Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2017-04-10; 19:22:51 | Edukacja
Mazowsze przy tablicy. Radomski scenariusz zajęć wyróżniony
Nauczyciele z Mazowsza mają wiele ciekawych pomysłów na to, jak przeprowadzić lekcje o Mazowszu. Taki wniosek można wyciągnąć po pierwszej edycji konkursu na scenariusz lekcji szkolnej poświęconej naszemu województwu. Najlepszych 20 scenariuszy już niebawem znajdzie się w specjalnej publikacji, która trafi do mazowieckich szkół.

- Uczyć o Mazowszu nie jest łatwo. To region nie tylko duży w sensie geograficznym, ale też niezwykle różnorodny w zasadzie w każdym aspekcie i historycznym, i kulturalnym, i społecznym - zauważa marszałek Adam Struzik. - Jak się jednak okazuje, nasi nauczyciele mają wiele fantastycznych pomysłów, jak taką lekcję można poprowadzić - dodaje. - Najlepsze scenariusze lekcji będą udostępnione wszystkim szkołom i mam nadzieję, że będą inspiracją do poprowadzenia ciekawych i niebanalnych lekcji.

Skąd pomysł na konkurs "Lekcje o Mazowszu"? - Edukacja regionalna to ważny aspekt pracy szkoły. Jeśli jest ona dobrze prowadzona, to z jednej strony buduje tożsamość regionalną młodych ludzi, a z drugiej poszerza wiedzę o miejscu, w którym żyją i to w różnych kontekstach. Chcemy zaproponować mazowieckim szkołom gotowy materiał dydaktyczny, który posłużyłby nauczycielom do prowadzenia takich lekcji - podkreśla Teresa Makulska, zastępca dyrektora Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie.

"Lekcje o Mazowszu" to kolejny etap działań prowadzonych przez samorząd województwa mazowieckiego, których celem jest budowanie więzi regionalnych i lokalnych, a także poczucia przynależności do regionu m.in. wśród młodych Mazowszan. Pierwszym krokiem było wydanie "Kompendium wiedzy o Mazowszu" pod redakcją uznanych autorów, m.in. prof. Michała Kuleszy. - Jesteśmy przekonani, że wybrane przez nas lekcje będą doskonałą pomocą dydaktyczną w przygotowaniu i prowadzeniu zajęć o naszym regionie, a uczniowie będą aktywnie i chętnie w nich uczestniczyć - podkreśla Izabela Stelmańska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w urzędzie marszałkowskim.

Konkurs został zorganizowany wspólnie przez samorząd województwa i Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli - instytucję, która od lat wspiera nauczycieli w ich rozwoju zawodowym. Zgłoszenia można było przesyłać do końca lutego.

Przewodnicząca komisji konkursowej Iwona Moczydłowska nie kryje zadowolenia z frekwencji. - Myślę, że jak na pierwszą edycję, wpłynęło sporo zgłoszeń. Jednak to, co najbardziej cieszy to fakt, że wiele prac naprawdę zasługuje na wyróżnienie. Nauczyciele wykazali się nie tylko kreatywnością, ale i znajomością wielu innowacyjnych metod - zauważa. Do konkursu w sumie zgłoszono 68 prac. W kategorii 7-9 lat wpłynęło 27 scenariuszy. W kategorii 10-14 lat - 23 scenariusze, a 15-18 lat - 14. Wśród autorów największą grupę stanowili nauczyciele. Pojawiło się jednak kilka prac autorstwa np. bibliotekarzy czy muzealników. Zdecydowanie najwięcej zgłoszeń wpłynęło z Warszawy - 32 i Płocka - 18. 6 prac nadesłali autorzy z Ostrołęki, 3 z Ciechanowa, a po 2 z Radomia i Siedlec.

Po wieloetapowej ocenie scenariuszy uznano, że 20 prac znajdzie się w specjalnej publikacji, która trafi do mazowieckich szkół przed nowym rokiem szkolnym. Ponadto dostrzeżonych zostało jeszcze 19 scenariuszy. Te zostaną również opublikowane na stronach MSCDN i urzędu marszałkowskiego.

Komisja wyróżniła scenariusz "Magiczne miejsce w sercu Puszczy Kozienickiej - tajemnice Królewskich Źródeł", autorstwa Aldony Gębki z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 24 w Radomiu.

Źródło: mazovia.pl

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas terazpowróć do strony głównej
 
Zdjęcie tygodnia

Tak długo wyczekiwaliśmy na wiosnę, że rzeczywiście, nie warto jej deptać...

Cytat tygodnia
Lech Mosiołek (autor, działacz): Klub bez legendy jest jak człowiek bez duszy. Tą ostatnią dla Radomiaka są bracia Czachorowie!
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft