Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2018-09-18; 14:21:05 | Kultura
Ruszył pilotażowy program wsparcia kultury
W Radomiu uroczyście zainaugurowano Mazowiecki Program Edukacji Kulturalnej. To program mający wesprzeć merytorycznie i organizacyjnie podmioty publiczne i niepubliczne w obszarze edukacji i animacji kultury w województwie mazowieckim.

Program ma charakter pilotażowy i będzie swoim zasięgiem obejmował przede wszystkim subregion radomski, czyli Radom i powiaty: radomski, kozienicki, białobrzeski, przysuski, zwoleński, szydłowiecki i lipski.

Podstawowym celem Programu jest wspieranie i promowanie społecznych działań twórczych opartych na uczestnictwie w kulturze, poprzez m.in. wsparcie animatorów i edukatorów, budowanie kontaktów, angażowanie przedstawicieli administracji samorządowej w działania w obszarze edukacji kulturalnej.

W ramach inauguracji Programu politycy, urzędnicy, artyści, animatorzy i menadżerowie kultury z regionu radomskiego podpisali Samorządową Kartę dla Kultury. - W Karcie nie znajdziemy sztywnych zapisów. One są dość ogólne, ale myślę, że warto było ją podpisać. Mam nadzieję, że wzmocni ona animatorów nie tylko z Radomia, ale i z powiatu. Chcemy przekonywać władze, żeby były partnerami w tworzeniu kultury, bo kultura jest dobrem powszechnym i jest ważnym elementem dla zrównoważonego rozwoju społeczeństwa – przekonuje Waldemar Dolecki, dyrektor MOK „Amfiteatr” w Radomiu.

Radom jako 23 samorząd podpisał Kartę dla Kultury. - To ważny dzień dla Radomia, ale też dla wszystkich jednostek kultury regionu radomskiego. Chcemy współpracować mając świadomość, że kultura to dobro wspólne, które nie może być zawłaszczane i reglamentowane przez żadną ideologię. Chcemy realizować wspólne działania tak, aby upowszechniać kulturę i przekazywać ją młodemu pokoleniu. Myślimy też o tym jak ważna jest kultura dla naszego miasta i całego regionu. Kultura z jednej strony jest nośnikiem promocji Radomia i regionu radomskiego, a z drugiej strony realizuje potrzeby, które mają wpływ na wychowanie i kształcenie młodych pokoleń radomian. Wśród naszych planów związanych z rozwojem tego obszaru życia miasta jest m.in. budowa Radomskiego Centrum Kultury czy tworzenie Instytutu Miejskiego w budynku Kamienicy Deskurów – mówi prezydent Radosław Witkowski.

- Kultura jest ważnym obszarem życia codziennego. Co roku jako powiat organizujemy Dzień Animatora Kultury, tym samym doskonale wpisujemy się w tę Kartę dla Kultury, którą podpisaliśmy m.in. z panem prezydentem. Myślę, że ta karta będzie służyć przede wszystkim rozwojowi naszych animatorów, poszerzaniu ich możliwości. Będzie ich inspirować do dalszego działania – zaznacza wicestarosta radomski Leszek Margas.

Mazowiecki Program Edukacji Kulturalnej jest finansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, a jego operatorem jest Mazowiecki Instytut Kultury.

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft