Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2018-06-20; 23:39:56 | Kultura
W Radomiu otwarto wystawę „Ojcowie Niepodległości”
W holu głównym delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu zaprezentowano wystawę pn. „Ojcowie Niepodległości”, towarzyszącą mazowieckim obchodom 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Będzie można ją zwiedzać do 11 lipca br.

Wystawa, która prezentowana jest w ramach kampanii Wojewody Mazowieckiego „Mazowieckie – historia Niepodległości”, składa się z 20 roll-upów i podzielona jest na dwie części. Część wstępna zawiera m.in. opis idei wystawy, mapę Polski z lat 1918-1923 prezentującą proces kształtowania się polskich granic, oś czasu ukazującą najważniejsze wydarzenia procesu odbudowy państwowości, a także przedruki pierwszych stron Monitora Polskiego z pierwszych dni niepodległości. Dodatkowo zaprezentowano również opis towarzyszącej wystawie ogólnopolskiej akcji #mojaniepodległa.

W głównej części wystawy zaprezentowane zostały postaci Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego. Oprócz wielkoformatowych zdjęć w skali rzeczywistej prezentujących tytułowych „Ojców Niepodległości”, plansze zawierają również krótkie biogramy postaci, a także interesujący wybór fotografii archiwalnych.

Wśród bohaterów wystawy jest artysta, są dyplomaci, żołnierze i politycy, a także działacze społeczni. Reprezentowali różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religią, urodzili się pod różnymi zaborami. Mimo to potrafili zjednoczyć się wokół jednego, nadrzędnego celu: NIEPODLEGŁOŚCI. Nie oznaczało to, że we wszystkim byli zgodni i we wszystkim wzorowo współdziałali. Pozostali wierni własnym poglądom, ale wykorzystując sprzyjające warunki zewnętrzne, poprowadzili Polaków ku WOLNOŚCI.

– Ta wystawa przypomina nam tych Polaków, którzy ponad sto lat temu - realizując marzenia wielu pokoleń Polaków – wybili się na Niepodległość. To im zawdzięczamy wolną i suwerenną Polskę! Naszym zadaniem jest przypominanie o tych wydarzeniach, szczególnie teraz, w roku jubileuszu Odzyskania Niepodległości - powiedział Artur Standowicz, Wicewojewoda Mazowiecki.

Marek Bednarczyk, Pełnomocnik Wojewody Mazowieckiego ds. programu „Niepodległa” podkreślił, że prezentacja wystawy wpisuje się także w działania Wojewody Mazowieckiego w ramach kampanii: "Mazowieckie – Historia Niepodległości".

Licznie zgromadzeni goście wysłuchali wprowadzenia historycznego przygotowanego przez prof. Marka Wierzbickiego, pracownika naukowego radomskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. Obecny na uroczystości Poseł Dariusz Bąk wyraził podziękowanie Wojewodzie Mazowieckiemu oraz Instytutowi pamięci Narodowej za cenną i bardzo pożyteczną inicjatywę, która wpisuje się w celebrowanie jubileuszu Odzyskania Niepodległości Naszej Ojczyzny. W wydarzeniu wzięli udział m.in.: Aurelia Michałowska, Mazowiecki Kurator Oświaty, Danuta Pawlik, Naczelnik radomskiej delegatury IPN, prof. Marek Wierzbicki, z radomskiej delegatury IPN, dyrektorzy radomskich szkół średnich i podstawowych, dyrektorzy instytucji publicznych oraz ich przedstawiciele.

Ekspozycja ma charakter objazdowy. Odbyła się już w Ostrołęce, skąd trafiła do Radomia. Następnie odwiedzi kolejno: Płock (16 lipca – 3 sierpnia), Ciechanów (8 sierpnia – 29 sierpnia) i Siedlce (3 września – 24 września). Ekspozycja zakończy się w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie (27 września – 16 listopada).

W ramach projektu „Mazowieckie – historia Niepodległości”, którego celem jest m.in. zaangażowanie dzieci i młodzieży szkolnej w kultywowanie tradycji niepodległościowej, Wojewoda i Wicewojewodowie odwiedzili pięć szkół podstawowych województwa mazowieckiego (w Pułtusku, Ostrowi Mazowieckiej, Wyszynie, Radomiu, Siedlcach), organizowane są również wystawy i konkursy. Informacje o projekcie dostępne są w banerze „Mazowieckie – historia Niepodległości”.

Natalia Lech, mazowieckie.pl
Poleć artykuł swoim znajomymJeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 


Zdjęcie tygodnia

Radomskie lekkoatletki przygotowujące się do sezonu w Zakopanem, wykorzystały sprzyjające warunki i ulepiły pierwszego bałwana (fot. Facebook)

Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft