Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2018-09-17; 18:58:04 | Radomski
Specjały z Papryki Przytyckiej na dożynkach prezydenckich
Stowarzyszenie "Razem dla Radomki" wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego oraz Muzeum Wsi Radomskiej w dniach 15-16 września 2018 roku było gospodarzem stoiska wystawienniczego Mazowsza, promującego producentów, rolników i produkty tradycyjne z terenu naszych gmin.

Stoisko przygotowane pod hasłem "Mazowsze pachnące papryką" znajdowało się w Miasteczku Regionów, w którym swoje zwyczaje, regionalne specjalności i kulturę prezentowało każde z 16 województw.

- Odwiedziło nas wielu znakomitych gości, europosłów, posłów, przedstawicieli krajowych organizacji rolniczych, na czele z Prezydentem Andrzejem Dudą z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, oraz Ministerem Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Janem Krzysztofem Ardanowskim, którzy skosztowali przygotowanych przez nas specjałów z "Papryki Przytyckiej". Obecni na stoisku byli również przedstawiciele samorządów z terenu LGD - wójt gminy Zakrzew Sławomir Białkowski, oraz Wójt gminy Wieniawa - Krzysztof Sobczak - relacjonują członkowie LGD.

Imprezie towarzyszyło wiele atrakcji, w tym konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta RP. Mazowsze reprezentował wieniec przygotowany przez sołectwo Bartodzieje (gmina Tczów, powiat zwoleński). Dostępny dla wszystkich był Gościniec Prezydencki, a także stoiska promocyjne poszczególnych gmin powiatu tomaszowskiego. W Miasteczku Regionów znalazł się kiermasz tradycyjnych specjałów, stoiska poszczególnych województw i występy zespołów ludowych.

- Na naszym stoisku goście mogli spróbować potraw przygotowanych z papryki i wielu innych specjałów, posłuchać muzyki wykonywanej przez kapele ludową Zdzisława Kwapińskiego, czy porozmawiać z doradcami rolnymi z Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Oddział Radom na temat uprawy warzyw. Na chętnych czekały do spróbowania takie przysmaki jak smalec z papryki, dżem z czerwonej papryki Przytyckiej, kołacz z papryką, klops z papryką, leczo, papryka marynowana, chleb z papryką i wiele innych potraw przygotowanych na bazie papryki. Zaprezentowaliśmy wyjątkowe wyroby i wiodących producentów z naszego regionu m.in. producentów naturalnie mętnego soku - Smaczek z Doliny Radomki - Gospodarstwo Sadownicze Moniki i Tomasza Bankiewicz z Komorowa, Piekarnię Wacyn - producentów tradycyjnego i naturalnego pieczywa, miody z Pasieki Murawscy - Łukasza Murawskiego, Catering Camelot Pani Elżbiety Bień, która wytwarza dżem z papryki, smalec z papryką i masło z papryką. Pysznym leczo i kołaczem, oraz klopsem z papryką częstowały Panie ze Stowarzyszenia "Wrzosowisko". Różne odmiany papryki przedstawiły Gospodarstwo Rolnicze Ewy Rogulskiej z Jabłonnej (gmina Przytyk) oraz Gospodarstwo Rolnicze Małgorzaty Hadas z Pogroszyna (gmina Wieniawa) - podsumowali uczestnicy uroczystości.Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft