Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2017-12-20; 20:07:45 | Radomski
Radomskie sięga po środki z UE
Radomski Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy stawia na innowacje. Już niedługo dzięki dofinansowaniu z UE powstaną tu Ośrodek Inteligentnych Specjalizacji w zakresie Innowacyjnych Technologii Przemysłowych oraz Bezpieczeństwa Technicznego i Środowiskowego, a także Centrum Prototypowania. Z kolei w Białobrzegach zmodernizowany zostanie budynek Zakładu Opieki Zdrowotnej.

Umowy w tej sprawie podpisali członek zarządu Rafał Rajkowski oraz beneficjenci.

Ośrodek inteligentnych specjalizacji

Nowy ośrodek będzie miejscem badań i testowania innowacyjnych technologii w obszarze mechatroniki, optomechatroniki, zaawansowanych technologii plazmowych, odnawialnych źródeł energii dla budownictwa pasywnego, bezpieczeństwa technicznego i ochrony środowiska. Przyczyni się do zacieśniania współpracy między sektorem naukowym i biznesowym. Z zaplecza badawczego skorzystają nie tylko naukowcy z instytutu, ale też przedsiębiorcy, którzy będą realizować własne prace badawczo-rozwojowe.

Dzięki unijnemu dofinansowaniu powstanie laboratorium przemysłowe do przeprowadzania eksperymentów i testów w obszarze optomechatroniki. Zaplanowano również rozwój infrastruktury technologicznej z obszaru technologii plazmowych. Fundusze pomogą w zapewnieniu specjalistycznego sprzętu do centrum badań OZE dla budownictwa pasywnego, czyli charakteryzującego się wysoką oszczędnością energii. Centrum będzie również wspierać rozwój małych i średnich przedsiębiorstw działających głównie w branży wentylacyjnej i grzewczej. Ponadto Instytut zainwestuje środki z programu regionalnego w zaplecze badawcze do tworzenia zaawansowanych technologii dla wspomagania bezpieczeństwa technicznego i środowiskowego, zwłaszcza w zakresie oczyszczania i redukcji zużycia wody. Ze wsparcia skorzystają firmy działające w przemyśle maszynowym, motoryzacyjnym, spożywczym, farmaceutycznym, jak i produkcyjnym. Projekt wart jest ponad 58 mln zł, a dofinansowanie wyniesie przeszło 40 mln zł.

Centrum prototypowania ITeE-PIB
Instytut utworzy również nowoczesne centrum prototypowania. Powstanie ono na bazie zakładu doświadczalnego i będzie miejscem tworzenia innowacyjnych produktów, głównie z branży metalowej i mechatronicznej. Ułatwi też opracowywanie nowoczesnych rozwiązań i prototypów. Będzie to wsparcie dla przedsiębiorców w szybkim tworzeniu innowacji, co jest szczególnie istotne dla budowania przewagi konkurencyjnej na rynku. W planach jest też utworzenie specjalistycznego zaplecza badawczego w obszarze zaawansowanych technologii do precyzyjnej obróbki elementów maszyn czy kontrolno-pomiarowych. Takie zaplecze znajdzie zastosowanie w procesie kontroli jakości elementów maszyn wymagających bardzo dużej dokładności. Zarząd przyznał temu projektowi przeszło 10,5 mln zł wsparcia, a całość będzie kosztowała ponad 16 mln zł.

Podpisując umowy, członek zarządu Rafał Rajkowski podkreślił znaczenie inwestycji w nowoczesne technologie i innowacyjność. – W ostatnich latach coraz większego znaczenia nabierają wszelkie inicjatywy promujące ścisłą współpracę świata nauki i biznesu. Taki model kooperacji oraz sieć powiązań są niezwykle cenne i potrzebne, bowiem zdecydowanie ułatwiają i przyśpieszają wdrażanie rezultatów prac badawczych do technologii przemysłowych, umożliwiają pełne wykorzystanie potencjału naukowo-badawczego konkretnego regionu w praktyce. Cieszę się, że tak ważna, zakrojona na szeroką skalę, inwestycja mogła powstać właśnie w sercu Mazowsza, w moim rodzinnym subregionie, i otrzymać dofinansowanie ze środków unijnych.

Modernizacja ZOZ-u
Dofinansowanie w wysokości przeszło 1,7 mln zł otrzymała także inwestycja w Białobrzegach. Będzie to kompleksowa termomodernizacja budynku Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej. Prace remontowo-budowlane obejmą m.in. na dociepleniu ścian, izolację fundamentów, wymianę więźby i poszycia dachowego, instalacji elektrycznej i c.o. i okien. Inwestor kupi i zamontuje odnawialne źródła energii, tj. instalacje fotowoltaiczne, solarne oraz pompy ciepła. Wszystkie prace pochłoną 3 mln zł.

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 
Zdjęcie tygodnia

Tak długo wyczekiwaliśmy na wiosnę, że rzeczywiście, nie warto jej deptać...

Cytat tygodnia
Lech Mosiołek (autor, działacz): Klub bez legendy jest jak człowiek bez duszy. Tą ostatnią dla Radomiaka są bracia Czachorowie!
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft