Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 
Aktualności
2018-05-29; 17:02:47 | Radomski
Ruszyła druga edycja akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”
Wakacyjny wypoczynek sprzyja spędzaniu wolnego czasu nad kąpieliskami i jeziorami. Jednak jest to także czas, w którym znacząco wzrasta liczba utonięć. Dlatego właśnie Policja już po raz drugi rozpoczęła kampanię „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.

Głównym celem informacyjno-edukacyjnej akcji jest zapewnienie bezpiecznego wypoczynku osobom przebywającym w wodzie lub nad wodą i ograniczenie wypadków tonięć i utonięć osób - zarówno dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Aż do września akcja będzie realizowana w miejscach letniego wypoczynku dzieci i młodzieży (kolonie, obozy itp.), a także na piknikach, festynach i spotkaniach plenerowych.

Statystyki Policji pokazują, że w ciągu ostatnich trzech lat w Polsce utonęły 1524 osoby (2015 r. – 571, 2016 r. – 504, 2017 r. – 449). W tym samym czasie łącznie odnotowano 1593 wypadki tonięć. Najczęściej do tragicznych sytuacji nad wodą dochodziło z powodu kąpieli w niestrzeżonym albo zabronionym miejscu i nieostrożności w czasie łowienia ryb. Osoby odpoczywające nad wodą wielokrotnie przeceniają swoje umiejętności, ale także nie mają dostatecznej wiedzy o możliwych zagrożeniach i bagatelizują je.

W ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” MSWiA i PZU przekazały Policji materiały dotyczące akcji. Opracowane zostały informatory (330 tys. egz.), plakaty (7,5 tys. egz.) oraz naklejki (80 tys.), które otrzymały Komendy Wojewódzkie i Komenda Stołeczna Policji. W ramach kampanii Policja ogłosiła również konkurs filmowy „FILMOWY przeWODNIK”, promujący bezpieczne przebywanie w wodzie lub nad wodą oraz zdrowy i aktywny tryb życia. W konkursie mogą wziąć udział zespoły pod opieką dorosłego opiekuna liczące do 3 osób w wieku do 18 lat. Prace konkursowe można przesyłać do 7 września 2018 r., na adres Biura Prewencji Komendy Głównej Policji. Szczegóły dotyczące konkursu, a także całej kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, w tym wspomniane wcześniej informatory, naklejki i plakaty, są dostępne na specjalnie przygotowanej stronie http://policja.pl/pol/kreci-mnie-bezpieczenst/32301,Kreci-mnie-bezpieczenstwo-nad-woda-Strona-glowna.html .

Akcja „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” została objęta honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wpisana do harmonogramu realizacji zadań programu ograniczenia przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem Bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2018 – 2020.

Policja zachęca również do korzystania podczas wakacji z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, gdzie można wskazywać dzikie kąpieliska. Przed sezonem wakacyjnym policjanci odwiedzać będą także szkoły, aby przekazywać najmłodszym wiedzę dotyczącą zasad bezpiecznego spędzania wolnego czasu w trakcie letniego wypoczynku, w tym między innymi: bezpieczeństwa w domu, w podróży, podczas gier i zabaw w terenie, a także nad wodą i w wodzie. Funkcjonariusze, jak co roku, będą pełnić też służbę na wodzie. W miejscach, gdzie kąpiel może być niebezpieczna pojawiać się będą również strażacy. Zarówno PSP jak i Policja przewidują wzmocnienie obsady jednostek w miejscowościach turystycznych. Ponadto do miejsc wypoczynku na praktyki zawodowe skierowani zostaną słuchacze szkół pożarniczych. Do działań gotowych jest 127 specjalistycznych grup wodno-nurkowych.

Poleć artykuł swoim znajomymJeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 
Zdjęcie tygodnia

Tak długo wyczekiwaliśmy na wiosnę, że rzeczywiście, nie warto jej deptać...

Cytat tygodnia
Lech Mosiołek (autor, działacz): Klub bez legendy jest jak człowiek bez duszy. Tą ostatnią dla Radomiaka są bracia Czachorowie!
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft