Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 
Aktualności
2018-02-07; 18:56:27 | Radom
Dzisiaj Tłusty Czwartek – święto łasuchów
Tłusty Czwartek w tym roku obchodzimy 8 lutego. To niepowtarzalna okazja, aby choć raz w roku nie ograniczać się w jedzeniu i oddać słodkiej tradycji.

Tłusty Czwartek w kalendarzu chrześcijańskim obchodzony jest w ostatni czwartek przed wielkim postem, zwyczajowo nazywany jest także zapustami. Dzień ten rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W naszym kraju tego dnia dozwolone jest objadanie się, bez liczenia kalorii.

Tego dnia królują głównie pączki i faworki, które w niektórych regionach Polki nazywane są chrustem lub chruścikami. Co ciekawe, w dawnych czasach Polacy objadali się pączkami nadziewanymi m.in. słoniną, boczkiem czy mięsem. Następnie „przekąski” te były zapijane wysokoprocentowym alkoholem.

Z Tłustym Czwartkiem związane jest staropolskie przysłowie: „Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”, a także przesąd mówiący, że jeśli ktoś w tym dniu nie zje ani jednego pączka to w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło. Dlatego tego dnia bez wyrzutów sumienia możemy pozwolić sobie na chwileczkę zapomnienia i oddać się słodkiej polskiej tradycji.

Foto: pixabay.com

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 Zdjęcie tygodnia

Tak długo wyczekiwaliśmy na wiosnę, że rzeczywiście, nie warto jej deptać...

Cytat tygodnia
Lech Mosiołek (autor, działacz): Klub bez legendy jest jak człowiek bez duszy. Tą ostatnią dla Radomiaka są bracia Czachorowie!
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft