Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 
Aktualności
2017-10-10; 15:16:33 | Radom
Rusza program Siła w seniorach
Utworzenie Poradni Geriatrycznej, powołanie Centrum Aktywności Seniorów oraz zakup dla najstarszych mieszkańców miasta czujników czadu - to tylko niektóre punkty programu „Siła w seniorach”, którego projekt został opracowany w Urzędzie Miejskim.

Dokument będzie teraz konsultowany z przedstawicielami organizacji działających na rzecz seniorów. – Nowoczesne miasto to nie tylko hala widowiskowo-sportowa, stadion, czy drogi. Jakość życia to także bardzo dobra polityka senioralna. Obecnie co czwarty mieszkaniec Radomia ma ponad 60 lat. To pokazuje przed jakim wyzwaniem stoi nasze miasto – mówi prezydent Radosław Witkowski.

Program został podzielony na trzy części: „Siła w seniorach zdrowych”, „Siła w seniorach bezpiecznych” i „Siła w seniorach aktywnych”. W każdej z nich znalazły się działania, które miasto już prowadzi, a także te, które są w najbliższych planach. Miasto przygotowuje się m.in. do uruchomienia w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym pierwszej w Radomiu specjalistycznej Poradni Geriatrycznej. – Wysyłamy informację do Narodowego Funduszu Zdrowia i rozpoczynamy poszukiwanie lekarza specjalisty. Chcemy, by poradnia rozpoczęła pracę jak najszybciej – zapowiada wiceprezydent Jerzy Zawodnik.

Kolejna nowość to utworzenie Centrum Aktywności Seniorów, które będzie się mieściło w budynku przy ulicy Traugutta 31/33. Osoby starsze będą mogły uczestniczyć w zajęciach muzycznych, teatralnych i kulinarnych. Będzie też gimnastyka relaksacyjna i spotkania integracyjne. W Centrum Aktywności Seniorów planowane jest również uruchomienie punktu konsultacyjnego, gdzie będzie można korzystać m.in. z porad prawnych oraz spotkać się z psychologiem, terapeutą uzależnień, policjantem czy strażnikiem miejskim.

Z myślą o bezpieczeństwie najstarszych radomian, miasto chce wyposażyć osoby narażone na zatrucie tlenkiem węgla w czujniki czadu. – To będzie działanie długofalowe, ale pierwsze pieniądze na ten cel planujemy zarezerwować już w przyszłorocznym budżecie miasta. Sądzę, że w ciągu kilku lat zapewnimy takie czujniki wszystkim seniorom, którzy mają u siebie piecyk gazowy lub piec węglowy – mówi prezydent Radosław Witkowski.

Miasto zamierza jednocześnie kontynuować wszystkie dotychczasowe działania na rzecz najstarszych mieszkańców Radomiu. - Cały czas funkcjonuje Radomska Karta Seniora, która upoważnia do korzystania z wielu zniżek w miejskich placówkach, a także w sklepach i punktach usługowych. Posiadacze karty mogą też kupić roczny bilet autobusowy na wszystkie linie za 100 złotych – przypomina wiceprezydent Jerzy Zawodnik.

Funkcjonuje również Dom „Senior+”, Uniwersytet Trzeciego Wieku, oraz kluby seniora, w których odbywają się zajęcia muzyczne, plastyczne i wiele innych. Organizowane są także spotkania integracyjne, pogadanki dotyczące zdrowia, w tym zdrowego stylu życia i zdrowego odżywiania. Latem seniorzy mogą uczestniczyć w imprezach z cyklu „Taniec pod gwiazdami”. Regularnie odbywają się również zajęcia ruchowe oraz prozdrowotne akcje profilaktyczne.

Miasto sukcesywnie likwiduje też bariery architektoniczne. Przykładem są zakupy niskopodłogowych autobusów oraz budowa podjazdu i montaż windy ułatwiającej dotarcie do sali koncertowej Radomskiej Orkiestry Kameralnej. – Za działania podejmowane na rzecz seniorów jesteśmy chwaleni w całym kraju. Na tym jednak nie poprzestajemy i podejmujemy kolejne wyzwania – podsumowuje prezydent Radosław Witkowski.

UMRadom
Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 


Zdjęcie tygodnia

Popisy zespołu Frecce Tricolori jeszcze długo pozostaną w pamięci lokalnych fanów lotnictwa

Cytat tygodnia
Lech Mosiołek (autor, działacz): Klub bez legendy jest jak człowiek bez duszy. Tą ostatnią dla Radomiaka są bracia Czachorowie!
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft