Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 
Aktualności
2018-06-12; 08:23:34 | Białobrzeski
Urodzinowe uroczystości gen. Kuklińskiego w Stromcu
Uroczystą mszą św. z udziałem Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego świętowano w niedzielę 10 czerwca 88. Urodziny generała Ryszarda Kuklińskiego odbyły się w Stromcu, w rodzinnych
stronach bohatera.


Urodziny generała Ryszarda Kuklińskiego od pięciu lat organizuje Robert Grudzień, twórca ogólnopolskich projektów „Spotkania z historią i sztuką”, honorowy obywatel gminy Stromiec we współpracy z przyjaciółmi bohatera, szkołami, parafią i samorządem gminy. Listy okolicznościowe przysłali Premier RP Mateusz Morawiecki, Mariusz Błaszczak Minister Obrony Narodowej i Jarosław Kaczyński prezes PiS.

W tym roku wydarzenie otworzyło projekt „Zrozumieć Niepodległą”, przygotowany przez Roberta Grudnia w 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. – O zorganizowanie „Urodzin generała Ryszarda Kuklińskiego” prosili mnie jego przyjaciele kpt. AK Leon Barszcz i jego brat Roman, załamani falą nienawiści jaką wylewano na naszego rodaka, nazywając go zdrajcą. Od początku chodzi nam o przywrócenie dobrego imienia gen. Kuklińskiego i utrwalenie tego przekonania w społeczeństwie, gdyż niestety wciąż wielu ludzi jest zagubionych pojawiającymi się kłamliwymi publikacjami na ten temat. Leon i jego nieżyjący już brat nie mieli wątpliwości co do bohaterstwa generała Kuklińskiego. Nie mam go też ja podobnie jak większość ludzi pochodzących z tych okolic, którzy spotykali i znali generała Kuklińskiego - podkreśla artysta.

Uroczystości odbyły się w neogotyckim kościele w Stromcu, pochodzącym z 1905 roku, gdzie został ochrzczony ojciec gen. Ryszarda Kuklińskiego. Ks. Bogdan Rosiński proboszcz parafii w homilii podkreślał zasługi generała. Podobną wymowę miały też przemówienia Andrzeja Melaka prezesa Komitetu Katyńskiego i posła na Sejm RP i kpt. AK Leona Barszcza oraz listy okolicznościowe.

- Jesteśmy winni generałowi Kuklińskiemu pamięć i wdzięczność. Jest bowiem bohaterem naszej wolności. Dziś, w roku jubileuszu odzyskania przez nasz kraj niepodległości, testament życia Generała Kuklińskiego wybrzmiewa jeszcze pełniej – w ten sposób w liście gratulacyjnym premier RP Mateusz Morawiecki, dziękował za zorganizowanie urodzin gen. Ryszarda Kuklińskiego.

- Serdecznie dziękuję za zaproszenie na uroczystość z okazji 88. Urodzin gen. Ryszarda Kuklińskiego generała Ryszarda Kuklińskiego. Dzielnego żołnierza, który w pojedynkę podjął misję wyrwania Ojczyzny z kręgu imperialnych interesów Związku Sowieckiego. Uderzając z wielką siłą i determinacją w podstawy Układu Warszawskiego, zniweczył sowieckie plany III wojny światowej, w której największą cenę mieli ponieść Polacy. Generał nie oczekiwał nagrody za swoje bohaterstwo. Jedynym czego pragnął była wolna, bezpieczna i demokratyczna Ojczyna. O taką walczył i za taką był gotów ponieść najwyższą ofiarę – to fragment listu Mariusza Błaszczaka Ministra Obrony Narodowej.

W uroczystościach wzięli udział m. in. Wojciech Skurkiewicz, wiceminister, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, posłanka na Sejm RP Anna Kwiecień, Andrzej Matysiak dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, Krzysztof Stykowski wójt gminy Stromiec. Kościół tłumnie wypełnili wierni, gdyż „Urodziny gen. Ryszarda Kuklińskiego” z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością.

Rodzina Kuklińskich w Starej Wsi i Niedabylu mieszkała od ponad 200 lat. Przez wiele pokoleń osoby noszące to nazwisko cieszyły się zaufaniem i szacunkiem sąsiadów. W Bobrku i Duckiej Woli dorastała Anna - matka bohatera. To ona i krewni kształtowali kręgosłup moralny i wrażliwość przyszłego "pierwszego polskiego oficera w NATO. Wzajemny szacunek, życzliwość, pobożność i polski patriotyzm – odczuwane w sposób naturalny, jako sprawy proste i oczywiste, o których się nie dyskutuje, które po prostu są. Dwaj bracia Stanisław i Walenty Kuklińscy – ojciec i stryj bohatera opuścili rodzinne strony około 1920 roku. Wyjechali do Warszawy w poszukiwaniu pracy. Zapewnili lepsze warunki życia swoim rodzinom, ale odwiedzali Niedabyl i Starą wieś jako swój prawdziwy dom. Stanisław zginął w czasie wojny, Walenty wraz z rodziną nie wrócił do spalonej stolicy i zamieszkał w Starej Wsi. Podobnie jak jego przodkowie cieszył się szacunkiem sąsiadów. Przez lata pełnił funkcję sołtysa. Generał Ryszard Kukliński, chociaż urodzony w Warszawie już w dzieciństwie wraz z rodzicami przyjeżdżał w te strony, ale systematycznie odwiedzał je także jako dorosły człowiek – wysokiej rangi wojskowy, a także kiedy odwiedzał Polskę w latach 90.tych.

Uroczystości w Stromcu były również zapowiedzią XXXI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Radom-Orońsko-Warszawa 2018, który będzie kontynuowany do 18 listopada.

Kamila Wrzesińska/Robert Grudzień
Poleć artykuł swoim znajomymJeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 
Zdjęcie tygodnia

Tak długo wyczekiwaliśmy na wiosnę, że rzeczywiście, nie warto jej deptać...

Cytat tygodnia
Lech Mosiołek (autor, działacz): Klub bez legendy jest jak człowiek bez duszy. Tą ostatnią dla Radomiaka są bracia Czachorowie!
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft