Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2018-06-25; 21:38:39 | Radom
Oficjalne obchody rocznicy Czerwca 76
Z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, ministrów, parlamentarzystów, samorządowców, ale przede wszystkim z udziałem samych uczestników wydarzeń z czerwca 1976 roku, w Radomiu odbyły się oficjalne uroczystości z okazji 42. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego.

Tradycyjnie głównym punktem obchodów była msza święta odprawiona na skrzyżowaniu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego, przy pomniku ludzi skrzywdzonych w 1976 roku.

Prezydent Radosław Witkowski zwrócił uwagę na bohaterską postawę robotników, którzy 42 lata temu odważnie upomnieli się o godność. - Czy Radom coś kiedyś po prostu dostał? Radomianie wiedzą, że nikt im nic tak po prostu nie da. Że o wszystko muszą upomnieć się sami. I że jeśli chcą mieć lepiej, muszą sami o to zadbać. I robią to. Bo w naszym mieście żyją dzielni ludzie, których nie da się złamać. Tak było 42 lata temu, gdy radomscy robotnicy upomnieli się o godność i lepsze życie. Zapłacili wysoką cenę, ale wygrali, bo władza się ugięła - mówił podczas uroczystości prezydent Radosław Witkowski. Podkreślił jednocześnie, że dziś jest podobnie. - Nie czekamy, że inni zrobią to za nas. Nie zważamy na różnice, które nas dzielą ani na wielką politykę. Bo my, radomianie, wiemy, że tylko razem jesteśmy w stanie zadbać o nasze miasto, cierpliwie i solidarnie. I że nikt nam niczego nie da za darmo. Tego nauczył nas tamten Czerwiec - powiedział prezydent.

Radosław Witkowski podziękował bohaterom radomskiego Czerwca przypominając, że gdyby nie oni, dzisiaj najpewniej nie żylibyśmy w wolnej Polsce. Podziękował także za to, że dwa lata temu, wspólnie udało się przywrócić radomskiemu Czerwcowi odpowiednią rangę w świadomości Polaków. - Przestaliśmy mówić o Czerwcu półgębkiem, jakbyśmy się go wstydzili, zaczęliśmy być z niego dumni. W końcu cały kraj zobaczył dziesiątki tysięcy radosnych radomian, dumnych ze swojej historii, dumnych ze swojego miasta i dumnych z Was – ludzi Czerwca. To jest coś, czego nikt nam już nie zabierze. Coś, co stworzyliśmy sami, cierpliwie i solidarnie – zakończył prezydent.

Na odwagę i bohaterską postawę radomskich robotników zwrócił także uwagę premier Mateusz Morawiecki. - Radom stał się miastem - symbolem. Miastem, z którego później narodziła się Solidarność. Wszystkim Wam jesteśmy winni wdzięczność, bo nie byłoby tego wielkiego odrodzenia Polski w latach 1980-1989 bez tego co się działo w 1976 roku. Radomski Czerwiec był dla Polaków kluczowym wydarzeniem na drodze do wolności. Jesteście przykładem dla dzisiejszej młodzieży jak należy z poświęceniem walczyć o godność i wolność Rzeczypospolitej - mówił podczas oficjalnych obchodów rocznicy premier Mateusz Morawiecki.

Podczas uroczystości kilkunastu uczestników wydarzeń sprzed 42 lat zostało odznaczonych, przyznanymi przez prezydenta Andrzeja Dudę, Krzyżami Orderu Odrodzenia Polski.

Obchody zakończyło złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym Radomski Protest Robotniczy Czerwiec 76 - relacjonuje strona radomskiego magistratu.

Poleć artykuł swoim znajomymJeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 


Zdjęcie tygodnia

Radomskie lekkoatletki przygotowujące się do sezonu w Zakopanem, wykorzystały sprzyjające warunki i ulepiły pierwszego bałwana (fot. Facebook)

Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft