Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 
Aktualności
2017-10-08; 10:23:44 | Turystyka
Pomnik powstańców styczniowych stanął na terenie liceum im. Marii Konopnickiej
Na terenie liceum im. Marii Konopnickiej w Radomiu stanął pomnik upamiętniający bohaterów powstania styczniowego. To właśnie w tym miejscu skrycie chowano żołnierzy straconych przez Rosjan.

– To ważny moment nie tylko dla społeczności naszej szkoły, ale dla całego Radomia. To miejsce prawie od zawsze było postrzegane jako miejsce skrytego pochówku powstańców styczniowych. Nareszcie jest upamiętnione. Wiemy, że w tym miejscu, kiedy budowano naszą szkołę w latach 60., odkryto szczątki powstańców styczniowych, resztki umundurowania, szable oraz monety z epoki. Także jest to miejsce autentyczne – mówi Dariusz Żytnicki, dyrektor II L.O. im. Marii Konopnickiej w Radomiu.

Kamień wraz z pamiątkową tablicą odsłoniła reprezentacja liceum, prezydent miasta oraz parlamentarzyści ziemi radomskiej. - Konsekwentnie odsłaniamy naszą radomską historię. Pokazujemy ważne i historyczne miejsca dla naszego miasta. Serdecznie dziękuję inicjatorom tego przedsięwzięcia – mówił podczas uroczystości prezydent Radosław Witkowski.

Jednym z nich był historyk, Przemysław Bednarczyk, który przy okazji odsłonięcia pomnika przywołał sylwetki straconych w Radomiu podczas powstania styczniowego.

- Wiele lat temu rozpoczęliśmy działania zmierzającego do tego, żeby wreszcie na terenie liceum imienia Marii Konopnickiej stanął pomnik godny miejsca pochówku powstańców styczniowych. Gdy w 2005 roku rozpoczynaliśmy promowanie historii powstania styczniowego przyświecała nam idea, aby przekonać mieszkańców, władze miasta, żeby to miejsce, gdzie oni naprawdę spoczywają, wreszcie zostało w należyty sposób upamiętnione. Bardzo się cieszę, że możemy odsłonić kamień w miejscu, w którym spoczęli tak legendarni dowódcy powstania jak płk Zygmunt Chmieleński. Byli oni straceni w Radomiu, w większości byli grzebani właśnie na terenie liceum i nigdy nie ekshumowani – przypomina historyk Przemysław Bednarczyk.

Przy okazji odsłonięcia pomnika młodzież liceum odczytała apel poległych, a grupa rekonstrukcji historycznej wykonała salwę honorową. Uroczystość uświetnił szkolny chór „Campanella”.

*****

Wszystkich pasjonatów radomskiej turystyki zachęcamy tymczasem do udziału w projekcie realizowanym przez Stowarzyszenie Gramy Razem w ramach zadania: Wspieranie działalności na rzecz turystyki i krajoznawstwa, współfinansowanym przez Gminę Miasta Radomia. Kliknij i dowiedz się więcej!
Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 


Zdjęcie tygodnia

Popisy zespołu Frecce Tricolori jeszcze długo pozostaną w pamięci lokalnych fanów lotnictwa

Cytat tygodnia
Lech Mosiołek (autor, działacz): Klub bez legendy jest jak człowiek bez duszy. Tą ostatnią dla Radomiaka są bracia Czachorowie!
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft