Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2017-12-14; 07:44:04 | Kultura
Promocja antologii i nagroda od Amfiteatru
Pięć warsztatów literackich, trzy teatry amatorskie, spektakle teatralne, znani literaci w Radomiu i drukowana antologia – to efekt niemal rocznych działań, które Amfiteatr realizował w ramach projektu Budżetu Obywatelskiego 2017. W piątek, 15 grudnia, odbędzie się uroczyste podsumowanie projektu oraz promocja antologii. Nie zabraknie prezentacji dzieł z antologii, muzyki na żywo i niespodzianek. Po raz pierwszy w historii MOK „Amfiteatr” przyzna też nagrodę specjalną – „Zapalnik kultury”.

Przez ten rok w Amfiteatrze odbyło się mnóstwo działań literackich i teatralnych. Zorganizowano pięć warsztatów literackich, których prowadzenie zostało powierzone znakomitym radomskim twórcom: Marcie Trojanowskiej – bajkopisarstwo, Marcinowi Kępie – proza, Pawłowi Podlipniakowi – poezja, Pawłowi Samborowi – komiks, oraz Krzysztofowi Żmudzinowi – reportaż. Efektem warsztatów było powstanie tekstów i komiksów, które zostały wydane w antologii „Popisani – Radomskie warsztaty literackie”.

W ramach projektu do Radomia zostali zaproszeni znani w Polsce literaci i publicyści: Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Wojciech Orliński, Tomasz Różycki, Ziemowit Szczerek i Andrzej Milewski (Andrzej Rysuje).

Powstały trzy teatry amatorskie prowadzone przez zawodowców: teatr dla dorosłych – Dominik Wendołowski, teatr licealny – Katarzyna Dorosińska i teatr familijny – Jolanta Kęćko i Błażej Twarowski. Wystawiano spektakle gości spoza Radomia oraz teatrów działających przy Amfiteatrze.

W piątkowy wieczór, 15 grudnia, będzie czas na podsumowanie tych działań, a przede wszystkim uroczystą promocję antologii „Popisani – Radomskie warsztaty literackie”.

"Zapalnik kultury" po raz pierwszy!
Amfiteatr postanowił też, po raz pierwszy w historii Polski, a na pewno Radomia, przyznać nagrodę specjalną – „Zapalnik kultury”.
- Wymyśliliśmy tę nagrodę, by co roku móc nią uhonorować osoby szczególnie zasłużone dla radomskiej kultury, lokalnych społeczników, zapaleńców właśnie. „Zapalnik kultury” ma być wyróżnieniem za pomysł, chęci, zapał i odwagę do tworzenia w Radomiu wartościowych inicjatyw społecznych i kulturalnych – tłumaczy Waldemar Dolecki, dyrektor MOK „Amfiteatr”.

Dlaczego „Zapalnik…”? Bo to coś, co inicjuje iskrę, energię, wprawia w ruch, popycha do działania, wreszcie – inspiruje. „Zapalnik kultury” to nagroda dla współczesnego Prometeusza, który przekazuje dalej pomysł, oddaje swoją ideę, by się rozprzestrzeniała, zaraża nią – w znaczeniu jak najbardziej pozytywnym. Pokazuje, że warto się angażować w działania kulturalne, mieć odważne pomysły, przełamywać utarte schematy i dawać początek nowym inicjatywom. Zaszczepiać w społeczności lokalnej kulturalnego bakcyla, zachęcać do współuczestnictwa, współtworzenia nowej jakości, ale też dodawać odwagi w zgłaszaniu swoich pomysłów, nierzadko pójścia pod prąd.

Kto po raz pierwszy otrzyma od Amfiteatru „Zapalnik kultury” i jak wygląda sama nagroda? Przekonacie się podczas promocji antologii i podsumowania projektu „Kuźnia talentów - warsztaty literacko-teatralne”.

Projekt jest finansowany z Budżetu Obywatelskiego 2017 „Kuźnia talentów – warsztaty literacko-teatralne”.

Spotkanie odbędzie się w Kawiarni Artystycznej, ul. Parkowa 1, 15 grudnia (piątek) 2017, godz. 18.

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 


Zdjęcie tygodnia

Popisy zespołu Frecce Tricolori jeszcze długo pozostaną w pamięci lokalnych fanów lotnictwa

Cytat tygodnia
Lech Mosiołek (autor, działacz): Klub bez legendy jest jak człowiek bez duszy. Tą ostatnią dla Radomiaka są bracia Czachorowie!
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft