Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2018-05-28; 14:00:34 | Radom
Przysięga żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej
126 żołnierzy 61 batalionu lekkiej piechoty pod dowództwem ppłk Janusza Ostrowskiego, złożyło w niedzielę 27 maja przysięgę wojskową. Uroczystości rozpoczęły się od mszy polowej odprawionej przed Kościołem Garnizonowym. Złożenie przysięgi wojskowej odbyło się na Placu Corazziego przed Urzędem Miejskim. Przysięgę odbierał minister Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Witając żołnierzy, kombatantów, służby mundurowe i cywilów, w tym władze różnego szczebla oraz rodziny żołnierzy, płk. Grzegorz Seweryn Kaliciak, dowódca 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, której żołnierze składali przysięgę, w sposób szczególny powitał Zofię Pilecką-Optułowicz. To jej ojciec, rotmistrz Witold Pilecki, został z początkiem marca br. patronem mazowieckiej brygady WOT.
- Witam osobę szczególną. Jest dla mnie bardzo ważna i była taką, jeszcze zanim zostałem dowódcą brygady. Była kimś, z kim chciałem się spotkać i porozmawiać. Szanowni państwo, od marca tego roku 6. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej nowi imię rtm. Witolda Pileckiego. Dla nas jest on bohaterem, patronem, wielkim człowiekiem. Dla niej to był tata. Jest z nami dzisiaj córka pana rotmistrza, Zofia. Pani Zofio, jest o dla nas wielki zaszczyt, że jest pani wśród nas. Jest to dla nas zaszczyt, że pani ojciec jest naszym patronem. Pani Zofio, spotkaliśmy się w piątek na uroczystościach przy ul. Rakowieckiej. To była 70. rocznica egzekucji. Rozmawialiśmy o tym, że pomimo wielu prac, które były prowadzone, nadal nie mamy grobu patrona, a pani nie ma grobu swego ojca. Mówiliśmy o pomnikach, ale ci żołnierze mają rotmistrza w sercu. Zapewniam panią, że ci żołnierze czują swego patrona - powiedział płk Kaliciak.

_Życzę wam sukcesów i wytrwałości, a także, żebyście odwoływali się w swoim życiu osobistym, zawodowym i wojskowym do wielkiego bohatera, waszego patrona rtm. Witolda Pileckiego – powiedział Wojciech Skurkiewicz do żołnierzy batalionu lekkiej piechoty w Grójcu.

W trakcie uroczystości odczytane zostały listy od ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.
Po części oficjalnej w radomskim parku odbył się festyn rodzinny dla wszystkich mieszkańców Radomia, z udziałem m.in. żołnierzy WOT, służb i klas mundurowych oraz przedstawicieli reprezentujących przemysł zbrojeniowy. Z Terytorialsami można było się spotkać i porozmawiać na stoisku promocyjnym 6 Mazowieckiej Brygady OT. Każdy chętny mógł dowiedzieć się jak wstąpić w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej oraz poznać uzbrojenie i wyposażenie jakim dysponuje formacja.

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Dowództwo brygady mieści się w Warszawie, a jej stałym rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze. Docelowo w skład brygady będzie wchodziło pięć batalionów lekkiej piechoty dyslokowanych w Grójcu, Radomiu, Pomiechówku, Książenicach oraz Płocku. Pierwszym formowanym pododdziałem brygady jest batalion lekkiej piechoty w Grójcu. Jeszcze w tym roku planowane jest rozpoczęcie formowania kolejnego batalionu w Radomiu.
Żołnierze 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej jako jedni z pierwszych w kraju zostali uzbrojeni w najnowocześniejsze karabinki polskiej produkcji - GROT. Dowódcą brygady jest płk Grzegorz Kaliciak.

Aleksandra Wic, Rzecznik prasowy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej

Poleć artykuł swoim znajomymJeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft