Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2018-11-03; 07:20:23 | Radom
Radom już świętuje 100. rocznicę odzyskania niepodległości
Rozpoczęły się radomskie obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, które w Radomiu są organizowane pod hasłem „Wolne Miasto Wolnych Obywateli – Radom 2 XI 1918”.

Na ścianie budynku przy ul. Piłsudskiego 2 została odsłonięta tablica pamiątkowa upamiętniająca powstały właśnie w tym miejscu tzw. Komitet Pięciu, który już 2 listopada 1918 roku ustanowił w Radomiu niezależną władzę polską - Republikę Radomską. – To kolejny przykład, wspaniałej historii Radomia, którą tworzyli obywatele potrafiący działać i decydować o losach swojego miasta. Życzę młodym pokoleniom, aby te cechy potrafiły przejąć od tych, którzy byli przed nami – mówił odsłaniając tablicę wiceprezydent Karol Semik. W uroczystości wzięli udział m.in. Kazimierz i Michał Kelles-Krauz, bratankowie przewodniczącego Komitetu Pięciu Stanisława Kelles-Krauza.

W ramach obchodów 100 rocznicy na placu Corazziego odbyło się widowisko historyczne, z udziałem grup rekonstrukcyjnych i zespołu Mistrz i Małgorzata, pokazujące, jak radomianie w 1918 roku walczyli o Polskę i zawiązali „Republikę Radomską”. Odgrywanym scenom i występom artystów towarzyszyły efekty świetlne i pirotechniczne.

3 listopada o godz. 13.00 z placu Konstytucji 3 Maja wyruszy defilada grup rekonstrukcyjnych i ustawi się na Placu Corazziego. Tak rozpocznie się piknik historyczny „O Niepodległość i granice”, poświęcony jest formacjom wojskowym, w których podczas I wojny światowej walczyli Polacy oraz udziałowi Radomian w walkach o niepodległość i granice w latach 1918 – 1921. Zaprezentują się grupy rekonstrukcji historycznej i pojazdy z epoki, obejrzeć będzie można także ekspozycję broni żołnierza polskiego ze zbiorów Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku Kamiennej. Pokazom towarzyszyć będą piosenki żołnierskie w wykonaniu Ferajny z Hoovera. W ramach „Smaków niepodległości” żołnierską strawę serwować będzie kuchnia polowa.

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 


Zdjęcie tygodnia

Radomskie lekkoatletki przygotowujące się do sezonu w Zakopanem, wykorzystały sprzyjające warunki i ulepiły pierwszego bałwana (fot. Facebook)

Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft