Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 
Aktualności
2018-05-25; 13:54:28 | Radom
Nowe oczko wodne przy przedszkolu na Ustroniu
Oczko wodne „Climapond” powstało na terenie Publicznego Przedszkola nr 16 na Ustroniu. To projekt demonstracyjny zrealizowany w ramach współfinansowanego z funduszy unijnych projektu LIFE pn. „Adaptacja do zmian klimatu poprzez zrównoważoną gospodarkę wodą w przestrzeni miejskiej Radomia”.

- To rozwiązanie umożliwia przechwytywanie i miejscowe zagospodarowanie wody opadowej, nawet w przypadku wystąpienia intensywnych opadów. Dodatkowo, oczko wodne sprzyja rozwojowi bioróżnorodności, a dzięki temu, że jest zlokalizowane na terenie przedszkola będzie pełniło też funkcję edukacyjną – mówi koordynatorka projektu Iwona Wagner z firmy FPP Eviro.

Wiceprezydent Jerzy Zawodnik podkreśla, że ten demonstracyjny projekt pokazuje, jak można zapobiegać lokalnym podtopieniom. –Niedawno mieliśmy w Radomiu nawałnicę, ulice były zalane, a gdyby podobnych rozwiązań było w mieście więcej, złagodziłoby to skutki ulewy. Dlatego w ramach programu LIFE powstanie kilkanaście punktów demonstracyjnych, by zachęcić firmy i instytucje do wprowadzania na swoich terenach podobnych rozwiązań - mówi wiceprezydent.

Przypomnijmy, że w ramach projektu LIFE planowane jest także m.in. oczyszczenie zalewu na Borkach i stawów kolmatacyjnych. Powstaną też poldery na Cerekwiance, nowy zbiornik o powierzchni prawie dwóch hektarów na Potoku Północnym oraz zostanie przywrócony naturalny bieg Mlecznej pomiędzy ulicami Maratońską a Okulickiego.

Całkowita wartość projektu wynosi ponad 24 miliony złotych, z czego ponad 12 milionów to dofinansowanie z funduszy unijnych, a prawie 6,5 miliona pochodzi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - informuje strona UMRadomPoleć artykuł swoim znajomymJeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 
Zdjęcie tygodnia

Tak długo wyczekiwaliśmy na wiosnę, że rzeczywiście, nie warto jej deptać...

Cytat tygodnia
Lech Mosiołek (autor, działacz): Klub bez legendy jest jak człowiek bez duszy. Tą ostatnią dla Radomiaka są bracia Czachorowie!
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft