodnia

Popisy zespołu Frecce Tricolori jeszcze długo pozostaną w pamięci lokalnych fanów lotnictwa

Cytat tygodnia
Lech Mosiołek (autor, działacz): Klub bez legendy jest jak człowiek bez duszy. Tą ostatnią dla Radomiaka są bracia Czachorowie!
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft