Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2018-05-08; 14:54:19 | Radom
Premiera książki z historiami mieszkańców Radomia i okolic
Już 15 maja o godzinie 17:00 w Ośrodku Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” (ul. Malczewskiego 16, Radom) odbędzie się premiera książki „Zapisy Terroru tom 3. Okupacja niemiecka w dystrykcie radomskim”. Wydawnictwo zawiera świadectwa mieszkańców regionu dotyczące ich tragicznych doświadczeń w czasie II wojny światowej.

Kilka miesięcy temu wydawca książki, Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego,spotkał się w Radomiu z mieszkańcami regionu, aby zaprezentować projekt ZapisyTerroru.pl. Właśnie wtedy portal ten został uzupełniony o 500 relacji mieszkańców regionu składanych przed Główną KomisjąBadania Zbrodni Niemieckich w Polsce. Dziś część tego materiału została wydana w formie książki, jako kolejny tom w serii „Zapisy Terroru”.

Spotkanie odbędzie się 15 maja o godzinie 17:00 w Ośrodku Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”. Wezmą w nim udział: Przemysław Bednarczyk, historyk, Marcin Kępa, pisarz i kierownik Działu Dziedzictwa Kulturowego Resursy oraz dr hab. Sebastian Piątkowski, historyk z delegatury IPN w Radomiu. W trakcie spotkania możliwy będzie zakup książki.

Radom był przed wojną jeden z najważniejszych ośrodków przemysłowych w Polsce. Po 1939 r. miejscem stacjonowania niemieckich sił policyjnych i wojskowych oraz ośrodkiem, z którego terror rozchodził się na cały dystrykt radomski. Represje uderzyły w przedstawicieli elit i zwykłych ludzi, mieszkańców miast i wsi, działaczy podziemia i ludność cywilną, Polaków i obywateli polskich żydowskiego pochodzenia. W kolejnym tomie z serii „Zapisy Terroru” publikowane są zeznania składane przez mieszkańców regionu przed Główną Komisją Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce. Historia Radomia pod okupacją niemiecką ukazana jest przez pryzmat doświadczeń naocznych świadków, którzy przeżyli tragedię wojny.

Seria wydawnicza stanowi bezpośrednie nawiązanie do internetowej bazy świadectw „Zapisy Terroru” (ZapisyTerroru.pl). Kolejne tomy będą składać się w przejmującą, złożoną z indywidualnych głosów, historię podwójnej okupacji w Polsce. W relacjach kryją się osobiste przeżycia Polaków, ich rodzin i bliskich, stanowiące zapis doświadczenia konfrontacji z dwoma totalitaryzmami. Tomy opatrzone są wstępami autorstwa historyków. Odnalezienie konkretnych miejsc i osób ułatwiają indeksy osobowe i lokalizacji. Wszystkie książki z serii w przyszłości ukażą się także w tłumaczeniu angielskim.

Poleć artykuł swoim znajomymJeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 


Zdjęcie tygodnia

Radomskie lekkoatletki przygotowujące się do sezonu w Zakopanem, wykorzystały sprzyjające warunki i ulepiły pierwszego bałwana (fot. Facebook)

Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft