Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 
Aktualności
2018-04-26; 12:50:49 | Radom
Obchody majowych świąt w Radomiu
Prezydent Radomia zaprasza do udziału w wydarzeniach zaplanowanych na pierwsze dni maja. W związku z przypadającymi w tym czasie świętami, apeluje jednocześnie o wywieszenie flag narodowych.

1 maja radomianie uczczą kolejną rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej wspólnym odśpiewaniem „Ody do radości”. Uroczystość rozpocznie się o godz. 11.00 przemarszem Radomskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Grandioso” oraz Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta Zwolenia z placu Corazziego pod fontanny na ulicy Żeromskiego. O godz. 11.10 pokaz swoich umiejętności zaprezentuje Młodzieżowa Orkiestra Dęta Miasta Zwolenia. Później hymn Unii Europejskiej - „Odę do radości” - radomianie odśpiewają wraz z Chórem Nauczycielskim Festa Allegra pod kierownictwem Piotra Bąbolewskiego. Na zakończenie Radomska Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Grandioso” zaprezentuje pokaz musztry paradnej. Wydarzenie ubarwią członkowie Radomskiego Towarzystwa Retrocyklistów „Sprężyści”.

2 maja, w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, w muszli koncertowej w parku im. Tadeusza Kościuszki (w razie deszczu w RKŚTiG „Łaźnia”) wystąpi Kameralny Chór Mieszany im. ks. bpa Jana Chrapka pod dyrekcją Marii Czarneckiej-Cieślak z programem utworów patriotycznych. Koncert „Zwyciężył orzeł biały” rozpocznie się o godz. 17.00.

Od 2 maja w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 16, przy ul. Baryckiej 2 będzie czynna wystawa fotografii Pawła Putona „Wyliczanka”, ukazująca radomskie latarenki adresowe. Autor, na co dzień pracownik działu dziedzictwa kulturowego Resursy Obywatelskiej, w latach 2016–2017 przeprowadził inwentaryzację i udokumentował znajdujące się na elewacjach domów i kamienic latarenki adresowe. Jak się okazało, historia tych niewielkich, podświetlanych od wewnątrz skrzyneczek z numerem domu i nazwą ulicy, jest niezwykle ciekawa.

W czwartek, 3 maja przed kościołem garnizonowym odbędą się miejskie uroczystości z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Początek obchodów o godz. 12.30. O godz. 12.45 uczestnicy przemaszerują do kościoła garnizonowego, gdzie o godz. 13.00 zostanie odprawiona uroczysta msza święta, po której zostanie odczytany Apel Pamięci, a na upamiętnienie kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji salwę honorową oddadzą przedstawiciele służb mundurowych. Później władze miasta oraz zaproszeni goście złożą kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Uroczystości o godz. 15.00 zakończy defilada pododdziałów oraz odśpiewanie pieśni żołnierskich przez Orkiestrę Wojskową z Radomia.

Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja będzie też można uczcić na sportowo. Stowarzyszenie „Biegiem Radom!” organizuje Bieg Konstytucji 3 Maja. Chętni mają do wyboru biegi na dwóch dystansach: 5 km i 10 km. W pro­gramie za­wodów są rów­nież biegi dla dzieci i mło­dzieży, w któ­rych udział jest bez­płatny. Więcej szczegółów oraz regulamin zawodów jest dostępny na stronie Stowarzyszenia „Biegiem Radom!”.

W związku ze zbliżającymi się świętami prezydent Radomia Radosław Witkowski apeluje do wszystkich mieszkańców miasta o wywieszenie flag narodowych.

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 
Zdjęcie tygodnia

Tak długo wyczekiwaliśmy na wiosnę, że rzeczywiście, nie warto jej deptać...

Cytat tygodnia
Lech Mosiołek (autor, działacz): Klub bez legendy jest jak człowiek bez duszy. Tą ostatnią dla Radomiaka są bracia Czachorowie!
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft