Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2018-05-18; 09:24:24 | Radomski
Ponad 830 tys złotych na aktywizację mazowieckiej wsi
36 przedsięwzięć z Mazowsza - w tym szkolenia, seminaria, imprezy promocyjno-targowe i wyjazdy studyjne otrzymają unijne wsparcie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020. To efekt konkursu rozstrzygniętego właśnie przez mazowieckie biuro Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Zgłoszonych było w sumie 50 projektów o łącznej wartości prawie 1,4 mln zł. Ostatecznie 832 tys. zł wsparcia trafi do 16 partnerów KSOW. Umowy z nimi podpisała dziś wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

Z myślą o jeszcze dynamiczniejszym rozwoju mazowieckiej wsi, aktywizacji jej mieszkańców, a także poszerzeniu wiedzy na temat m.in. tradycji, zdrowej żywności dofinansowano liczne przedsięwzięcia prowadzone na Mazowszu. W sumie do ogłoszonego na przełomie stycznia i lutego konkursu zgłoszonych zostało 50 projektów o łącznej wartości prawie 1,4 mln zł. Ostatecznie środki trafią do 16 partnerów KSOW, którzy przy wsparciu w wysokości 832 tys. zł zrealizują 36 przedsięwzięć.

- Jako mazowiecka część Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich mamy już bogate doświadczenie w pomaganiu samorządom i organizacjom, stowarzyszeniom, które wraz z nami chętnie przekazują mieszkańcom wsi wiedzę o programach unijnych, o alternatywnych źródłach dochodów dla swoich działalności, ale też o możliwości promocji kultury swoich lokalnych społeczności - podsumowała wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska. - Wieloletnia współpraca pozwoliła stworzyć mnóstwo ciekawych inicjatyw, z których część wpisała się na stałe w kalendarze lokalnych wydarzeń. Cieszymy się więc, że kolejny raz możemy podpisać umowy, które zainicjują ważne dla mieszkańców mazowieckich wsi i miast przedsięwzięcia.

Wsparcie zostało przyznane w ramach siedmiu działań. LGD Zielone Mosty Narwi zorganizuje wyjazd studyjno-szkoleniowy (w ramach działania Szkolenia i działania na rzecz tworzenia sieci kontaktów dla Lokalnych Grup Działania (LGD), w tym zapewnianie pomocy technicznej w zakresie współpracy międzyterytorialnej i międzynarodowej). 12 przedsięwzięć, w tym m.in. konferencja pszczelarska, jesienny jarmark czy warsztaty serowarskie te inicjatywy okazały się najlepsze w działaniu Ułatwianie wymiany wiedzy pomiędzy podmiotami uczestniczącymi w rozwoju obszarów wiejskich oraz wymiana i rozpowszechnianie rezultatów działań na rzecz tego rozwoju. Do beneficjentów tej kategorii trafi największa pula środków, bo w sumie ponad 317 tys. zł. Spośród 12 projektów 9 zrealizuje MODR Warszawa, a pozostali wybrani to Mazowiecka Izba Rolnicza, LGD "Razem dla rozwoju" i gmina Krasnosielc. Z kolei LGD "Przyjazne Mazowsze" zdobyło środki z działania Wspieranie współpracy w sektorze rolnym i realizacji przez rolników wspólnych inwestycji na przedsięwzięcie "Lokalna żywność od rolnika bez pośrednika".

Najwyżej punktowane projekty w grupie Organizacja i udział w targach, wystawach tematycznych na rzecz prezentacji osiągnięć i promocji polskiej wsi w kraju i za granicą przedstawili Miejskie Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Raciążu na organizację V Jarmarku Raciąskiego, MODR Warszawa na organizację targów "Kurpiowskie Targi Rolnicze" w Ostrołęce i XIX Mazowieckich Dni Rolnictwa, Serock na udział w targach turystycznych Toruński Festiwal Smaków oraz Centralna Biblioteka Rolnicza im. Michała Oczapowskiego w Warszawie na organizację XVI Warszawskiego Święta Chleba. Wartość przedsięwzięć z tej grupy to ponad 100 tys. zł.

XXVI Olimpiada Wiedzy Rolniczej, dożynki w gminie Baboszewo czy IX Festiwalu Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw (LGD "Zalew Zegrzyński") to przykładowe projekty z 9 najlepszych przedsięwzięć, które otrzymały wsparcie w ramach działania Aktywizacja mieszkańców wsi na rzecz podejmowania inicjatyw służących włączeniu społecznemu, w szczególności osób starszych, młodzieży, niepełnosprawnych, mniejszości narodowych i innych osób wykluczonych społecznie. Wśród beneficjentów w tej grupie są również powiat sokołowski, Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (który zaplanował projekt Włączenie społeczne seniorów na obszarach wiejskich Mazowsza) oraz gmina Klembów z pomysłem na nowoczesne i ekologiczne rolnictwo w swojej gminie.

W ramach działania Promocja zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich do siedmiu partnerów KSOW trafi blisko 150 tys. zł. Wśród zaplanowanych przedsięwzięć będą Dożynki Powiatu Siedleckiego 2018 (organizatorem jest powiat siedlecki), Dożynki Gminne Drobin 2018 (organizatorem jest Drobin), Jarmark Łęski w Drobinie, konferencja pszczelarska "Dbajmy o pszczoły" (organizowana przez MODR Mazowsze), a także inicjatywy "Produkty tradycyjne oraz promocja lokalnych gospodarstw agroturystycznych" (projekt Serocka), "Polskie rolnictwo jutro i dziś" (Mazowiecka Izba Rolnicza) czy "Kobieta przedsiębiorcza na obszarach wiejskich" (również MODR Mazowsze). Ten ostatni partner zorganizuje również w ramach innego działania (Identyfikacja, gromadzenie i upowszechnianie dobrych praktyk mających wpływ na rozwój obszarów wiejskich) konkurs na najlepsze gospodarstwo agroturystyczne - informuje Marta Milewska, Rzeczniczka Prasowa UMWM

Poleć artykuł swoim znajomymJeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft