Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2018-05-04; 13:21:04 | Turystyka
Przed zagranicznym wyjazdem sprawdź ważność paszportu
Nieważny lub zniszczony paszport oraz brak tego dokumentu to najczęstsze przyczyny uniemożliwiające podróż za granicę. Tylko na Mazowszu kilkadziesiąt osób dziennie wnioskuje o przyspieszenie decyzji paszportowej ze względu na wykupioną wcześniej wycieczkę. Szybko zbliżają się wakacje, więc jeżeli planujesz spędzić urlop poza granicami Polski, warto skorzystać z "soboty z paszportem"

Wychodząc naprzeciw wzmożonemu zapotrzebowaniu w okresie przed wakacjami, w sobotę 12 maja br. w Referacie Paszportów przy ul. Kruczej 5/11 w Warszawie odbędzie się akcja „Sobota z paszportem”. W 2017 r. Straż Graniczna na przejściu granicznym Warszawa – Okęcie (Lotnisko Chopina) z powodu nieważności, zniszczenia lub braku paszportu nie zezwoliła na wyjazd 380 obywatelom RP (w 2016 r. 363 obywatelom RP ).

W rzeczywistości liczba osób, które wykupiły wycieczki, a nie skorzystały z nich z powodu nieważnego dokumentu podróży jest większa. Turyści powinni sprawdzić szczegółowe wymagania dotyczące okresu ważności dokumentu w wybranym kraju. Informacje te znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod linkiem: www.polakzagranica.msz.gov.pl.

Właściciel paszportu nieważnego lub zniszczonego w sposób uniemożliwiający odczytanie i zweryfikowanie danych, musi pozostać w Polsce do czasu wydania nowego dokumentu. W przypadku dziecka – rodzice muszą złożyć wniosek wspólnie. W sytuacji, gdy jedno z rodziców jest już za granicą, jedynym sposobem na uzyskanie dokumentu jest potwierdzenie zgody rodzica przed konsulem RP w danym państwie bądź notariuszem.

Dodatkowo warto pamiętać, że członkostwo w Unii Europejskiej nie zawsze gwarantuje możliwość wjazdu bez paszportu do każdego kraju Wspólnoty. Kontrola graniczna może zostać czasowo przywrócona z powodu ważnych wydarzeń społecznych.

W województwie mazowieckim kilkadziesiąt osób dziennie wnioskuje o przyspieszenie decyzji paszportowej - większość z powodu wykupionej wycieczki. Tymczasem Ustawa o dokumencie paszportowym nie przewiduje możliwości wydania paszportu w trybie pilnym. Wojewoda ma 30 dni na wydanie dokumentu. Możliwe jest jedynie wydanie paszportu tymczasowego w przypadku choroby lub śmierci za granicą najbliższego członka rodziny, konieczności nagłego leczenia lub udokumentowanego wyjazdu służbowego.

Wojewoda Mazowiecki w 2017 r. wydał 216 590 paszportów , a w pierwszym kwartale 2018 r. 63 419 paszportów .
Obecnie na Mazowszu działa 21 punktów paszportowych – 5 w delegaturach Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego (Ciechanów, Ostrołęka, Płock, Radom i Siedlce), 16 w Warszawie i okolicznych powiatach. Informacje można uzyskać pod numerem infolinii: (22) 695 73 88 oraz na stronie www.mazowieckie.pl (zakładka Paszporty). Wniosek o paszport można złożyć w dowolnym punkcie paszportowym na terenie całego kraju, bez względu na miejsce zameldowania.
W ramach akcji „Sobota z paszportem”, w sobotę 12 maja w Referacie Paszportów przy ul. Kruczej 5/11 w Warszawie będzie można złożyć wniosek o wydanie paszportu . Punkt będzie czynny od 8:00 do 15:30 dla osób, które telefonicznie zarezerwują termin wizyty. Na ten dzień przewidziana jest obsługa 300 klientów.

Na sobotę 12 maja rezerwacji można dokonywać od 7 do 11 maja do godz. 12:00 lub do wyczerpania limitu miejsc. Aby to zrobić należy zadzwonić pod numer telefonu: (22) 695-73-02 ( zgłoszenia przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00 ).

inf: Zespół Prasowy Wojewody Mazowieckiego
Poleć artykuł swoim znajomymJeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft