Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2018-09-10; 07:40:06 | Radomski
Powiatowe dziękczynienie za plony 2018
Rolnicy z Powiatu Radomskiego miniony, naznaczony wieloma przeciwnościami, ale szczęśliwie zakończony sezon, złożyli w dziękczynieniu podczas wspólnej eucharystii. Następnie był czas na niezapomnianą zabawę w Wolanowie do późnej nocy - zarówno przy muzyce ludowej, jak i elektryzujących tysiące fanów rytmach muzyki tanecznej

Gospodarzami tegorocznych Powiatowo-Gminnych Dożynek 2018 był Starosta Radomski, Mirosław Ślifirczyk wraz m.in. z Wójtem Gminy Wolanów, Adamem Gibałą.

Trudny sezon za nami
- Ostatnie sezony dla rolników są trudne. W tym, po ulewach przyszły susze, ale doczekaliśmy się czasu dziękczynienia. Dziękuję każdemu z osobna za ogromny trud, jaki wkłada w rozwój rolnictwa w naszym powiecie. Spotykając się z wami, przekonuję się, że każdy z was to wyjątkowa osoba - podkreślił starosta radomski, Mirosław Ślifirczyk. - Dożynki to więc wielkie święto każdego z rolników ale także okazja do pokłonienia się ich pracy przez osoby, które codziennie, jedząc chleb, korzystają z jej wyjątkowości - dodał.

Wdzięczność za chleb
Ks. prof. Stanisław Łabędowicz, podczas uroczystej dziękczynnej eucharystii podkreślił, że powinniśmy dziękować za ludzi, którzy podejmują się pracy w rolnictwie, za ich trud i chleb, który dzięki nim mamy. - Kapłan, gdy bierze na patenę chleb, odmawia dziękczynienie i błogosławieństwa. Słowa te znajdują się w centrum liturgii i uświadamiają głęboki związek trudu pracy człowieka z tym, co jest przekazane Bogu. I dziękujemy mu za piękno plonów - mówił. A dzielenie się wspomnianymi świeżo wypieczonymi bochenkami chleba gospodarzy dożynek i ich starostów Teresy Woźniak i Jarosława Sambor z przybyłymi na nie gośćmi, był jednym z najbardziej wzniosłych momentów uroczystości.

Tradycji stało się zadość
Podczas dożynek nie mogło zabraknąć tradycyjnego obrzędu, jakim jest obtańcowywanie wieńców, a było ich w tym roku aż 16. Rozpoczął go uroczysty Polonez w rytm muzyki przygotowanej przez zespół Kontrast.

Swoje listy do rolników skierowali premier, Mateusz Morawiecki parlamentarzyści i eurodeputowani. Następnie przyszedł czas na przyznanie odznaczeń, które wręczali starosta Mirosław Ślifirczyk, przewodnicząca Rady Powiatu Teresa Bartosiewicz w towarzystwie wójta Wolanowa, Adama Gibały oraz przewodniczącej Rady Gminy, Teresy Pankowskiej. Medale "Zasłużony dla Powiatu Radomskiego" otrzymali wójt gminy Gózd Paweł Dziewit, Adam Hernik, Jarosław Sambor, Andrzej Kępka, Tadeusz Gibała oraz Zbigniew Bednarczyk.

W czasie trwania imprezy nie mogło zabraknąć tradycyjnych zawodów i konkursów z nagrodami m.in. młócenie zboża cepami, robienia masła w masielnicy, a także cięcia drewna piłą.

Tysiące mieszkańców Powiatu bawiło się do późnej nocy
Następnie był czas na niezapomnianą zabawę do późnej nocy. Tysiące przybyłych gości rozgrzewali artyści z lokalnych grup działających w powiecie radomskim. A o wieczorne show zadbali kabaret Smile, zespoły After Party, Electiv oraz Don Wasyl i cygańskie gwiazdy, którzy tuż przed pokazem fajerwerków hucznie podsumowali Dożynki 2018.

Galerię zdjęć z wydarzenia możecie obejrzeć klikając TUTAJPoleć artykuł swoim znajomymJeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft