Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2017-11-15; 17:58:20 | Kozienicki
"Nie bój się prosić o pomoc" wywiad z Wójtem Gminy Garbatka Letnisko Robertem Kowalczykiem
Gmina Garbatka Letnisko zaangażowała się w kampanię społeczną "Nie bój się prosić o pomoc" organizowaną przez Fundację Pro Civitas Bono. Z tej okazji porozmawialiśmy z Wójtem Robertem Kowalczykiem o problematyce choroby Alzheimera oraz możliwościach jej profilaktyki.

Dlaczego Gmina Garbatka Letnisko zaangażowała się w akcję "Nie bój się prosić o pomoc" dotyczącą problematyki choroby Alzheimera?

Zaangażowaliśmy się w tą akcję, ponieważ w mojej opinii bardzo dużo osób nie zdaje sobie sprawy co to jest za choroba, jak przebiega i jakie ma symptomy. Dopóki ktoś z naszych bliskich nie zetknie się z tą chorobą to tak naprawdę wiedza o niej jest bardzo mała. Dlatego postanowiliśmy pomóc w rozpropagowaniu i edukowaniu naszego społeczeństwa na temat problematyki Alzheimera. - Wójt Gminy Garbatka Letnisko Robert Kowalczyk

Jak wygląda sytuacje chorych na Alzheimera w Państwa gminie, czy ośrodki pomocy społecznej monitorują takie osoby?

Na terenie naszej gminy ten problem jest raczej ukryty. Tych osób nie widać, trudno do niech dotrzeć. Często opiekunowie tych osób wstydzą się tej choroby. Dlatego ośrodki pomocy społecznej, jak i rodziny starają się pomóc tym osobom w jak najwcześniejszych stadiach choroby. Z tego powodu tak ważna jest edukacja, aby osoby w podeszłym wieku same zauważały u siebie pierwsze objawy tej choroby.

Jak Pana zdaniem gmina może pomóc osobom chorym na Alzheimera oraz ich rodzinom?

Myślę, że powinniśmy w większym stopniu jako gmina szkolić pracowników ośrodków opieki społecznej, tak by mogli oni monitorować swoich podopiecznych i szybko reagować w przypadku rozpoznania kilku symptomów choroby. Na Alzheimera zapadają najczęściej osoby samotne, tak więc dlatego nasi pracownicy, ale i również mieszkańcy powinni mieć na uwadze takie osoby i monitorować proces ich starzenia się.

Czy w Gminie istnieje oferta kulturalno-rozrywkowa dla osób w podeszłym wieku?

Posiadamy w naszej gminie stowarzyszenie osób 50 plus, w którym to osoby w podeszłym wieku wspierają się nawzajem, biorą udział w różnego rodzaju zajęciach, jak również jeżdżą na wycieczki. Mamy w naszej gminie kino, więc są również organizowane cykliczne spotkania filmowe i różnego rodzaju inne formy spędzania wspólnie wolnego czasu.Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas terazpowróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft