Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2018-05-04; 13:40:14 | Radomski
Ponad milion złotych dla gmin z naszego subregionu
Nowe boisko, park, plac zabaw czy książki do biblioteki - to tylko niektóre z przedsięwzięć, które mazowieckie gminy zrealizują, dzięki środkom z budżetu województwa. W ramach "Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw MAZOWSZE 2018" do 54 gmin z subregionu radomskiego trafi blisko milion. zł.

"Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw MAZOWSZE 2018" to pilotażowy program, na który w tym roku samorząd województwa przeznaczył 6 mln zł. Gminy mogły uzyskać wsparcie w wysokości do 10 tys. zł dla jednego projektu, a każda gmina mogła złożyć maksymalnie dwa wnioski na dwa różne zadania.

- MIAS to program, który daje bardzo szerokie możliwości rozwoju mazowieckich gmin, ale także stwarza warunki do godnego życia i odpoczynku w środowisku wiejskim - podkreśla marszałek Adam Struzik.

Wsparcie finansowe trafi do 54 gmin z subregionu radomskiego. Dzięki temu zrealizują one 105 inwestycji za ponad milion zł.

O środki z budżetu Mazowsza gminy mogły ubiegać się na zadania o charakterze bieżącym w pięciu obszarach: ład przestrzenny, zieleń gminna i zadrzewienia; remont i wyposażenie obiektów oraz miejsc publicznych pełniących funkcje rekreacyjne i sportowe, turystyczne, społeczno-kulturalne oraz innych służących użyteczności publicznej; zakup instalacji pełniących funkcje publiczne, służących użyteczności publicznej; remont, wyposażenie gminnych bibliotek publicznych (punktów bibliotecznych); wsparcie rozwoju i promocja twórczości folklorystycznej, rękodzieła ludowego i innej twórczości kulturalnej.

W ramach pierwszego obszaru pomoc może być przeznaczane na tworzenie nowych oraz utrzymanie istniejących terenów zielonych, zieleńców, trawników, parków, skwerów, ogrodów botanicznych. Z kolei środki z puli remontów i wyposażenia obiektów użyteczności publicznej będą mogły wesprzeć świetlice i domy kultury, strażnice OSP, stadiony, trybuny, siłownie, hale sportowe, baseny, skwerki czy wiaty rekreacyjne, boiska sportowe, skateparki, siłownie zewnętrzne, parki, place lub sale zabaw. Sołectwa z trzeciego obszaru będą mogły doposażać szatnie przy boiskach czy miejsca spotkań i rekreacji mieszkańców. Dzięki "MIAS" sołectwa będą mogły również remontować i kupować książki do gminnych bibliotek publicznych. Ostatni obszar to na środki na zakup strojów ludowych i instrumentów muzycznych dla zespołów związanych z kultywowaniem tradycji społeczności lokalnych.
Przy realizacji projektów, wszystkie elementy zakupione dzięki dofinansowaniu ze środków budżetu województwa mazowieckiego, powinny być udostępniane nieodpłatnie w powszechnie dostępnych publicznych obiektach i przestrzeni lub służyć ogółowi lokalnej społeczności - czytamy w komunikacie Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Poleć artykuł swoim znajomymJeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft