Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2018-06-15; 16:01:08 | Radomski
Sejmik senioralny obradował po raz trzeci
Polityka senioralna na Mazowszu, inicjatywy w zakresie zdrowia, sportu i rekreacji, relacje międzypokoleniowe w rodzinach i samorządzie - to główne tematy III Sejmiku Senioralnego.

- Wciąż zbyt duża liczba seniorów pozostaje w domu. Trzeba znaleźć sposób, aby to zmienić poprzez ofertę zachęcającą do aktywności. Tak, by okres po zakończeniu życia zawodowego stał się źródłem satysfakcji i zadowolenia - mówi Elżbieta Lanc z zarządu województwa mazowieckiego.

Żyjemy coraz dłużej, zwłaszcza kobiety. W 2017 r. wśród mieszkańców Mazowsza w wieku powyżej 65. roku życia na 100 mężczyzn przypadały 144 panie. Zgodnie z prognozami demograficznymi do 2050 r. udział osób w jesieni życia w społeczeństwie wzrośnie z 20,6 do 31 proc. (w przypadku kobiet do 34,2 proc, mężczyzn - 28,1 proc).

- Władze samorządowe powinny brać pod uwagę wszystkie okresy życia człowieka, od juniora do seniora - podkreśla marszałek Adam Struzik. - Jako samorząd wspólnie z organizacjami pozarządowymi wspieramy wszystkie przejawy aktywności osób na jesieni życia w zakresie kultury, sportu, turystyki czy edukacji. Dobrym przykładem są uniwersytety trzeciego wieku, które stale się rozwijają. Na Mazowszu jest ich ponad 100. Seniorzy chcą brać udział w wykładach, uczyć się przez całe życie. W gminach i powiatach działają rady seniorów, na poziomie województwa obraduje Sejmik Senioralny. Zachęcamy także do startu w wyborach do Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Wiek 65 czy 70 lat nie eliminuje człowieka z aktywności publicznej również w wymiarze samorządowym - przekonuje marszałek.

Osoby w dojrzałym wieku dysponują wiedzą i umiejętnościami, które warto wykorzystać. Część potrzebuje jedynie odpowiedniej aktywizacji, oferty i miejsca umożliwiającego organizację zajęć z obsługi komputera, warsztatów językowych czy artystycznych. Czas bez obowiązków zawodowych wiąże się ze zmianą stylu życia, realizacją zainteresowań i pasji, odkładanych z roku na rok planów lub większym zaangażowaniem w funkcjonowanie lokalnej społeczności.

Sejmik Senioralny Województwa Mazowieckiego pozwala odpowiednio zagospodarować pomysłowość, potencjał i energię tkwiącą w środowisku osób starszych. Jako forum, w którym uczestniczą przedstawiciele samorządu województwa mazowieckiego, Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej, gminnych rad seniorów, uniwersytetów trzeciego wieku, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, a także innych organizacji działających na rzecz seniorów, ułatwia integrację, wymianę doświadczeń, jak i wzajemną współpracę. - W trakcie spotkań Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej ze środowiskami senioralnymi poruszane są problemy, które są niezwykle istotne dla osób w dojrzałym wieku - twierdzi Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego. - Ważne są podejmowane inicjatywy, na rzecz których my, jako samorząd województwa mazowieckiego, możemy przygotować szereg konkursów i grantów. Tak się dzieje również w tym roku.

Tematem przewodnim tegorocznego Sejmiku Senioralnego Województwa Mazowieckiego była integracja międzypokoleniowa. Seniorzy nie powinni ograniczać się tylko do swojego środowiska. Już w ubiegłym roku w trakcie Sejmiku Senioralnego poruszono temat włączania seniorów w działania na rzecz rodzin np. poprzez opiekę nad dziećmi. - Działając na rzecz seniorów tak naprawdę działamy na rzecz samych siebie. Tym bardziej, że żyjemy coraz dłużej, dlatego tak istotne jest utrzymanie naszej aktywności intelektualnej i zdrowotnej - podkreśla Elżbieta Lanc.

Biuro Prasowe UMWM
Poleć artykuł swoim znajomymJeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 


Zdjęcie tygodnia

Radomskie lekkoatletki przygotowujące się do sezonu w Zakopanem, wykorzystały sprzyjające warunki i ulepiły pierwszego bałwana (fot. Facebook)

Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft