Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2017-11-22; 12:30:39 | Kultura
Polak zwycięzcą tegorocznego Arboretum
Wojciech Kostrzewa został laureatem III Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Krzysztofa Pendereckiego Arboretum. Zwycięzca zdobył także nagrodę publiczności. Na konkurs wpłynęło 110 utworów kompozytorów z całego świata. Spośród nich trzyosobowe jury zakwalifikowało do finału sześć prac, które melomani usłyszeli podczas wtorkowego koncertu.

Wyróżnione utwory zagrali muzycy Radomskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Dawida Runtza. Ostateczna ocena i decydujący głos o tym, kto stworzył dzieło godne szczególnego uznania, należały do profesora Krzysztofa Pendereckiego.

I nagrodę w wysokości 30 tys. zł otrzymał Wojciech Kostrzewa z Polski, II w wysokości 10 tys. zł Gianluca Castelli z Włoch, a III w wysokości 5 tys. zł Andrea Portera również z Włoch. Kompozycja Polaka przypadła też do gustu publiczności, która po raz pierwszy głosowała na specjalnie przygotowanych do tego kartach (to kolejne 5 tys. zł dla Kostrzewy). Zwycięski utwór zawiera m.in. cytat z "Magnificat" Mikołaja z Radomia, po którym następuje szesnastogłosowy chorał inspirowany tą melodią.

Arboretum to konkurs otwarty dla kompozytorów wszystkich narodowości bez limitu wieku. Zderzenie, teoretycznych często, koncepcji kompozytora z żywym wykonaniem i wydanie ostatecznego werdyktu dopiero po nim, otwiera drogę do włączenia prawdziwie wartościowych utworów w regularny obieg artystyczny. Jest to także koncepcja atrakcyjna dla publiczności, której przybliża się proces wartościowania nowej muzyki, a także sprawia się, że u współczesnego słuchacza rozbudzona zostaje ciekawość rzeczy nowych, a nie tylko tych znanych i powszechnie lubianych. Muzyka współczesna przestaje w ten sposób być domeną specjalistów i bywalców elitarnych festiwali.


Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 
Zdjęcie tygodnia

Tak długo wyczekiwaliśmy na wiosnę, że rzeczywiście, nie warto jej deptać...

Cytat tygodnia
Lech Mosiołek (autor, działacz): Klub bez legendy jest jak człowiek bez duszy. Tą ostatnią dla Radomiaka są bracia Czachorowie!
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft