Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2017-08-07; 08:21:33 | Motoryzacja
Wartość samochodu, a jego ubezpieczenie
Rocznik, marka, pojemność i moc silnika – to tylko kilka parametrów, które wpływają na wysokość polisy komunikacyjnej. Natomiast wartość pojazdu jest czynnikiem, który nie zawsze ma znaczenie. Sprawdź dlaczego.


Właściciele pojazdów zobowiązani są do wykupienia ubezpieczenia OC, natomiast część kierowców decyduje się na rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej o polisę AC. Jak pokazuje

ten kalkulator OC online

, wysokość składki kształtowana jest przede wszystkim w oparciu o wiek i doświadczenie kierowcy, rocznik, markę, pojemność i moc silnika. W niektórych przypadkach istotną rolę odgrywa wartość pojazdu.

Wartość samochodu ważna w przypadku szkody całkowitej
Niezależnie od tego czy decydujesz się wykupić ubezpieczenie OC i AC, czy pozostajesz tylko przy obowiązkowej polisie, wartość samochodu odgrywa istotną rolę w przypadku zaistnienia szkody całkowitej. Wycena pojazdu pozwala na wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela, w razie gdy dojdzie do niemal doszczętnego zniszczenia auta.

Warto jednak mieć świadomość, że pojęcie szkody całkowitej w przypadku ubezpieczenia AC nie jest identyczne jak przy OC.
• Przez szkodę całkowitą w przypadku OC należy rozumieć koszt naprawy wyższy od wartości samochodu.
• O szkodzie całkowitej w przypadku AC mówi się wówczas, gdy koszt naprawy przekroczy określoną procentami wartość samochodu (najczęściej 70%).

Przykład. Aktualna wartość rynkowa pojazdu wynosi 60 000 zł. Umowa AC określa próg wartości odszkodowawczej wynoszący 70% (42 000 zł). Gdy koszty naprawy pojazdu zostaną oszacowane na wysokość 45 000 zł, ubezpieczyciel uzna to za szkodę całkowitą.

Wartość samochodu ważna w przypadku AC
Obok marki, rocznika i pojemności silnika, duże znaczenie odgrywa wartość ubezpieczanego samochodu – w przypadku polisy AC. Dlaczego?
Wynika to głównie ze specyfiki ubezpieczenia auto casco. Na podstawie wartości pojazdu ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie w przypadku szkody całkowitej, tj. gdy dojdzie do znacznego zniszczenia auta lub samochód zostanie skradziony.

Z reguły jest tak, że im wyższa wartość pojazdu, tym wyższa składka, ale i wyższa wysokość odszkodowania. Dlatego wielu kierowców próbuje zaniżać / zawyżać wartość auta, by płacić mniejszą składkę lub uzyskać wyższe odszkodowanie. Nie jest to jednak polecane rozwiązanie, ponieważ:
• w przypadku nadubezpieczenia – ubezpieczyciel i tak wypłaci odszkodowanie na podstawie aktualnej wartości rynkowej auta
• w przypadku niedoubezpieczenia – ubezpieczyciel wypłaci niższe odszkodowanie.

Warto przy tym podkreślić, że w przypadku szkody całkowitej, pojazd wyceniany jest w oparciu o dane z dnia szkody - nie zaś z dnia podpisywania umowy. Wyjątek stanowi wykupienie gwarancji stałej sumy ubezpieczenia przez cały czas trwania umowy.

Jeżeli zależy Ci na tym, by wykupić polisę OC i AC w korzystnej cenie,

ubezpieczenia samochodu porównasz na Rankomat.pl

.

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas terazpowróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft