Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2018-05-10; 01:01:01 | Kultura
Muzeum Wsi Radomskiej - i nie tylko - zaprasza do siebie mieszkańców stolicy
Jak spędzić weekend? Aktywnie? Kulturalnie? Ci, którzy postawią na Mazowsze, mają w czym wybierać. W Warszawie swoją ofertę prezentowało m.in. Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu

Dla ciekawych regionu samorząd województwa oraz mazowieckie instytucje kultury przygotowały bogatą ofertę turystyczną i kulturalną. - Mazowsze to region malowniczy, różnorodny, pełen atrakcji - tych powszechnie znanych, ale i nieoczywistych. Mamy wiele do zaoferowania - od pięknych krajobrazów, przez zabytki, po kontakt z wciąż żywymi tradycjami. Miłośnicy aktywnego wypoczynku czy dobrej, regionalnej kuchni na pewno się nie zawiodą. Mazowsze, jak żaden inny region, jest doskonałym miejscem na weekendowe wycieczki wiodące, np. szlakiem kulinarnym. Zachęcam więc do wykorzystania coraz dłuższych i cieplejszych dni, i rozpoczęcia turystycznej przygody na Mazowszu - zaprasza marszałek Adam Struzik.

Wśród wielu zabytków i wyjątkowych miejsc znalazły także te z naszego regionu. Mowa m.in. o Mieście Kazimierzowskim w Radomiu i jego licznych zabytkach, m.in. neorenesansowy ratusz, kościół farny, zabytkowe kamieniczki - Dom Gąski i Dom Esterki, siedziba Muzeum im. Jacka Malczewskiego, a także wiele zabytkowych domów z I poł. XIX w.

Mieszczące się w budynku elektrowni miejskiej Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" to przykład ciekawej adaptacji dawnych przemysłowych obiektów na potrzeby kulturalne. W dawne czasy przenieść się możemy, odwiedzając Muzeum Wsi Radomskiej. Znajdziemy w nim rekonstrukcję XIX-wiecznej radomskiej wsi - dwory szlacheckie ze spichlerzami, kurnikami, czworakami i kuźnią, zagrody chłopskie oraz kościół z unikatowymi malowidłami i dzwonnicą zbudowaną bez użycia gwoździ. Jednak znakiem rozpoznawczym skansenu jest największa w Polsce kolekcja wiatraków i uli.

Wszyscy, którzy chcieliby zobaczyć, gdzie Witold Gombrowicz napisał "Pamiętnik z okresu dojrzewania" oraz fragmenty słynnej powieści "Ferdydurke" powinni zajrzeć do podradomskiej Wsoli. Tam, w zabytkowym pałacyku, w którym w pierwszej połowie XX w. mieszkał brat pisarza - Jerzy Gombrowicz mieści się Muzeum Witolda Gombrowicza, prezentujące pamiątki po pisarzu. Gombrowicz przyjeżdżał do Wsoli wielokrotnie, ostatni raz w 1939 r., niedługo przed wybuchem II wojny światowej.

Niecałą godzinę drogi od Radomia, w Czarnolesie znajduje się Muzeum Jana Kochanowskiego. Jego historia związana jest z książęcą rodziną Jabłonowskich z Wołynia, która w połowie XIX w. kupiła Czarnolas z myślą o gromadzeniu pamiątek po Janie Kochanowskim - przypomina Marta Milewska, Rzeczniczka Prasowa UMWM.

Poleć artykuł swoim znajomymJeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 


Zdjęcie tygodnia

Radomskie lekkoatletki przygotowujące się do sezonu w Zakopanem, wykorzystały sprzyjające warunki i ulepiły pierwszego bałwana (fot. Facebook)

Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft