Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2018-07-02; 13:00:38 | Radom
Honorowe obywatelstwo Radomia dla Józefa Grzecznarowskiego
Przedwojenny prezydent Radomia, a powojenny działacz społeczny, propagator budownictwa mieszkaniowego Józef Grzecznarowski został honorowym prezydentem miasta. Tak zdecydowali radni Rady Miejskiej w Radomiu, kiedy wreszcie pod obrady trafił wniosek o nadanie tytułu Grzecznarowskiemu.

Już wcześniej wniosek otrzymał pozytywną opinię radnych z komisji kultury. Pod obrady trafił na sesji 2 lipca. W głosowaniu wzięło udział 19. radnych. Za nadaniem tytułu Honorowego Obywatela Miasta Radomia dla Józefa Grzecznarowskiego było 15. radnych, a czterech głosowało przeciw.

Wnioski o nadanie Józefowi Grzecznarowskiemu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Radomia składano w roku 2012, 2013 i 2018. W 2012 roku zablokowany został przez radnych Prawa i Sprawiedliwości. W roku 2013 nie uzyskał pozytywnej opinii Komisji Kultury Rady Miejskiej w Radomiu. W 2018 roku wniosek został złożony przez Sojusz Lewicy Demokratycznej i przewodniczącego SLD w Radomiu, Marcina Dąbrowskiego. Pod wnioskiem podpisało się ponad tysiąc pełnoletnich mieszkańców Radomia.

Józef Grzecznarowski urodził się w 1884 roku w Końskich. Od 1904 roku działał w ciągłej, rewolucyjnej opozycji. Był członkiem organizacji bojowej PPS. Samowolnie wykonał zamach na strażnika więziennego, zresztą za pomocą samodzielnie zrobionego toporka, w innym zamachu został ranny. Ukrywał się pod licznymi pseudonimami. Był wielokrotnie więziony za działalność wywrotową, dwukrotnie skazany na śmierć przez warszawski Wojskowy Sąd Okręgowy, ułaskawiony i zesłany na katorgę do Smoleńska.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, wrócił do kraju i na stałe osiadł w Radomiu. Pracował jako komendant Milicji Ludowej PPS, stał się wybitnym działaczem partii, i znów – w szeregach opozycji. W latach międzywojennych był posłem na Sejm i dwukrotnie prezydentem Radomia w latach 1927-1930 oraz 1938-1939. Niemniej został oskarżony o wywrotowa agitację i dwukrotnie więziony.
Jako prezydent mógł poszczycić się sukcesami. Za jego czasów powstały ważne inwestycje komunalne, nowe zakłady (Fabryka Telefonów Ericsona, Fabryka Butów Bata, Zakłady Tytoniowe, rozwinęła się Fabryka Broni), kolonia domów jednorodzinnych oraz mieszkania dla eksmitowanych i bezdomnych. W czasie II wojny światowej został aresztowany przez Niemców i aż do wyzwolenia przebywał w obozie koncentracyjnym.

Już w pierwszym powojennym roku Grzecznarowski założył Radomską Spółdzielnię Mieszkaniową, stanął na czele społecznego Przedsiębiorstwa Budowlanego, działał społecznie, został posłem, miał pomysł na stworzenie nowej partii. Prawdopodobnie za ten pomysł zdegradowano go do roli kierownika budowy i usunięto z macierzystej partii – za „odchylenia prawicowe”. Październik 1956 przyniósł Grzecznarowskiemu rehabilitację partyjną i możliwość dalszych działań. Zajął się budownictwem i do końca życia pełnił funkcję prezesa spółdzielni mieszkaniowej, która do dziś nosi jego imię.
Józef Grzecznarowski zmarł w 1976 roku.

Poleć artykuł swoim znajomymJeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz

powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft