Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2017-11-22; 12:30:39 | Kultura
Polak zwycięzcą tegorocznego Arboretum
Wojciech Kostrzewa został laureatem III Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Krzysztofa Pendereckiego Arboretum. Zwycięzca zdobył także nagrodę publiczności. Na konkurs wpłynęło 110 utworów kompozytorów z całego świata. Spośród nich trzyosobowe jury zakwalifikowało do finału sześć prac, które melomani usłyszeli podczas wtorkowego koncertu.

Wyróżnione utwory zagrali muzycy Radomskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Dawida Runtza. Ostateczna ocena i decydujący głos o tym, kto stworzył dzieło godne szczególnego uznania, należały do profesora Krzysztofa Pendereckiego.

I nagrodę w wysokości 30 tys. zł otrzymał Wojciech Kostrzewa z Polski, II w wysokości 10 tys. zł Gianluca Castelli z Włoch, a III w wysokości 5 tys. zł Andrea Portera również z Włoch. Kompozycja Polaka przypadła też do gustu publiczności, która po raz pierwszy głosowała na specjalnie przygotowanych do tego kartach (to kolejne 5 tys. zł dla Kostrzewy). Zwycięski utwór zawiera m.in. cytat z "Magnificat" Mikołaja z Radomia, po którym następuje szesnastogłosowy chorał inspirowany tą melodią.

Arboretum to konkurs otwarty dla kompozytorów wszystkich narodowości bez limitu wieku. Zderzenie, teoretycznych często, koncepcji kompozytora z żywym wykonaniem i wydanie ostatecznego werdyktu dopiero po nim, otwiera drogę do włączenia prawdziwie wartościowych utworów w regularny obieg artystyczny. Jest to także koncepcja atrakcyjna dla publiczności, której przybliża się proces wartościowania nowej muzyki, a także sprawia się, że u współczesnego słuchacza rozbudzona zostaje ciekawość rzeczy nowych, a nie tylko tych znanych i powszechnie lubianych. Muzyka współczesna przestaje w ten sposób być domeną specjalistów i bywalców elitarnych festiwali.


Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 


Zdjęcie tygodnia

Radomskie lekkoatletki przygotowujące się do sezonu w Zakopanem, wykorzystały sprzyjające warunki i ulepiły pierwszego bałwana (fot. Facebook)

Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft