Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2018-09-18; 14:21:05 | Kultura
Ruszył pilotażowy program wsparcia kultury
W Radomiu uroczyście zainaugurowano Mazowiecki Program Edukacji Kulturalnej. To program mający wesprzeć merytorycznie i organizacyjnie podmioty publiczne i niepubliczne w obszarze edukacji i animacji kultury w województwie mazowieckim.

Program ma charakter pilotażowy i będzie swoim zasięgiem obejmował przede wszystkim subregion radomski, czyli Radom i powiaty: radomski, kozienicki, białobrzeski, przysuski, zwoleński, szydłowiecki i lipski.

Podstawowym celem Programu jest wspieranie i promowanie społecznych działań twórczych opartych na uczestnictwie w kulturze, poprzez m.in. wsparcie animatorów i edukatorów, budowanie kontaktów, angażowanie przedstawicieli administracji samorządowej w działania w obszarze edukacji kulturalnej.

W ramach inauguracji Programu politycy, urzędnicy, artyści, animatorzy i menadżerowie kultury z regionu radomskiego podpisali Samorządową Kartę dla Kultury. - W Karcie nie znajdziemy sztywnych zapisów. One są dość ogólne, ale myślę, że warto było ją podpisać. Mam nadzieję, że wzmocni ona animatorów nie tylko z Radomia, ale i z powiatu. Chcemy przekonywać władze, żeby były partnerami w tworzeniu kultury, bo kultura jest dobrem powszechnym i jest ważnym elementem dla zrównoważonego rozwoju społeczeństwa – przekonuje Waldemar Dolecki, dyrektor MOK „Amfiteatr” w Radomiu.

Radom jako 23 samorząd podpisał Kartę dla Kultury. - To ważny dzień dla Radomia, ale też dla wszystkich jednostek kultury regionu radomskiego. Chcemy współpracować mając świadomość, że kultura to dobro wspólne, które nie może być zawłaszczane i reglamentowane przez żadną ideologię. Chcemy realizować wspólne działania tak, aby upowszechniać kulturę i przekazywać ją młodemu pokoleniu. Myślimy też o tym jak ważna jest kultura dla naszego miasta i całego regionu. Kultura z jednej strony jest nośnikiem promocji Radomia i regionu radomskiego, a z drugiej strony realizuje potrzeby, które mają wpływ na wychowanie i kształcenie młodych pokoleń radomian. Wśród naszych planów związanych z rozwojem tego obszaru życia miasta jest m.in. budowa Radomskiego Centrum Kultury czy tworzenie Instytutu Miejskiego w budynku Kamienicy Deskurów – mówi prezydent Radosław Witkowski.

- Kultura jest ważnym obszarem życia codziennego. Co roku jako powiat organizujemy Dzień Animatora Kultury, tym samym doskonale wpisujemy się w tę Kartę dla Kultury, którą podpisaliśmy m.in. z panem prezydentem. Myślę, że ta karta będzie służyć przede wszystkim rozwojowi naszych animatorów, poszerzaniu ich możliwości. Będzie ich inspirować do dalszego działania – zaznacza wicestarosta radomski Leszek Margas.

Mazowiecki Program Edukacji Kulturalnej jest finansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, a jego operatorem jest Mazowiecki Instytut Kultury.

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 


Zdjęcie tygodnia

Radomskie lekkoatletki przygotowujące się do sezonu w Zakopanem, wykorzystały sprzyjające warunki i ulepiły pierwszego bałwana (fot. Facebook)

Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft