Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 
Aktualności
2017-11-20; 18:15:58 | Kozienicki
Nie bój się prosić o pomoc - wywiad z burmistrzem Kozienic, Tomaszem Śmietanką
Z Burmistrzem Miasta i Gminy Kozienice Tomaszem Śmietanką rozmawialiśmy o chorobie Alzheimera i starzejącym się społeczeństwie w kontekście kampanii społecznej "Nie bój się prosić o pomoc" organizowanej przez Fundację Pro Civitas Bono, której partnerem są Kozienice.

W jaki sposób miasto Kozienice pomaga seniorom, walczyć z samotnością, czyli jednym z czynników, który pogłębia chorobę Alzheimera?
Tomasz Śmietanka, Burmistrz Miasta i Gminy Kozienice: - W Kozienicach mamy wiele stowarzyszeń oraz klubów seniora, w których osoby starsze mogą wspólnie spędzać czas. Oprócz tego mamy Uniwersytet III wieku, który prężnie działa i swoją ofertą zaciekawia i przyciąga pod swoje skrzydła osoby starsze. Co ważne, nasz Uniwersytet III wieku istnieje już od 10 lat, zaś stowarzyszenie "Złota jesień" w tym roku obchodzi 20-lecie działalności. To pokazuje, że w naszym mieście seniorzy mają bogatą ofertę edukacyjno-kulturalną

Jak Pan sądzi, jako Burmistrz Kozienic, w jaki sposób można, pomóc osobom chorym na Alzheimera?
- Będąc na wyjeździe służbowym z Norwegii zaobserwowałem, że tam mocniej stawia się na pomoc osobach chorym w ich domach, ponieważ w przypadku tej choroby istotne jest, aby nie zmieniać otoczenia osobom chorym. Dodatkowo często montowany jest w domach osób borykających się z Alzheimerem monitoring, który pozwala czuwać nad taką osobą na odległość.

A co Pan sądzi o całodobowych domach pomocy społecznej?
- Uważam, że ważne jest, aby takich miejsc było więcej z naszym regionie. Z tego względu, że w Puławach dużym mieście nie ma takiej instytucji i wiele osób tamtego regionu również korzysta z usług naszej placów. Taki dom świadczy również komercyjne usługi i w dzisiejszych czasach, gdy wielu naszych mieszkańców pracuje w innych miastach ich rodzice pozostawieni są w domach, mógłby on pomóc. Widać to też po zainteresowaniu i działaniach jakie prowadzi Dom Pomocy Społecznej im. Kazimiery Gruszczyńskiej w Kozienicach.

Jak wygląda problem starzejącego się społeczeństwa w Kozienicach?
- Ten problem w naszym mieście jest niebywale istotny, ponieważ geograficznie umiejscowieni jesteśmy pomiędzy dużymi ośrodkami miejskimi i wielu mieszkańców pracuje w innych miastach. Nakłada się na to również emigracja zarobkowa za granicę naszego kraju i wiele młodych osób decyduje się pozostać w innym państwie na stałe. Dlatego średni wiek mieszkańców Kozienic jest wysoki i prognozy mówią o ciągłym wzroście. Z tego względu stawiamy na bogatą ofertę kulturową i dotarcie do osób starszych, by uchronić ich od samotności.


powróć do strony głównej
 
Zdjęcie tygodnia

Tak długo wyczekiwaliśmy na wiosnę, że rzeczywiście, nie warto jej deptać...

Cytat tygodnia
Lech Mosiołek (autor, działacz): Klub bez legendy jest jak człowiek bez duszy. Tą ostatnią dla Radomiaka są bracia Czachorowie!
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft