Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2018-02-08; 12:00:53 | Radom
Pół wieku radomskiego szpitala
Radomski Szpital Specjalistyczny obchodzi w tym roku 50-lecie działalności. Obchody jubileuszu odbędą się w piątek, 9 lutego.

Uroczystość oddania do użytku kompleksu nowoczesnych budynków odbyła się 15 stycznia 1968 roku, a otwarcie nowego szpitala miało zapewnić mieszkańcom Radomia jak najlepszy dostęp do specjalistycznej opieki medycznej.

W pierwszych latach działalności szpital zatrudniał 870 osób. Nowy szpital liczył 460 łóżek, ale w jego skład wchodziły także obiekty przy ul. Malczewskiego i obecnej ul. Limanowskiego, toteż liczba łóżek wynosiła w sumie 732, a w 1970 roku wzrosła do 910. Pierwszym dyrektorem szpitala był lek. Zenon Wasilewski.

W 1973 roku utworzony został Zespół Opieki Zdrowotnej, który skupiał oddziały szpitalne, poradnie specjalistyczne, poradnie rejonowe, ośrodki zdrowia, pomoc doraźną i pomoc społeczną. Dwa lata później, w związku z utworzeniem województwa radomskiego, w miejsce ZOZ-u powstał Wojewódzki Szpital Zespolony. Początki działalności szpitala były trudne, ponieważ część usług wykonywanych dotychczas w placówkach kieleckich, trzeba było zorganizować od podstaw na terenie Radomia. W strukturze organizacyjnej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego znajdowały się wówczas oddziały szpitalne (początkowo 18, potem 22), zlokalizowane w różnych częściach miasta, wojewódzkie przychodnie specjalistyczne, przychodnie rejonowe, placówki przemysłowej służby zdrowia funkcjonujące w ramach Wojewódzkiej Przychodni Przemysłowej, ośrodki zdrowia zlokalizowane w 9 przyległych do Radomia gminach, Izby Porodowe oraz pion pomocy społecznej i żłobki, ponadto Pogotowie Ratunkowe oraz Punkt Krwiodawstwa. Zatrudnienie we wszystkich placówkach Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego osiągnęło w tak rozbudowanej strukturze, blisko 3.500 pracowników. Kolejne lata działalności szpitala przyniosły wiele zmian strukturalnych, nowe inwestycje, modernizacje i remonty; powstawały nowe oddziały, personel szkolił się pod okiem specjalistów z najlepszych klinik.

Kolejne dziesięciolecia rozwoju i przekształceń Szpitala obejmowały m.in.: utworzenie samodzielnego Oddziału Chirurgii Naczyniowej, wyodrębnienie Stacji Dializ i Odcinka Nefrologii z Oddziału Wewnętrznego II, utworzenie Oddziału Kardiologicznego.

W związku z reformą administracyjną kraju i likwidacją województwa radomskiego, w 1999 roku Wojewódzki Szpital Zespolony został przekształcony w szpital o nazwie Radomski Szpital Specjalistyczny, który stał się jednostką miejską. Kolejne lata przyniosły dalszy jego rozwój. Powstał Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy, utworzony został Oddział Chirurgii Szczękowo-Twarzowej, Pracownia Hemodynamiki, został otwarty Szpitalny Oddział Ratunkowy. Zmodernizowano i wyremontowano m.in. Oddział Chorób Wewnętrznych, pomieszczenia po Oddziale Chirurgii I dla potrzeb Oddziału Ortopedyczno-Urazowego, Oddział Dermatologiczny, Oddział Kardiologiczny. W 2011 roku oddany został do użytku nowy pawilon Ginekologiczno-Położniczy. W kolejnych latach inwestowano głównie w doposażenie Radomskiego Szpitala Specjalistycznego w najnowszy sprzęt. W 2014 roku kupiony został tomograf komputerowy, w 2015 roku zakupiono angiograf i mammograf. Na przełomie lat 2016/2017 przeprowadzono gruntowny remont i modernizację w pomieszczeniach Poradni Specjalistycznych; Gastroenterologicznej i Pracowni Endoskopowej, Poradni Kardiologicznej, Zakładu Diagnostyki Obrazowej, Poradni Skórno-Wenerologicznej. W planach są remonty kolejnych poradni.

Aktualnie oddziały szpitalne Radomskiego Szpitala Specjalistycznego liczą 550 łóżek plus 30 łóżek opieki długoterminowej i 25 stanowisk dializacyjnych.

Punktem kulminacyjnym obchodów jubileuszu będzie zaplanowana na 9 lutego uroczysta gala, na którą zostali zaproszeni byli i obecni pracownicy szpitala. Spotkanie o godzinie 15.00 w Sali Koncertowej będzie okazją do uhonorowania i podziękowania za pracę i zaangażowanie wniesione na rzecz rozwoju Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Patronat honorowy nad galą objął Prezydent Miasta Radomia Radosław Witkowski.

Źródło: Radomski szpital Specjalistyczny
Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 
Zdjęcie tygodnia

Tak długo wyczekiwaliśmy na wiosnę, że rzeczywiście, nie warto jej deptać...

Cytat tygodnia
Lech Mosiołek (autor, działacz): Klub bez legendy jest jak człowiek bez duszy. Tą ostatnią dla Radomiaka są bracia Czachorowie!
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft