Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2017-11-20; 18:15:58 | Kozienicki
Nie bój się prosić o pomoc - wywiad z burmistrzem Kozienic, Tomaszem Śmietanką
Z Burmistrzem Miasta i Gminy Kozienice Tomaszem Śmietanką rozmawialiśmy o chorobie Alzheimera i starzejącym się społeczeństwie w kontekście kampanii społecznej "Nie bój się prosić o pomoc" organizowanej przez Fundację Pro Civitas Bono, której partnerem są Kozienice.

W jaki sposób miasto Kozienice pomaga seniorom, walczyć z samotnością, czyli jednym z czynników, który pogłębia chorobę Alzheimera?
Tomasz Śmietanka, Burmistrz Miasta i Gminy Kozienice: - W Kozienicach mamy wiele stowarzyszeń oraz klubów seniora, w których osoby starsze mogą wspólnie spędzać czas. Oprócz tego mamy Uniwersytet III wieku, który prężnie działa i swoją ofertą zaciekawia i przyciąga pod swoje skrzydła osoby starsze. Co ważne, nasz Uniwersytet III wieku istnieje już od 10 lat, zaś stowarzyszenie "Złota jesień" w tym roku obchodzi 20-lecie działalności. To pokazuje, że w naszym mieście seniorzy mają bogatą ofertę edukacyjno-kulturalną

Jak Pan sądzi, jako Burmistrz Kozienic, w jaki sposób można, pomóc osobom chorym na Alzheimera?
- Będąc na wyjeździe służbowym z Norwegii zaobserwowałem, że tam mocniej stawia się na pomoc osobach chorym w ich domach, ponieważ w przypadku tej choroby istotne jest, aby nie zmieniać otoczenia osobom chorym. Dodatkowo często montowany jest w domach osób borykających się z Alzheimerem monitoring, który pozwala czuwać nad taką osobą na odległość.

A co Pan sądzi o całodobowych domach pomocy społecznej?
- Uważam, że ważne jest, aby takich miejsc było więcej z naszym regionie. Z tego względu, że w Puławach dużym mieście nie ma takiej instytucji i wiele osób tamtego regionu również korzysta z usług naszej placów. Taki dom świadczy również komercyjne usługi i w dzisiejszych czasach, gdy wielu naszych mieszkańców pracuje w innych miastach ich rodzice pozostawieni są w domach, mógłby on pomóc. Widać to też po zainteresowaniu i działaniach jakie prowadzi Dom Pomocy Społecznej im. Kazimiery Gruszczyńskiej w Kozienicach.

Jak wygląda problem starzejącego się społeczeństwa w Kozienicach?
- Ten problem w naszym mieście jest niebywale istotny, ponieważ geograficznie umiejscowieni jesteśmy pomiędzy dużymi ośrodkami miejskimi i wielu mieszkańców pracuje w innych miastach. Nakłada się na to również emigracja zarobkowa za granicę naszego kraju i wiele młodych osób decyduje się pozostać w innym państwie na stałe. Dlatego średni wiek mieszkańców Kozienic jest wysoki i prognozy mówią o ciągłym wzroście. Z tego względu stawiamy na bogatą ofertę kulturową i dotarcie do osób starszych, by uchronić ich od samotności.


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft