Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2018-05-04; 13:40:14 | Radomski
Ponad milion złotych dla gmin z naszego subregionu
Nowe boisko, park, plac zabaw czy książki do biblioteki - to tylko niektóre z przedsięwzięć, które mazowieckie gminy zrealizują, dzięki środkom z budżetu województwa. W ramach "Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw MAZOWSZE 2018" do 54 gmin z subregionu radomskiego trafi blisko milion. zł.

"Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw MAZOWSZE 2018" to pilotażowy program, na który w tym roku samorząd województwa przeznaczył 6 mln zł. Gminy mogły uzyskać wsparcie w wysokości do 10 tys. zł dla jednego projektu, a każda gmina mogła złożyć maksymalnie dwa wnioski na dwa różne zadania.

- MIAS to program, który daje bardzo szerokie możliwości rozwoju mazowieckich gmin, ale także stwarza warunki do godnego życia i odpoczynku w środowisku wiejskim - podkreśla marszałek Adam Struzik.

Wsparcie finansowe trafi do 54 gmin z subregionu radomskiego. Dzięki temu zrealizują one 105 inwestycji za ponad milion zł.

O środki z budżetu Mazowsza gminy mogły ubiegać się na zadania o charakterze bieżącym w pięciu obszarach: ład przestrzenny, zieleń gminna i zadrzewienia; remont i wyposażenie obiektów oraz miejsc publicznych pełniących funkcje rekreacyjne i sportowe, turystyczne, społeczno-kulturalne oraz innych służących użyteczności publicznej; zakup instalacji pełniących funkcje publiczne, służących użyteczności publicznej; remont, wyposażenie gminnych bibliotek publicznych (punktów bibliotecznych); wsparcie rozwoju i promocja twórczości folklorystycznej, rękodzieła ludowego i innej twórczości kulturalnej.

W ramach pierwszego obszaru pomoc może być przeznaczane na tworzenie nowych oraz utrzymanie istniejących terenów zielonych, zieleńców, trawników, parków, skwerów, ogrodów botanicznych. Z kolei środki z puli remontów i wyposażenia obiektów użyteczności publicznej będą mogły wesprzeć świetlice i domy kultury, strażnice OSP, stadiony, trybuny, siłownie, hale sportowe, baseny, skwerki czy wiaty rekreacyjne, boiska sportowe, skateparki, siłownie zewnętrzne, parki, place lub sale zabaw. Sołectwa z trzeciego obszaru będą mogły doposażać szatnie przy boiskach czy miejsca spotkań i rekreacji mieszkańców. Dzięki "MIAS" sołectwa będą mogły również remontować i kupować książki do gminnych bibliotek publicznych. Ostatni obszar to na środki na zakup strojów ludowych i instrumentów muzycznych dla zespołów związanych z kultywowaniem tradycji społeczności lokalnych.
Przy realizacji projektów, wszystkie elementy zakupione dzięki dofinansowaniu ze środków budżetu województwa mazowieckiego, powinny być udostępniane nieodpłatnie w powszechnie dostępnych publicznych obiektach i przestrzeni lub służyć ogółowi lokalnej społeczności - czytamy w komunikacie Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Poleć artykuł swoim znajomymJeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 


Zdjęcie tygodnia

Radomskie lekkoatletki przygotowujące się do sezonu w Zakopanem, wykorzystały sprzyjające warunki i ulepiły pierwszego bałwana (fot. Facebook)

Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft