Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 
Aktualności
2017-10-08; 10:23:44 | Turystyka
Pomnik powstańców styczniowych stanął na terenie liceum im. Marii Konopnickiej
Na terenie liceum im. Marii Konopnickiej w Radomiu stanął pomnik upamiętniający bohaterów powstania styczniowego. To właśnie w tym miejscu skrycie chowano żołnierzy straconych przez Rosjan.

– To ważny moment nie tylko dla społeczności naszej szkoły, ale dla całego Radomia. To miejsce prawie od zawsze było postrzegane jako miejsce skrytego pochówku powstańców styczniowych. Nareszcie jest upamiętnione. Wiemy, że w tym miejscu, kiedy budowano naszą szkołę w latach 60., odkryto szczątki powstańców styczniowych, resztki umundurowania, szable oraz monety z epoki. Także jest to miejsce autentyczne – mówi Dariusz Żytnicki, dyrektor II L.O. im. Marii Konopnickiej w Radomiu.

Kamień wraz z pamiątkową tablicą odsłoniła reprezentacja liceum, prezydent miasta oraz parlamentarzyści ziemi radomskiej. - Konsekwentnie odsłaniamy naszą radomską historię. Pokazujemy ważne i historyczne miejsca dla naszego miasta. Serdecznie dziękuję inicjatorom tego przedsięwzięcia – mówił podczas uroczystości prezydent Radosław Witkowski.

Jednym z nich był historyk, Przemysław Bednarczyk, który przy okazji odsłonięcia pomnika przywołał sylwetki straconych w Radomiu podczas powstania styczniowego.

- Wiele lat temu rozpoczęliśmy działania zmierzającego do tego, żeby wreszcie na terenie liceum imienia Marii Konopnickiej stanął pomnik godny miejsca pochówku powstańców styczniowych. Gdy w 2005 roku rozpoczynaliśmy promowanie historii powstania styczniowego przyświecała nam idea, aby przekonać mieszkańców, władze miasta, żeby to miejsce, gdzie oni naprawdę spoczywają, wreszcie zostało w należyty sposób upamiętnione. Bardzo się cieszę, że możemy odsłonić kamień w miejscu, w którym spoczęli tak legendarni dowódcy powstania jak płk Zygmunt Chmieleński. Byli oni straceni w Radomiu, w większości byli grzebani właśnie na terenie liceum i nigdy nie ekshumowani – przypomina historyk Przemysław Bednarczyk.

Przy okazji odsłonięcia pomnika młodzież liceum odczytała apel poległych, a grupa rekonstrukcji historycznej wykonała salwę honorową. Uroczystość uświetnił szkolny chór „Campanella”.

*****

Wszystkich pasjonatów radomskiej turystyki zachęcamy tymczasem do udziału w projekcie realizowanym przez Stowarzyszenie Gramy Razem w ramach zadania: Wspieranie działalności na rzecz turystyki i krajoznawstwa, współfinansowanym przez Gminę Miasta Radomia. Kliknij i dowiedz się więcej!
Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 
Zdjęcie tygodnia

Tak długo wyczekiwaliśmy na wiosnę, że rzeczywiście, nie warto jej deptać...

Cytat tygodnia
Lech Mosiołek (autor, działacz): Klub bez legendy jest jak człowiek bez duszy. Tą ostatnią dla Radomiaka są bracia Czachorowie!
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft