Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2017-12-04; 17:06:30 | Radom
Piszą listy i zmieniają życie
Do 9 grudnia 2017 r. w X Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi im. S. Konarskiego potrwa Maraton Pisania Listów. Jest to bardzo ważna i ciekawa akcja organizowana w grudniu każdego roku przez Amnesty International.

Powstała w Polsce w 2001 r. Polega na pisaniu listów w obronie osób w różnych krajach świata, które walczyły o prawa innych ludzi i same zostały niesłusznie oskarżone.

- Nasze liceum bierze udział w tej akcji. Jesteśmy szkołą w pełni integracyjną, wrażliwą na potrzeby i krzywdę innych osób. W każdej klasie mamy uczniów z różnymi niepełnosprawnościami i problemami zdrowotnymi. Sprawy związane z tolerancją, wzajemnym szacunkiem i przestrzeganiem praw wszystkich ludzi są dla nas bardzo ważne. Cieszymy się, że możemy pomóc – mówi Paweł Borowiecki, pedagog X LO.

Każdy z nas może napisać list i działać razem z obrońcami i obrończyniami praw człowieka, by walczyć z niesprawiedliwością i budować bardziej sprawiedliwy świat. W tym roku podczas Maratonu można pisać listy w sprawie obrońców i obrończyń praw człowieka z 10 państw. To osoby, które odważnie przeciwstawiają się łamaniu praw człowieka, a teraz same potrzebują naszego wsparcia. W maratonie mogą wziąć udział uczniowie, nauczyciele i rodzice.

W X LO piszemy listy w obronie: Farida i Issy z Izraela – posiadającym zarzuty za protest przeciwko zbrodniom wojennym, Tanera i 10 innych osób ze Stambułu Turcji – przebywającym w więzieniu za działania na rzecz praw człowieka, Shackeli Jackson z Jamajki - nękanej za przeciwstawianie się przemocy stosowanej przez policjantów w jej mieście, Mahadina z Czadu - grozi mu więzienie za posta na temat praw człowieka, który napisał na Facebooku.

Koordynatorką akcji w X LO jest pani Ewa Wziątek – nauczyciel bibliotekarz. Uczniowie wspólnie piszą listy podczas lekcji wychowawczych, a także podczas przerw lekcyjnych i przez cały okres trwania maratonu w bibliotece szkolnej.

Szczegółowe informacje na temat całej akcji oraz bohaterów, dla których można pisać listy można znaleźć na stronie Amnesty International https://maraton.amnesty.org.pl/

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 


Zdjęcie tygodnia

Radomskie lekkoatletki przygotowujące się do sezonu w Zakopanem, wykorzystały sprzyjające warunki i ulepiły pierwszego bałwana (fot. Facebook)

Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft