Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2018-01-09; 10:41:47 | Kultura
O rzemiośle szewskim w muzeum
Muzeum im. Jacka Malczewskiego zaprasza 11 stycznia, na otwarcie wystawy "Każdy krok zostawia ślad". Początek w samo południe!

"Każdy krok zostawia ślad”. Obuwie historyczne ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku - to unikatowa w skali Europy i największą w Polsce kolekcja butów historycznych, która w pełni odzwierciedla zmiany, jakie następowały w rzemiośle szewskim i modzie europejskiej przez blisko 600 lat.

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku od przeszło trzydziestu lat prowadzi badania wykopaliskowe w obrębie historycznej części Gdańska. W wyniku tych prac do magazynów Muzeum trafiły tysiące zabytków, w tym również wykonanych ze skóry. Znakomitą większość pozyskiwanych zabytków skórzanych stanowią buty i odpady po ich produkcji. Dzięki kompleksowemu programowi konserwacji i rekonstrukcji realizowanemu od przeszło 15 lat przez Muzeum, zrekonstruowano blisko siedemdziesiąt sztuk obuwia historycznego przy użyciu wyłącznie oryginalnie zachowanych fragmentów.

Na wystawie „Każdy krok zostawia ślad”. Obuwie historyczne ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku zostanie zaprezentowane:
- 131 zabytków związanych z historią obuwia, w tym 70 butów (wszystkie zabytki pochodzą ze zbiorów Muzeum)
- rekonstrukcję XV-wiecznego warsztatu szewskiego
- tajniki pracy konserwatora i rekonstruktora butów historycznych
- film edukacyjny wyjaśniający dlaczego archeolodzy znajdują buty w ziemi

Kuratorami wystawy są Beata Ceynowa i Ewa Trawicka z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawę będzie można zobaczyć do 3 kwietnia 2018 roku.

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 


Zdjęcie tygodnia

Radomskie lekkoatletki przygotowujące się do sezonu w Zakopanem, wykorzystały sprzyjające warunki i ulepiły pierwszego bałwana (fot. Facebook)

Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft