Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2018-03-14; 11:56:27 | Radom
Prezydent podpisał umowę ws. dofinansowania alei Wojska Polskiego
Prezydent Radosław Witkowski podpisał umowę w sprawie dofinansowania z budżetu państwa przebudowy alei Wojska Polskiego. Miasto otrzyma na realizację inwestycji 93 miliony złotych. Dotacja, zgodnie z wnioskiem władz miasta, pokryje 80 procent kosztów.

- To absolutnie wyjątkowa chwila. Wyjątkowa zarówno dla mnie, jak i - jestem przekonany - wyjątkowa dla mieszkańców. Stan alei Wojska Polskiego jest doskonale znany wszystkim radomianom, a także bardzo wielu kierowcom z całego kraju i zza granicy. Jest to bowiem fragment drogi krajowej, który od lat czekał na swoją kolej. Doczekał się. I dziś już nie czas, by przypominać wszelkie dyskusje i wątpliwości. Najważniejsze jest bowiem dobro mieszkańców, którzy oczekują od nas polityków i samorządowców działań na ich rzecz. Myślę, że ten nadrzędny cel cały czas był w centrum uwagi. Dziś mamy w Radomiu wielkie święto. Mamy 93 miliony złotych z budżetu państwa i resztę zagwarantowaną w budżecie miasta. Możemy więc ruszać z pracami. Mam nadzieję, że chociaż umowę podpisaliśmy osobno, to w 2020 roku wspólnie będziemy się cieszyć się z tego wielkiego sukcesu – powiedział podpisując umowę prezydent Radosław Witkowski.

Przypomnijmy, że we wniosku, który za pośrednictwem wojewody mazowieckiego został skierowany do Ministra Finansów, miasto argumentowało, że z uwagi skalę przedsięwzięcia, Gmina Miasta Radomia bez wsparcia nie jest w stanie sama udźwignąć ciężaru realizacji tej inwestycji, gdyż jej całkowity koszt szacuje się na 116 mln zł. Realizacja zadania nie byłaby możliwa nawet przy maksymalnym, czyli 50-procentowym wsparciu z rezerwy subwencji ogólnej będącej w dyspozycji Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. - Dziś mam dużą satysfakcję, bo od początku stawiałem sprawę jasno, że maksymalny udział środków finansowych Gminy Miasta Radomia wynosi 20% kosztów realizacji zadania. Uważałem, że biorąc pod uwagę szczególny charakter tej drogi, mamy szansę powalczyć o większą pulę. Dziś mogę radomianom powiedzieć: Mamy to! – podkreślił prezydent. - W tym momencie chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by ta inwestycja uzyskała 80-procentowe dofinansowanie z budżetu państwa, w tym w szczególności panu marszałkowi Adamowi Bielanowi - dodał.

Teraz dotacja z budżetu państwa musi zostać wpisana do budżetu Radomia. Wtedy Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji będzie mógł ogłosić przetarg na realizację inwestycji. Projekt zakłada przebudowę alei Wojska Polskiego na odcinku od ronda ks. Popiełuszki do ronda Matki Boskiej Fatimskiej wraz z rozbiórką istniejących i budową nowych wiaduktów nad torami kolejowymi. Po przebudowie aleja będzie drogą dwujezdniową. W ramach tego samego zadania planowana jest rozbudowa ulicy Żółkiewskiego od linii kolejowej nr 8 do ronda ks. Popiełuszki wraz z rondem oraz wlotem od strony ulicy Kozienickiej. Przebudowana zostanie także ulica Zwolińskiego od ronda do granicy miasta - przypomina strona Urzędu Miejskiego.

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas terazpowróć do strony głównej
 


Zdjęcie tygodnia

Radomskie lekkoatletki przygotowujące się do sezonu w Zakopanem, wykorzystały sprzyjające warunki i ulepiły pierwszego bałwana (fot. Facebook)

Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft