Ustaw jako startową   |   Dodaj do ulubionych

 Aktualności
2018-11-03; 07:20:23 | Radom
Radom już świętuje 100. rocznicę odzyskania niepodległości
Rozpoczęły się radomskie obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, które w Radomiu są organizowane pod hasłem „Wolne Miasto Wolnych Obywateli – Radom 2 XI 1918”.

Na ścianie budynku przy ul. Piłsudskiego 2 została odsłonięta tablica pamiątkowa upamiętniająca powstały właśnie w tym miejscu tzw. Komitet Pięciu, który już 2 listopada 1918 roku ustanowił w Radomiu niezależną władzę polską - Republikę Radomską. – To kolejny przykład, wspaniałej historii Radomia, którą tworzyli obywatele potrafiący działać i decydować o losach swojego miasta. Życzę młodym pokoleniom, aby te cechy potrafiły przejąć od tych, którzy byli przed nami – mówił odsłaniając tablicę wiceprezydent Karol Semik. W uroczystości wzięli udział m.in. Kazimierz i Michał Kelles-Krauz, bratankowie przewodniczącego Komitetu Pięciu Stanisława Kelles-Krauza.

W ramach obchodów 100 rocznicy na placu Corazziego odbyło się widowisko historyczne, z udziałem grup rekonstrukcyjnych i zespołu Mistrz i Małgorzata, pokazujące, jak radomianie w 1918 roku walczyli o Polskę i zawiązali „Republikę Radomską”. Odgrywanym scenom i występom artystów towarzyszyły efekty świetlne i pirotechniczne.

3 listopada o godz. 13.00 z placu Konstytucji 3 Maja wyruszy defilada grup rekonstrukcyjnych i ustawi się na Placu Corazziego. Tak rozpocznie się piknik historyczny „O Niepodległość i granice”, poświęcony jest formacjom wojskowym, w których podczas I wojny światowej walczyli Polacy oraz udziałowi Radomian w walkach o niepodległość i granice w latach 1918 – 1921. Zaprezentują się grupy rekonstrukcji historycznej i pojazdy z epoki, obejrzeć będzie można także ekspozycję broni żołnierza polskiego ze zbiorów Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku Kamiennej. Pokazom towarzyszyć będą piosenki żołnierskie w wykonaniu Ferajny z Hoovera. W ramach „Smaków niepodległości” żołnierską strawę serwować będzie kuchnia polowa.

Poleć artykuł swoim znajomym


Jeszcze nie dołączyłeś do nas na Facebooku? "Zalajkuj" nas teraz


powróć do strony głównej
 

Zdjęcie tygodnia

W Bajce wiosną jest bardzo wesoło!


Cytat tygodnia
Radosław Witkowski (prezydent Radomia): Oszałamiająca frekwencja świadczy o tym, że wybory dla radomian były bardzo ważne.
Wiadomości sportowe

Copyright 2009-2014 RadomdomNews.pl
Oprogramowanie: KaizenSoft