Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2018-09-10; 10:43:28 | Kultura
Nagroda Literacka im. Gombrowicza dla Marcina Wichy
Marcin Wicha został laureatem Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Otrzymał ją za książkę „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”.

Nagroda została ustanowiona przez radomski samorząd. Jest przyznawana za najlepszy debiut literacki. Gala wręczenia nagrody odbyła się w Zespole Szkół Muzycznych na zakończenie trwającego przez tydzień Festiwali Literackiego „Opętani literaturą”. Gościem honorowym była wdowa po pisarzu Rita Gombrowicz, która podczas uroczystości otrzymała od prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego medal Bene Merenti Civitas Radomiensis.

– Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza to ważny element radomskiej kultury. Osoby czytające i piszące są wprawdzie w Polsce w mniejszości, ale to bardzo ważna mniejszość. Wszystkim twórcom życzę, aby ta nagroda była szansą dla młodych i aby otwierała przed wami drogę do literackiej kariery - mówił podczas gali prezydent Radosław Witkowski.

– Jest to książka bardzo ważna, tak jak ważna jest odpowiedź na pytanie, skąd się bierzemy: językowo, obyczajowo, aksjologicznie. Dlatego, że często ludzie mają kłopot z umiejscowieniem siebie w tych korzeniach, te korzenie są odkrywane bardzo pracowicie i jednocześnie ciekawie. To bardzo piękna książka stanowiąca przepracowanie żałoby po matce, a le jednocześnie będąca portretem pokolenia ludzi, którzy przeszli wojnę i burzliwy okres powojenny tworząc bardzo specyficzną kulturę - mówił o nagrodzonej książce przewodniczący kapituły nagrody prof. Jerzy Jarzębski.

- Na tych niezbyt wielu stronach opowiada się historia, która rozpoczyna się od porządkowania mieszkania moich rodziców po śmierci matki. Porządkowania rzeczy i też wspomnień trochę, takich decyzji, co trzeba zachować, bo jakoś będzie przenosić pamięć po kimś, a czego się pozbyć. To jest taka opowieść o wyborze, którego trzeba kiedyś dokona – tłumaczył laureat Nagrody Literackiej Marcin Wicha.

W tym roku do konkursy zostało zgłoszonych 76 książek. Do nagrody zostało nominowanych pięciu autorów. Oprócz laureata byli to: Grzegorz Bogdał („Floryda”), Aleksandra Lipczak („Ludzie z placu słońca”), Adam Robiński („Hajstry. Krajobrazy bocznych dróg”) i Paweł Sołtys („Mikrotyki”). Zwycięzna otrzymał nagrodę w wysokości 40 tysięcy złotych.

Organizatorami nagrody są Prezydent Miasta Radomia oraz Muzeum Witolda Gombrowicza, oddział Muzeum Literatury. Głównym partnertem Festiwalu Opętani Literaturą był Samorząd Wojeówdztwa Mazowieckiego, a mecenasem nagrody Jarosław Krzyżanowski- informuje radomski magistrat.

Poleć artykuł swoim znajomymJeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft