Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2018-05-25; 13:54:28 | Radom
Nowe oczko wodne przy przedszkolu na Ustroniu
Oczko wodne „Climapond” powstało na terenie Publicznego Przedszkola nr 16 na Ustroniu. To projekt demonstracyjny zrealizowany w ramach współfinansowanego z funduszy unijnych projektu LIFE pn. „Adaptacja do zmian klimatu poprzez zrównoważoną gospodarkę wodą w przestrzeni miejskiej Radomia”.

- To rozwiązanie umożliwia przechwytywanie i miejscowe zagospodarowanie wody opadowej, nawet w przypadku wystąpienia intensywnych opadów. Dodatkowo, oczko wodne sprzyja rozwojowi bioróżnorodności, a dzięki temu, że jest zlokalizowane na terenie przedszkola będzie pełniło też funkcję edukacyjną – mówi koordynatorka projektu Iwona Wagner z firmy FPP Eviro.

Wiceprezydent Jerzy Zawodnik podkreśla, że ten demonstracyjny projekt pokazuje, jak można zapobiegać lokalnym podtopieniom. –Niedawno mieliśmy w Radomiu nawałnicę, ulice były zalane, a gdyby podobnych rozwiązań było w mieście więcej, złagodziłoby to skutki ulewy. Dlatego w ramach programu LIFE powstanie kilkanaście punktów demonstracyjnych, by zachęcić firmy i instytucje do wprowadzania na swoich terenach podobnych rozwiązań - mówi wiceprezydent.

Przypomnijmy, że w ramach projektu LIFE planowane jest także m.in. oczyszczenie zalewu na Borkach i stawów kolmatacyjnych. Powstaną też poldery na Cerekwiance, nowy zbiornik o powierzchni prawie dwóch hektarów na Potoku Północnym oraz zostanie przywrócony naturalny bieg Mlecznej pomiędzy ulicami Maratońską a Okulickiego.

Całkowita wartość projektu wynosi ponad 24 miliony złotych, z czego ponad 12 milionów to dofinansowanie z funduszy unijnych, a prawie 6,5 miliona pochodzi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - informuje strona UMRadomPoleć artykuł swoim znajomymJeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft