Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2018-09-07; 08:47:36 | Kultura
Niespodziewany Początek Jesieni – Święto Kultury Łotewskiej
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Ambasada Republiki Łotwy w Warszawie i Fons Project zapraszają w niedzielę 9 września na kolejną edycję Niespodziewanego Początku Jesieni. Początek o godz. 12.00.

Tradycja organizowania festynów dedykowanych różnym kulturom narodowym ma już szesnaście lat. Bawiliśmy się na festynach egzotycznych i bliższych nam kulturowo: niemieckim, ukraińskim czy węgierskim. Tym razem festyn dedykowany będzie kulturze łotewskiej. Łotwa podobnie jak Polska w tym roku świętuje 100 rocznicę odzyskania niepodległości, ten fakt oraz wiele lat wspólnej bezkonfliktowej historii zadecydowało, że właśnie ją będziemy poznawać w tym roku. Mimo, iż wiele nas łączy, Polacy niewiele wiedzą o tym nadbałtyckim kraju, tymczasem Łotwa ma bardzo wiele do zaoferowania. Podczas festynu będzie okazja posmakować tę kulturę w jej różnych wymiarach. Głównymi atrakcjami będą: zespoły pieśni i tańca „Rūtoj” i „Gauia” oraz Jelena Matula z zespołem. Zespół Gauia z Valmiery jest odpowiednikiem naszego „Mazowsza”, zaprezentuje muzykę oraz tańce ludowe na najwyższym, profesjonalnym poziomie. Jelena Matula – gwiazda muzyki pop na Łotwie, znana w Polsce jako finalistka The Voice of Poland, wykona łotewskie, polskie i światowe przeboje. Z Poznania przyjedzie zespół „Dziwy”, który w oparciu o motywy łotewskie gra muzykę rockową.

Dla najmłodszych uczestników festynu przygotowane zostało przedstawienie „Bajkowa Łotwa”, w którym wystąpią dzieci polskie i łotewskie. Scenografię do spektaklu wykonali uczniowie ZSP w Radomiu, ich prace wezmą udział w konkursie, który będzie rozstrzygnięty podczas festynu. Nagrody dla zwycięzców ufundowała Ambasada Republiki Łotewskiej w Warszawie.

Wiele atrakcji będzie czekało poza sceną. Każdy będzie mógł utkać swój kawałek mega bieżnika o długości 15m lub indywidualnie krajkę na bardku (rodzaj prostego krosna), Na terenie parku będzie przeprowadzona gra terenowa, w której każdy z uczestników będzie nagradzany, podobnie jak uczestnicy konkursu wiedzy o Łotwie.

W przygotowania do festynu aktywnie włączyła się Szkółka Języka i Kultury łotewskiej "Kodoliņš" w Warszawie. Uczniowie i nauczyciele poprowadzą zajęcia plastyczne i lingwistyczne dla uczestników festynu. Będą malowane łotewskie symbole na kamieniach z Bałtyku, układany kontur Łotwy ze wstążek, dzieci poznają zabawy z łotewskich podwórek. Jednym z punktów programu będzie prezentacja wyjątkowo pięknych strojów ludowych.

Co roku festynowi towarzyszy wystawa nawiązująca do tematu wiodącego. W tym roku będzie to wystawa dla dzieci i dla dorosłych „Lalki świata”. Wystawa nawiązuje do międzynarodowego festiwalu teatrów lalkarskich, który odbywa się w Rydze. Na wystawie w Orońsku zaprezentowanych będzie ok.120 lalek teatralnych. Będą kukiełki, marionetki i pacynki, jedne z lalek są ponadnaturalnych rozmiarów, inne kilkunastocentymetrowe, grały one w przedstawieniach opartych na motywach chińskich, arabskich, francuskich. Dla zainteresowanych Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach przygotował nie lada niespodziankę – warsztaty, podczas których dzieci wspólnie z rodzicami będą mogły wykonać własne lalki.

Tradycyjnie, nie zabraknie konkursów z nagrodami, placu zabaw dla dzieci oraz zajęć rozrywkowych (kule wodne, zjeżdżalnia, żyroskop, tarcza strzelecka) jak i typowych dla instytucji – toczenie na kole i lepienie w glinie.

Jak co roku przewidziano degustację potraw kuchni prezentowanego kraju, powszechnie znany jest czarny balsam, ale czy ktoś jadł szary groch? Będzie okazja do spróbowania tych i wielu innych specjałów kuchni łotewskiej, które będą serwowane przez Łotyszy na kilku stoiskach gastronomicznych, ci, którym do gustu przypadną smaki łotewskie będą mogli kupić produkty spożywcze, z których w domu sami przygotują potrawy typowe dla tego regionu.

Do Orońska zawita duża grupa (ponad 30 osób) producentów wyrobów lokalnych i rzemieślników. Zaprezentują swój kunszt zawodowy oraz wyroby, które powstają w ich pracowniach. Swój przyjazd zapowiedzieli: kowale, ceramicy, producenci instrumentów muzycznych, wyrobów z drewna, ze skóry, ozdób i biżuterii oraz rękodzieła. Młodzieżowe drużyny z Łotwy i Polski JDFS Alberts – „Oronka” rozegrają międzynarodowy mecz na stadionie „Oronki”.

Atrakcji nie zabraknie. Różnorodny i bogaty program gwarantuje, że nikt nie będzie się nudził tego dnia w Orońsku. Warto być tego dnia przyjechać do CRP, aby przekonać się jak wiele ma do zaoferowania Łotwa. Program jest tak różnorodny, że każdy niezależnie od wieku i zainteresowań znajdzie coś dla siebie.

Do Orońska można już dojechać starą drogą nr 7, bez konieczności objazdu, na niezmotoryzowanych będą czekały autobusy firmy Michalczewski przed dworcem PKP (pod zegarem) o godz.12.00 i 13.30 oraz powrotne 18.30 i 20.00.

Patronat honorowy na festynem objął Prezydent Miasta Radomia, partnerem wydarzenia jest Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” z Kielc.

Program:
Na scenie

12.00– 12.30 Zespół Pieśni i Tańca „Rūtoj”
12.40 – 13.20 Zespół Pieśni i Tańca „Gauja”
13.20 – 13.35 powitanie
13.40–14.10 „Bajkowa Łotwa” przedstawienie z udziałem dzieci polskich i łotewskich
14.25 – 15.05 Zespół „Dziwy”
15.20 – 16.50 Jelena Matula & Friends Band Riga
15.50 – 16.05 w przerwie występu ogłoszenie wyników konkursu plastycznego z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Łotwę
17.00 – 17.40 Zespół Pieśni i Tańca „Gauia”
17.55 – 18.35 Zespół „Dziwy”
18.45 – 19.25 Zespół Pieśni i Tańca „Rūtoj”
19.20 – 19.50 Konkurs wiedzy o Łotwie

Poza sceną
12.00 – 19.30 Prezentacja wyrobów rzemieślniczych: kowalstwo, ceramika, biżuteria, wyroby ze skóry, drewna, tkaniny, rękodzieło, instrumenty muzyczne, ozdoby
12.00 – 19.30 Prezentacja i degustacja produktów lokalnych oraz kuchni łotewskiej
12.00 – 19.30 prezentacja strojów ludowych
12.00 – 19.30 prezentacja oferty biur turystycznych
13.00 – 19.30 tkanie giga bieżnika tkanie na bardku
13.00 – 17.00 gra terenowa
13.00 – 17.00 Zajęcia prowadzone przez Szkółkę Języka i kultury Łotewskiej "Kodoliņš" w Warszawie: malowanie symboli łotewskich na kamieniach z Bałtyku, układanie ze wstążek konturu Łotwy, zabawy plastyczne i lingwistyczne, prezentacja strojów ludowych
14.00 – 17.00 lepienie w glinie
14.10 – 19.30 prezentacja prac konkursowych
14.40 – 15.40 „Lalki świata” otwarcie wystawy, oprowadzanie
16.00 – 17.00 warsztaty lalkarskie
Mecz „Oronka” – JDFS „Alberts”

Ponadto:
Kule wodne, kącik strzelecki, żyroskop, zjeżdżalnia
Kawiarnia na powietrzu
Lody naturalne (w barwach łotewskich)
Grill

Źródło: Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
Poleć artykuł swoim znajomymJeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft