Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2018-05-15; 08:46:59 | Kultura
Gombrowiczowska Noc Muzeów już w piątek
Co miał na myśli Witold Gombrowicz, gdy pisał, że Radom nie jest poematem? Czy nasza pamięć idealizuje pierwszą po zaborach Niepodległą Rzeczpospolitą? Czy rzeczywiście świat i Polska zmieniają się tak bardzo, jak nam się wydaje? Odpowiedzi na te pytania poszukamy podczas Nocy Muzeów we Wsoli. Noc w MWG tradycyjnie „po krakowsku”, czyli w piątek poprzedzający akcję ogólnopolską.

Postawienie takich pytań nie oznacza to, że Muzeum Witolda Gombrowicza organizuje noc publicystyczną. Przeciwnie, w programie atrakcyjne wydarzenia artystyczne - przekonuje Ewa Witkowska.

- Zaczniemy od fragmentów „Dziennika” Witolda Gombrowicza, które przeczyta Michał Węgrzyński, aktor związany z radomskim Teatrem Powszechnym. Będzie można usłyszeć, w jakim kontekście pojawia się w „Dzienniku” słynne zdanie, które część radomian ma za złe autorowi „Ferdydurke”. A także, czego dotyczyły spory Gombrowicza z emigracją i powszechnym wówczas (czy tylko?) lukrowaniem naszej historii. I jakiej polskości ten chory na Polskę pisarz chciał dla swych rodaków. Na razie możemy powiedzieć tyle, że tytuł wyboru tekstów jest nieprzypadkowy - zachęcają organizatorzy.

W Gombrowiczowski spór wtrąci się muzycznie zespół Hańba!, laureat tegorocznych Paszportów Polityki. To bardzo oryginalny projekt muzyczny i literacki. Przy pomocy podwórkowego instrumentarium, punkowych, folkowych i klezmerskich inspiracji muzycznych oraz tekstów międzywojennych poetów (Tuwima, Brzechwy, Broniewskiego) zespół „przenosi się” w przeszłość, aby stworzyć własną opowieść o najbardziej „literackim” okresie w historii Polski: o II Rzeczpospolitej.

Nie jest to jednak kolejna zwykła kapela imitująca międzywojenną kulturę popularną, lecz orkiestra prawdziwie zbuntowana, śpiewem i muzyką piętnująca nieprawość, gwałt i wszelkie bezeceństwa „otaczającej ją” rzeczywistości międzywojennej Polski. Utwory wykonywane przez Hańbę! Są niepokojące - brzmią bardzo współcześnie nie tylko w warstwie muzycznej.

Program Nocy Muzeów 2018 w MWG
18 maja (piątek), początek o 19.30
- „…nigdy nie byliśmy szczęśliwi w Kraju.” Michał Węgrzyński przeczyta fragmenty tekstów Witolda Gombrowicza o II Rzeczpospolitej;
- koncert zespołu Hańba!, tegorocznego laureata Paszportów Polityki.
„Hańbę!” tworzy czterech krakowskich muzyków: Andrzej Zamenhof - banjo, śpiew, Wiesław Król – akordeon, Ignacy Woland - tuba, śpiew, Adam Sobolewski - bęben, grzebień, śpiew. Koncert odbędzie się w plenerze. Wstęp wolny.

Po koncercie możliwość zwiedzania muzeum. Wszelkich informacji o Gombrowiczu i naszej wystawie udzieli Anna Spólna, zajmująca się w MWG nauką i edukacją.

Bezpłatny dojazd z Radomia do Wsoli: zbiórka o godz. 18.50 na przystanku Chrobrego/ Czysta (kier. Michałów). Powrót po koncercie, około godz. 21.30.

Poleć artykuł swoim znajomymJeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 


Zdjęcie tygodnia

Radomskie lekkoatletki przygotowujące się do sezonu w Zakopanem, wykorzystały sprzyjające warunki i ulepiły pierwszego bałwana (fot. Facebook)

Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft