Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2018-06-15; 16:01:08 | Radomski
Sejmik senioralny obradował po raz trzeci
Polityka senioralna na Mazowszu, inicjatywy w zakresie zdrowia, sportu i rekreacji, relacje międzypokoleniowe w rodzinach i samorządzie - to główne tematy III Sejmiku Senioralnego.

- Wciąż zbyt duża liczba seniorów pozostaje w domu. Trzeba znaleźć sposób, aby to zmienić poprzez ofertę zachęcającą do aktywności. Tak, by okres po zakończeniu życia zawodowego stał się źródłem satysfakcji i zadowolenia - mówi Elżbieta Lanc z zarządu województwa mazowieckiego.

Żyjemy coraz dłużej, zwłaszcza kobiety. W 2017 r. wśród mieszkańców Mazowsza w wieku powyżej 65. roku życia na 100 mężczyzn przypadały 144 panie. Zgodnie z prognozami demograficznymi do 2050 r. udział osób w jesieni życia w społeczeństwie wzrośnie z 20,6 do 31 proc. (w przypadku kobiet do 34,2 proc, mężczyzn - 28,1 proc).

- Władze samorządowe powinny brać pod uwagę wszystkie okresy życia człowieka, od juniora do seniora - podkreśla marszałek Adam Struzik. - Jako samorząd wspólnie z organizacjami pozarządowymi wspieramy wszystkie przejawy aktywności osób na jesieni życia w zakresie kultury, sportu, turystyki czy edukacji. Dobrym przykładem są uniwersytety trzeciego wieku, które stale się rozwijają. Na Mazowszu jest ich ponad 100. Seniorzy chcą brać udział w wykładach, uczyć się przez całe życie. W gminach i powiatach działają rady seniorów, na poziomie województwa obraduje Sejmik Senioralny. Zachęcamy także do startu w wyborach do Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Wiek 65 czy 70 lat nie eliminuje człowieka z aktywności publicznej również w wymiarze samorządowym - przekonuje marszałek.

Osoby w dojrzałym wieku dysponują wiedzą i umiejętnościami, które warto wykorzystać. Część potrzebuje jedynie odpowiedniej aktywizacji, oferty i miejsca umożliwiającego organizację zajęć z obsługi komputera, warsztatów językowych czy artystycznych. Czas bez obowiązków zawodowych wiąże się ze zmianą stylu życia, realizacją zainteresowań i pasji, odkładanych z roku na rok planów lub większym zaangażowaniem w funkcjonowanie lokalnej społeczności.

Sejmik Senioralny Województwa Mazowieckiego pozwala odpowiednio zagospodarować pomysłowość, potencjał i energię tkwiącą w środowisku osób starszych. Jako forum, w którym uczestniczą przedstawiciele samorządu województwa mazowieckiego, Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej, gminnych rad seniorów, uniwersytetów trzeciego wieku, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, a także innych organizacji działających na rzecz seniorów, ułatwia integrację, wymianę doświadczeń, jak i wzajemną współpracę. - W trakcie spotkań Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej ze środowiskami senioralnymi poruszane są problemy, które są niezwykle istotne dla osób w dojrzałym wieku - twierdzi Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego. - Ważne są podejmowane inicjatywy, na rzecz których my, jako samorząd województwa mazowieckiego, możemy przygotować szereg konkursów i grantów. Tak się dzieje również w tym roku.

Tematem przewodnim tegorocznego Sejmiku Senioralnego Województwa Mazowieckiego była integracja międzypokoleniowa. Seniorzy nie powinni ograniczać się tylko do swojego środowiska. Już w ubiegłym roku w trakcie Sejmiku Senioralnego poruszono temat włączania seniorów w działania na rzecz rodzin np. poprzez opiekę nad dziećmi. - Działając na rzecz seniorów tak naprawdę działamy na rzecz samych siebie. Tym bardziej, że żyjemy coraz dłużej, dlatego tak istotne jest utrzymanie naszej aktywności intelektualnej i zdrowotnej - podkreśla Elżbieta Lanc.

Biuro Prasowe UMWM
Poleć artykuł swoim znajomymJeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 


Zdjęcie tygodnia

Obrady sesji Rady Miejskiej w Radomiu kadencji 2014-18 na długo pozostaną w pamięci radomian

Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft