Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2018-04-10; 11:54:15 | Radom
Spotkanie z Józefem Łyżwą i spacer po dawnym Radomiu
Stowarzyszenie Droga Mleczna rusza z nowym projektem "Spotkania z historią". Pierwsze Spotkanie z historią to spotkanie z Józefem Łyżwą, czyli ostatnim żyjącym uczestnikiem akcji rozbicia radomskiego więzienia, żołnierzem Armii Krajowej, a także więźniem politycznym okresu PRL. W sobotę, 14 kwietnia zaprasza natomiast na spacer po Radomiu

Józef Łyżwa to zasłużony dla Ojczyzny bohater, a jednocześnie niesamowita postać z ciekawą biografią. Latem 1945 r. w radomskim więzieniu wczesnym rankiem wykonywano codziennie wyroki śmierci. Kat Wacław Ziółek występujący przy wykonywaniu tej czynności w polskim mundurze porucznika zjawiał się w więzieniu po południu, kazał oddziałowemu otwierać cele ze skazańcami. "Tasował" każdego, był dobrym rzemieślnikiem. Za każdy wyczyn dostawał 600-700 ówczesnych złotych, po czym kierował się do garażu, sprawdzał, czy pętla dobrze się zaciska. Potem wychodził z więzienia, by nazajutrz znów się pojawić.

Przebywający na wolności żołnierze antykomunistycznego podziemia długo się nie zastanawiali - postanowili odbić kolegów z rąk UB-owskich oprawców. Stowarzyszenie zaprasza na spotkanie z jednym z ostatnich żyjących uczestników tych wydarzeń, w czwartek o godz. 17 do Pubu Nasza Szkapa ul.Dowkontta 2/4.

Stowarzyszenie Droga Mleczna zaprasza również na kolejny spacer po Radomiu. Tym razem odkryjemy Tajemnice dawnego Radomia i sekrety jego mieszkańców. Zapraszamy w sobotę 14 kwietnia do Parku im. Ruzika, ul. Kwiatkowskiego/ Zagłoby. Startujemy o godzinie 12:00. Chętni niech zabiorą wygodne buty i dobre humory, bo czeka na nich wiele ciekawostek i atrakcji.

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 
Zdjęcie tygodnia

Tak długo wyczekiwaliśmy na wiosnę, że rzeczywiście, nie warto jej deptać...

Cytat tygodnia
Lech Mosiołek (autor, działacz): Klub bez legendy jest jak człowiek bez duszy. Tą ostatnią dla Radomiaka są bracia Czachorowie!
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft