Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2018-01-25; 13:46:22 | Polityka
Dyskusja nad budżetem trwa - prezydenci komentują
- Opozycyjna większość powinna mocniej zastanowić się nad skutkami zaproponowanych zmian w projekcie budżetu. Wiele z nich może zaszkodzić radomianom - oceniają zgodnie wiceprezydenci Karol Semik, Konrad Frysztak i Jerzy Zawodnik. – Uszanujemy wolę większości, ale naszą rolą jest wskazanie zagrożeń, jakie wiązałyby się z przyjęciem niektórych wniosków – podkreślają w nadesłanym do naszej redakcji komunikacie

Wiceprezydent Karol Semik wyjaśnia jednocześnie, że ostatnie spotkania z radnymi to nie negocjacje, lecz rozmowa o możliwych skutkach finansowych i prawnych poszczególnych propozycji. – Służymy radnym pomocą, by nie doszło do takiej sytuacji jak ostatnio, kiedy to Regionalna Izba Obrachunkowa uznała za niezgodną z prawem grudniową uchwałę w sprawie przeznaczenia 500 tysięcy złotych na realizację filmu „Klecha” – tłumaczy wiceprezydent Karol Semik. - Ostatnie trzy lata były czasem oczekiwanych przez radomian zmian. Mieszkańcy zagłosowali za nimi wybierając prezydenta Radosława Witkowskiego, który rozpoczął m.in. budowę Radomskiego Centrum Sportu. Rozpoczęła się rewitalizacja Miasta Kazimierzowskiego, ruszył Radomski Program Drogowy. Podejmujemy też kolejne działania na rzecz seniorów. Teraz niektóre z propozycji radnych wyglądają jak próba zaciągnięcia hamulca ręcznego – mówi dyrektor Kancelarii Prezydenta Mateusz Tyczyński.

Jak informują władze miasta, lista zaproponowanych cięć jest długa. Jest wśród nich m.in. wykreślenie z planu wydatków budowy parkingu przed szpitalem, u zbiegu ulicy Tochtermana i Lekarskiej. – To problem, z którym miasto boryka się od wielu lat. Nigdy nie było na to pomysłu. Teraz znaleźliśmy rozwiązanie i jest wielka szansa na uporządkowanie tego terenu, a jednocześnie stworzenie odpowiednich warunków do parkowania dla pacjentów poradni i osób odwiedzających chorych w szpitalu. Rezygnacja z tak ważniej dla radomian inwestycji jest dla mnie zupełnie niezrozumiała – mówi wiceprezydent Konrad Frysztak. Podobnie ocenia propozycję wykreślenia z budżetu budowy układu komunikacyjnego wokół powstającego Radomskiego Centrum Sportu. – Może się okazać, że powstaną piękne obiekty, a odpowiedniego dojazdu, zwłaszcza do stadionu, nie będzie. Wtedy nie będzie można organizować tam imprez masowych – tłumaczy.

Kolejna propozycja opozycji to zmiana kształtu Radomskiego Programu Drogowego. Zamiast proponowanego asfaltowania 68 ulic gruntowych, chcą w tym roku skupić się na 17 ulicach, w tym kilku posiadających już utwardzoną nawierzchnię. – Na liście, którą przedstawili nam radni są także takie ulice, na których swoje prace planują Wodociągi Miejskie. My proponujemy, by realizować program w sposób logiczny, czyli nie kłaść asfaltu, tam, gdzie niedługo trzeba będzie ulicę rozkopywać – mówi wiceprezydent Frysztak.

Proponowane cięcia mają też dotknąć działań społecznych, w tym tych skierowanych do najstarszych mieszkańców naszego miasta. – Opozycja chce zabrać pieniądze przeznaczone na utworzenie Centrum Aktywności Seniorów. Dane demograficzne pokazują jednoznacznie, że nasze społeczeństwo się starzeje. Dlatego troska o seniorów powinna być naszą wspólną sprawą – mówi wiceprezydent Jerzy Zawodnik.

Wiceprezydent Karol Semik zwraca natomiast uwagę na proponowane zmniejszenie nakładów na kulturę. – Ostatnie dwa lata były czasem, w którym staraliśmy się stopniowo zwiększać wydatki na ten cel. Teraz widzimy próbę dokonania wręcz bardzo dużych cięć sięgających 700 tysięcy złotych, które odbiją się na Dniach Radomia, czy wakacyjnym cyklu imprez Fosa Pełna Kultury. Nie będzie też za co wyposażyć kamienicy Deskurów, która zgodnie z wola radnym ma być siedzibę Instytutu Miejskiego – wyjaśnia. Podkreśla, że zgłoszone poprawki uderzą też w ważne dla miasta wydarzenia, jak np. obchody stulecia odzyskania niepodległości, czy kolejnej rocznicy Radomskiego Czerwca. - Te rocznice oczywiście uczcimy, ale obchody mogą być znacznie skromniejsze niż zakładaliśmy. Może natomiast nie odbyć się Festiwal Artystów Ulicznych – dodaje wiceprezydent Karol Semik.

Jeśli Rada Miejska przyjmie poprawki opozycji, nie będzie modernizacji parków na Ustroniu, Plantach i Obozisku. Radni chcą też zmniejszyć wydatki na oświetlenie ulic, bieżące remonty jezdni i chodników , odśnieżanie ulic, koszenie traw, sprzątanie miasta i opiekę nad zwierzętami. – To krok w tył. Od początku kadencji staraliśmy się kłaść nacisk na te drobne, ale ważne dla radomian kwestie. Teraz widzimy próbę zatrzymania tych pozytywnie odbieranych zmian – mówią wiceprezydenci Radomia.

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 


Zdjęcie tygodnia

Radomskie lekkoatletki przygotowujące się do sezonu w Zakopanem, wykorzystały sprzyjające warunki i ulepiły pierwszego bałwana (fot. Facebook)

Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft