Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2018-06-23; 07:44:19 | Radom
Pociągi na linii Radom-Warszawa pojadą szybciej
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. otrzymają z UE prawie 476 milionów złotych na remont linii kolejowej pomiędzy Warką i Radomiem. Koszt inwestycji realizowanej przez zarządcę linii kolejowych wyniesie prawie 826 milionów złotych, w tym blisko 476 milionów złotych pochodzić będzie z dofinansowania UE.

Umowę o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020 podpisali 22 czerwca 2018 r. Przemysław Gorgol, p.o. Dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych (rządowej instytucji, która ocenia wnioski i przyznaje dofinansowanie) oraz Ireneusz Merchel, Prezes Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A i Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity S.A.

- Polska jest liderem w UE pod względem wykorzystywania środków na transport. Realizujemy wielkie projekty, których celem jest kolej bezpieczna, komfortowa i punktualna. Każda kolejna podpisana umowa przybliża nas do tego celu – podkreślił Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury.

Inwestycja PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przewiduje modernizację linii kolejowej numer 8 na odcinku Warka – Radom. Odcinek ma długość prawie 43 kilometrów. Linia nr 8 jest linią pasażersko-towarową. Na odcinku Warszawa Okęcie – Warka jest to linia dwutorowa, natomiast na trasie Warka – Radom – jednotorowa.

Co zostanie zrobione w ramach inwestycji? Kolejowa spółka między innymi:
- zbuduje drugi tor na trasie Warka – Radom,
- przebuduje istniejący most nad Pilicą,
- zbuduje wiadukty tam, gdzie linia przecina się z drogami o największym natężeniu ruchu,
- przekształci część stacji i mijanek w przystanki osobowe,
- dostosuje 10 stacji i przystanków do potrzeb osób z niepełnosprawnością,
- wdroży elektroniczny system zarządzania ruchem.

W efekcie pociągi osobowe będą mogły jeździć z prędkością nawet 160 kilometrów na godzinę, a towarowe – 120 kilometrów na godzinę. Inwestycja ma być gotowa w 2023 roku.

- Warszawę i Radom dzieli 100 kilometrów. Wielu Radomian pracuje w stolicy. Dzisiaj mają do wyboru dojazd do Warszawy częściową ekspresówką, który zajmie im od 1 godziny do 1,5, albo dojazd koleją 2–2,5 godziny. O tym, że Radom i Warszawę połączy wreszcie szybki pociąg, który będzie konkurencją dla samochodu, mówiło się od lat, jednak do tej pory niewiele się działo. Jeśli na poważnie myślimy o rozwoju polskiej kolei, ta inwestycja jest dla kolejarzy koniecznością – mówił obecny podczas podpisania umów wiceminister inwestycji i rozwoju Witold Słowik.

- Prace na odcinku Warka – Radom to ważny krok w kierunku dalszego wzmacniania roli transportu kolejowego w zintegrowanym systemie transportowym kraju. Dzięki tej inwestycji, wspartej unijnym dofinansowaniem, poprawi się komfort jazdy podróżnych, a czas przejazdu ulegnie skróceniu – podkreślił Przemysław Gorgol, p.o. Dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych


Poleć artykuł swoim znajomymJeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas terazfot. cupt.gov.pl
powróć do strony głównej
 


Zdjęcie tygodnia

Radomskie lekkoatletki przygotowujące się do sezonu w Zakopanem, wykorzystały sprzyjające warunki i ulepiły pierwszego bałwana (fot. Facebook)

Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft