Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2018-06-06; 14:35:33 | Kultura
Wiele atrakcji na rocznicę Czerwca'76
Koncerty, piknik historyczny i wydarzenia sportowe będą towarzyszyć obchodom 42. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec 76.

- Oficjalne uroczystości odbędą się 25 czerwca, ale wzorem dwóch ostatnich lat poprzedzimy je szeregiem innych wydarzeń. Chcemy w ten sposób przypominać kolejnym pokoleniom o tym, jak w 1976 roku w Radomiu zaczęła się europejska droga do wolności. Jednocześnie chcemy budować poczucie tożsamości mieszkańców naszego miasta i dumy z bohaterskiej postawy radomskich robotników. Przy okazji bardzo dziękuję za finansowe wsparcie, jakiego udzielił nam samorząd Województwa Mazowieckiego, który na organizację obchodów przyznał 90 tysięcy złotych - mówi prezydent Radosław Witkowski. – Gratuluję miastu rozmachu, z jakim organizowane są obchody kolejnych rocznic. Już dwa lata temu miałem poczucie, że Radom został w pewien sposób odczarowany. Jestem przekonany, że i tym razem obchody przebiegną w dobrej atmosferze – mówi wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Rafał Rajkowski.

Obchody 42. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego rozpoczną się w piątek, 22 czerwca. Na Placu Corazziego odbędzie się widowisko muzyczne, podczas którego wystąpią KĘKĘ, Alicetea oraz IRA.

W sobotę o godz. 18.30 w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbędzie się dala boksu zawodowego organizowana przez Stowarzyszenie „RADOMSKI CZERWIEC 76”. Wieczorem natomiast, na budynku Urzędu Miejskiego,będzie można zobaczyć pokaz videomappingu, czyli animacji upamiętniających wydarzenia Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec 76.

W niedzielę, 24 czerwca odbędzie się kolejny Półmaraton Radomskiego Czerwca 76. W przeddzień półmaratonu w godz. 10.00 - 11.00 odbędą się biegi dzieci oraz o godz. 12.00 Bieg Radości - Dumne Warchoły. W niedzielne popołudnie na Placu Corazziego odbędzie się piknik historyczny „Witryna Radomskiego Czerwca”. – To szczególny moment w czasie całych obchodów. Będzie to bowiem okazja do spotkania z samymi uczestnikami wydarzeń sprzed 42 lat, którzy będą opowiadać o przyczynach i przebiegu protestu, a także o represjach jakie ich później spotkały. Będzie też można zobaczyć wiele archiwalnych zdjęć i sprzęt, jaki wówczas przeciwko robotnikom wykorzystywały oddziały Milicji Obywatelskiej i ZOMO - mówi dyrektor Kancelarii Prezydent Mateusz Tyczyński. Piknik zakończy koncert z udziałem zespołów Azyl P. i Carpe Diem.

Także w niedzielę Zarząd Regionu NSZZ Solidarność Ziemia Radomska” zaprasza na godz. 15.30 do katedry, gdzie odbędzie się koncert „Pamięć i Chwała Bohaterom”. Wystąpią artyści Teatru Wielkiego w Łodzi.

Oficjalne uroczystości z okazji 42. rocznicy Czerwca 76 odbędą się w poniedziałek, 25 czerwca. Głównym ich punktem będzie msza święta, która zostanie odprawiona na skrzyżowaniu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego.

Organizatorami Obchodów są: Miasto Radom, Stowarzyszenie Radomski Czerwiec 76 i NSZZ „Solidarność” Ziemia Radomska. Honorowy patronat objęli: Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki i Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

UMRadom
Poleć artykuł swoim znajomymJeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft