Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2018-05-07; 15:32:02 | Radom
Rusza budowa pomnika Żołnierzy Armii Krajowej
W Radomiu powstanie pomnik według koncepcji ppłk Leona Etwerta prezesa radomskiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Jego formę artystyczną przygotowuje rzeźbiarz Marek Szczepanik.


- Historia naszej Ojczyzny obfituje w wydarzenia tragiczne, a przy tym wyjątkowo heroiczne. Dziękując Bogu za czas pokoju nie możemy zapominać o historii. Szczególnie tej związanej bezpośrednio z ziemią naszych Ojców - podkreśla Marek Szary, Przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika. - Wraz z wybuchem wojny i porażką w kampanii wrześniowej nie umarł duch narodu. Rozpoczyna się walka dnia codziennego w konspiracji. Jednym z najlepiej zorganizowanych i dynamicznie rozwijających się obszarów jest teren późniejszej Komendy Okręgu Radomsko-Kieleckiego ZWZ-AK "JODŁA". Już we wrześniu 1939 roku w Kielcach i w Radomiu rozpoczęły się działania organizacyjne. W październiku mianowano dowódców terenowych. Był to zalążek komendy. Tworzenie struktur tego okręgu było wyjątkowe, ponieważ opierało się o lud głęboko wierzący i nastawiony patriotycznie. Także warunki geograficzne i przyrodnicze, w tym rozległe kompleksy lasów, pozwalały na wcześniejsze niż w innych zakątkach Polski działania konspiracyjne i partyzanckie. Lata komunistycznej propagandy doprowadziły do umniejszenia rangi tamtych wydarzeń. Żołnierze Armii Krajowej pozostali jednak wierni swoim ideałom. W zniewolonej Polsce nieśli płomień nadziei, ufając że nadejdzie czas pełnej suwerenności. Ostatni z bojowników Armii Krajowej odchodzą na wieczną wartę. Misja wciąż jednak trwa. Chcemy kolejnemu pokoleniu przekazać prawdę o historii naszego kraju. Jesteśmy winni naszym bohaterom, braciom, siostrom i przyjaciołom pamięć - dodaje Marek Szary.


Spotkanie poświęcone rozpoczęciu procesu budowy pomnika odbędzie się we wtorek, 8 maja o godzinie 10 przy ulicy Niedziałkowskiego (przy budynku Urzędu Miejskiego). Odbędzie się wówczas symboliczne wbicie "pierwszej łopaty" na placu budowy.

Poleć artykuł swoim znajomymJeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft