Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2018-05-26; 04:00:06 | Radom
Seniorze uważaj - alkohol zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów
To tylko jeden drink bądź popołudniowe "piwko" - tłumaczy gro Europejczyków. Podobnie jest z Polakami. Mało jednak kto zdaje sobie sprawę, że takie podejście, to prosta droga do rozwoju w naszym organizmie nowotworu. A seniorzy na powyższe narażeni są w szczególności.

O tym, że nowotwory są najpopularniejszą chorobą cywilizacyjną, wiemy od dawna. Jak pokazują ostatnie badania, czeka ona tylko na "dokarmienie" właśnie poprzez alkohol. Zdaniem onkologów, już niewielkie dawki „czegoś mocniejszego" mogą zwiększyć ryzyko rozwoju nowotworów. A sięganie po alkohol w trakcie leczenia ma zdecydowanie negatywny wpływ na osłabienie skuteczności leczenia choroby.

- Amerykańskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej (American Society of Clinical Oncology, ASCO) wydało oświadczenie, w którym wskazuje, że zagrożenie nowotworami jest wyższe u osób, które piją alkohol. I nie chodzi jedynie o tych, którzy nadużywają napojów wyskokowych, ale także o tych, którzy z umiarem raczą się wieczornym drinkiem - przekonuje serwis senior.pl

Serwis ostrzega, że z ustaleń ekspertów wynika, iż picie alkoholu może zwiększyć ryzyko zachorowania na różne nowotwory, takie jak rak piersi, jelita grubego, przełyku, głowy i szyi. - Obliczyli również, że od 5 do 6 proc. nowych przypadków nowotworów i zgonów z powodu raka na całym świecie można uznać za bezpośrednio związane z piciem alkoholu - zaznacza.

Szczególnie, z pośród wspomnianych rodzajów nowotworu, alkohol wpływa na rozwój raka przełyku i jelita grubego. Przy dużych ilościach alkoholu, szczególnie mocnych trunków, poważny alarm powinien odezwać się w kierunku trzustki, żołądka bądź wątroby.

Wielu seniorów wciąż nie zdaje sobie sprawy z zagrożenie, jakie niesie ze sobą nadużywanie alkoholu. Jedynie około 40 procent osób ma świadomość, że ograniczenie poziomu spożycia alkoholu, może zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na raka.

Serwis senior.pl alarmuje, że jak wskazują onkolodzy, ludzie zazwyczaj nie kojarzą piwa, wina i wódki ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka. A związek pomiędzy wzrostem spożycia alkoholu i nowotworem jest naukowo potwierdzony. Warto więc podjąć działania zmierzające do ograniczenia ilości wypijanego alkoholu. A każdy z nas powinien zacząć od siebie!

Materiał sfinansowany w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pn. "Prowadzenie działań edukacyjnych z profilaktyki uzależnień skierowanych do seniorów"

Poleć artykuł swoim znajomymJeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz

Materiał sfinansowany w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pn. "Prowadzenie działań edukacyjnych z profilaktyki uzależnień skierowanych do seniorów"

powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft