Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2018-01-04; 13:44:01 | Radom
Będą zmiany w Budżecie Obywatelskim 2019
Od 11 stycznia będzie można składać wnioski do Budżetu Obywatelskiego 2019. To edycja, w której będą obowiązywały zmienione zasady kwalifikowania projektów i głosowania.

– W tym roku przypada piąta rocznica funkcjonowania Budżetu Obywatelskiego. Ten czas pokazał nam zarówno mocne strony, jak i te, nad którymi warto jeszcze popracować. Tak jak zapowiedziałem podczas spotkania z mieszkańcami, wprowadzamy kilka zupełnie nowych rozwiązań, które mają sprawić, że ten budżet będzie jeszcze bardziej obywatelski, niż do tej pory – mówi prezydent Radosław Witkowski.

Zgodnie z postulatami zgłoszonymi podczas warsztatów ewaluacyjnych, po raz pierwszy zostanie utworzony obszar instytucjonalny. Tu będą trafiały projekty związane z funkcjonowaniem np. miejskich placówek, w tym szkół i przedszkoli. Do podziału będzie kwota 600 tysięcy złotych. Tyle samo będzie wynosiła maksymalna wartość projektu, jaki będzie mógł trafić pod głosowanie. – Nie chcieliśmy całkowicie likwidować możliwości zgłaszania wniosków dotyczących na przykład budowy boiska szkolnego, czy remontu sali gimnastycznej. Z drugiej strony podzielam opinie mówiące o tym, że projekty instytucjonalne nie powinny bezpośrednio rywalizować z typowo społecznymi wnioskami – wyjaśnia prezydent Radosław Witkowski.

- Podobnie jak dotychczas będzie funkcjonował obszar ogólnomiejski oraz pięć obszarów lokalnych. Zmienią się jednak kwoty przeznaczone na sfinansowanie zgłaszanych zadań. W obszarze ogólnomiejskim do podziału będzie suma 1,2 mln złotych, a maksymalna wartość projektu to 800 tysięcy złotych. W obszarach lokalnych, na realizację zwycięskich projektów zostanie przeznaczone po 600 tysięcy złotych. Tu maksymalna wartość pojedynczego projektu nie będzie mogła przekroczyć 400 tysięcy złotych - tłumaczy dyrektor Kancelarii Prezydenta, Mateusz Tyczyński.

Nowością jest to, że projekty miękkie będą mogły być realizowane przez 12 miesięcy od chwili rozpoczęcia, a w przypadku bardziej skomplikowanych inwestycji, ten czas będzie mógł być wydłużony nawet do 24 miesięcy. Zostanie też wprowadzony zakaz zgłaszania wniosków przez członków zespołu opiniującego. Wśród zmian mających usprawnić samo głosowanie będzie też m.in. zakaz prowadzenia agitacji w pobliżu urn.

Wnioski do Budżetu Obywatelskiego będą przyjmowane od 11 do 26 stycznia w czterech stałych punktach:
- Centrum Organizacji Pozarządowych – ul. Struga 1
- Referat Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta – pok. 104, Urząd Miejskie, ul. Żeromskiego 53
- Biuro Rady Miejskiej – ul. Moniuszki 9
- Biuro Obsługi Mieszkańca – pok. 19, Urząd Miejski, ul. Kilińskiego 30

Wnioski będą przyjmowane także w punktach mobilnych, w centrach handlowych. Będzie je można składać także drogą elektroniczną, za pośrednictwem strony www.konsultacje.radom.pl.

Weryfikacja złożonych projektów potrwa do 23 marca, a głosowanie zostanie przeprowadzone od 1 do 30 czerwca.

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 


Zdjęcie tygodnia

Popisy zespołu Frecce Tricolori jeszcze długo pozostaną w pamięci lokalnych fanów lotnictwa

Cytat tygodnia
Lech Mosiołek (autor, działacz): Klub bez legendy jest jak człowiek bez duszy. Tą ostatnią dla Radomiaka są bracia Czachorowie!
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft