Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2018-08-10; 14:48:51 | Radom
Rusza przedsprzedaż biletów na XX Jubileuszowe Święto Chleba
Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza na XX Jubileuszowe Święto Chleba, które odbędzie się 2 września 2018 r. 12 sierpnia rozpocznie się przedsprzedaż biletów na wydarzenie.

"Święto Chleba" to wydarzenie o charakterze ogólnopolskim, które cieszy się ogromnym powodzeniem wśród mieszkańców Radomia. O stale rosnącym zainteresowaniu niewątpliwie świadczy kilkunastotysięczna frekwencja uczestników zeszłorocznego "Święta Chleba". Celem organizowanej na terenie skansenu uroczystości jest kultywowanie polskiego, a w szczególności radomskiego piekarstwa, promocja oraz ugruntowanie podstawowego znaczenia chleba i wyrobów piekarniczych, jako produktów niezmiernie ważnych w kulturze i tradycji polskiej.

Dwudzieste jubileuszowe "Święto Chleba" rozpocznie się uroczystą mszą świętą w intencji rolników, młynarzy i piekarzy. Tegoroczne wydarzenie zwyczajowo skoncentrowane będzie wokół prezentacji kunsztu piekarskiego oraz pokazów tradycyjnych obrzędów żniwnych i pracy na wsi. Jednym z najważniejszych punktów programu będzie korowód wieńców dożynkowych, nawiązujący do najbardziej charakterystycznych i najpiękniejszych obrzędów rolniczych narodu polskiego. Wieńce dożynkowe są efektem zwieńczenia pracy rolników i stanowią niewątpliwie ważny element tożsamości kulturowej polskiego rolnictwa. Twórcy najlepszych prac zostaną uhonorowani nagrodami. Muzeum Wsi Radomskiej co roku ogłasza konkurs pt. "Tradycyjny wieniec dożynkowy", którego celem jest popularyzacja wiedzy o dawnych zwyczajach dożynkowych oraz roli wieńca, jako głównego symbolu obchodów dożynkowych. Efektem konkursu jest wybór najpiękniejszego wieńca wykonanego zgodnie z miejscową tradycją. Konkurs adresowany jest do stowarzyszeń, zespołów folklorystycznych oraz Kół Gospodyń Wiejskich z regionu radomskiego. Laureaci konkursu zostaną uhonorowani nagrodami rzeczowymi.

Program XX Święta Chleba 2 września 2018 r., w godz. 10-19.
Amfiteatr 10.00 - 19.00
- Uroczysta Msza Święta
- Ogłoszenie wyników konkursu na "Tradycyjny Wieniec Dożynkowy" i wręczenie nagród laureatom
- Korowód wieńców dożynkowych
- prezentacja "20 lat Święta Chleba"
- Występ Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca "Wolanianki"
- Występ Młodzieżowego Zespołu Ludowego "Guzowianki"
- koncert zespołu "Tulia"

Scena "Pod Dębem"12.00 - 19.00
- Występy kapel wiejskich
- Zabawa taneczna "na dechach"
- Pokazy kunsztu piekarskiego w wykonaniu radomskich piekarzy
- Konkursy i zawody prowadzone przez Cech Piekarzy w Radomiu oraz kiermasz twórczości ludowej, wystawa stoisk piekarniczych i prezentacja pieczywa z radomskich piekarni.

Już 12 sierpnia 2018 roku Muzeum rozpoczyna się przedsprzedaż biletów. Organizatorzy zachęcają do zakupienia biletów z wyprzedzeniem, ponieważ ze względu na trwający remont kasy biletowej mogą wystąpić utrudnienia.

Poleć artykuł swoim znajomymJeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 


Zdjęcie tygodnia

Radomskie lekkoatletki przygotowujące się do sezonu w Zakopanem, wykorzystały sprzyjające warunki i ulepiły pierwszego bałwana (fot. Facebook)

Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft